Prethodni članak
Sljedeći članak

'Vrtić, centar za odgoj i obrazovanje te vatrogasni dom kojeg jedini u Zagorju nemamo, projekti su koje najviše želimo ostvariti'

INTERVJU Povodom Dana općine Mihovljan o realiziranim investicijama u proteklih godinu dana, ali i projektima koji su tek u planu razgovarali smo s načelnikom Zlatkom Bartolićem


ZL: Koji su to najvažniji projekti koji su realizirani unatrag godinu dana (od prošle proslave Dana općine?

BARTOLIĆ: Asfaltirali smo i presvukli ukupno 15 nerazvrstanih cesta u dužini 4000 metara. Investicija je vrijedna 722.505,11 kuna, a sufinanciralo ju je Ministarstvo regionalnog i fondova EU u iznosu 400.000 kuna, dok je preostali iznos od 322.505,11 kuna osigurala Općina. Izgrađeni su nogostupi uz županijsku cestu 215 u zaseoku Blaškovići u dužini 325 metara i uz lokalnu cestu LC22015 u dužini 280 metara. Vrijednost investicije iznosila je 214.304, 95 kuna, a sufinancirali su je Ministarstvo graditeljstva u iznosu od 72.000 kuna dok je preostali dio osigurala Općina. Proširila se javna rasvjeta i zamijenio se postojeći dio s LED žaruljama u naselju Kuzminec u iznosu 129.868, 63 kuna. Isto tako, zamijenjen je postojeći dio javne rasvjete s LED žaruljama u iznosu 38.531, 51 kuna. Uređen je i dio potkrovlja općinske zgrade za arhivu u vrijednosti 77.251 kunu. Saniran je krov nad ulaznim stepenicama prema crkvi u vrijednosti 99.515,00 kuna. Sufinancirani su i školski udžbenici za djecu u osnovnoj školi s područja općine Mihovljan u iznosu od 46.600 kuna. S Krapinsko – zagorskom županijom smo sklopili  sporazum o sufinanciranju radnih bilježnica za učenike OŠ Ljudevit Gaj Mihovljan u omjeru 50 posto. Na javni natječaj LAG-a Zeleni bregi prijavljen je projektni prijedlog 'Rekonstrukcija mrtvačnice'. Ukupna vrijednost investicije iznosu 211.306, 25 kuna. Iznos potpore koja se traži od LAG-a  iznosi 148.250,00 kuna.  Isto tako  na javni poziv Ministarstva hrvatskih branitelja Općina je prijavila postavljanje ili uređenje spomen obilježja žrtvama stradalim u Domovinskom ratu. Sklopljen je ugovor i sa Zagorskim vodovodom za ulaganje u komunalnu vodnu građevinu Matijeviči, Tuški i Brkovići. Odrađivale su se i ostale komunalne usluge kao što su košnja bankina, prijevoz i razgrtanje kamenog materijala i dr..

ZL: Koje se aktivnosti trenutno realiziraju?

BARTOLIĆ: Trenutno se vrši presvlačenje i asfaltiranje nerazvrstanih cesta u dužini 3.500 metara. Vrijednost investicije iznosi 1.068.607,23 kune. Ministarstvo regionalnog razvoja investiciju sufinancira u iznosu 400.000 kuna, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja 182.000, a Općina ostatak od 486.607, 23 kuna. U tijeku je i sanacija klizišta uz nerazvrstanu cestu Klanečnica. Investicija je vrijedna 611.790,00 kuna, Hrvatske vode je sufinanciraju u 65% iznosu, a Općina 35%. U tijeku je provedba projekata instalacije bežićnog interneta u okviru programa WIFI 4EU.

ZL: U kojoj je fazi vrtić koji će se graditi u Mihovljanu? Hoćete li vi kao JLS moći izdvojiti dodatna sredstva za njegovu gradnju, s obzirom da gotovo sve općine i gradovi koji kreću u realizaciju moraju znatno participirati u sufinanciranju, jer su ponude puno većeg od iznosa osiguranog preko mjere Programa ruralnog razvoja?

BARTOLIĆ: Općina Mihovljan je preko mjere Programa ruralnog razvoja za projekt 'Izgradnje dječjeg vrtića u Mihovljanu' osigurala iznos od 7.440.000 kuna (100% iznos prihvatljivih troškova). Ukupna vrijednost projekta iznosi 8.966.825 kuna s PDV-om. Općina osim sredstava Agencije mora osigurati svojih 1.526.825,35  kuna. Procijenjena vrijednost nabave iznosila je 8.375.000,00 kuna s PDV-om.  Općina je raspisalajavnu nabavu za izgradnju vrtića. Na prvom postupku javne nabave dobivena je najniža ponuda u iznosu 10.052.330,44 kuna s PDV-om.  Nabava je poništena te je pokrenuta nova javna nabava. U drugom je postupku javne nabave najpovoljnija ponuda iznosila je 9.593.144,25 kuna. Prema dobivenoj ponudi Općina bi trebala izdvojiti 2.153.144, 25 kuna sredstva za izgradnju vrtića kojeg Mihovljan nema.

ZL: Mihovljan i Zajezda kreću u izgradnju Centra za usluge u zajednici. Možete nam objasniti o kakvom je projektu riječ?

BARTOLIĆ: Općina Mihovljan je 2012. krenula s projektnom idejom o izgradnji dječjeg vrtića za djecu s posebnim potrebama u Mihovljanu, na lokaciji starog grada, tzv. kurije, koji je s vremenom promijenio naziv u Osnivanje centra za usluge u zajednici. Općina Mihovljan  darovala je  svoju nekretninu Centru za odgoj i obrazovanje Zajezda upravo za  izgradnju dislocirane jedinice Centra za odgoj i obrazovanje Zajezda u Mihovljanu. Kapacitet bi bio za 15 djece i 15 odraslih osoba u jednom trenutku, a u centru bi bio smješten i logopedski kabinet za fizikalnu terapiju i za razne druge psiho socijalne pomoći i podrške. Mobilni timovi bi odlazili i u kućne posjete. Prema dostupnim podacima na području naših centara za socijalnu skrb  kao i u susjednim županijama utvrđeno je da se nalazi 138 djece s teškoćama u razvoju i 838 odrasle osobe s invaliditetom kojim su potrebni pomoć i tretmani. Dislocirani pogon znatno će skratiti putovanja i olakšati život takvim osobama, a isto tako jedan takav centar ponudit će i zaposlenje i otvaranje novih radnih mjesta. Nositelj projekta je Centar Zajezda koji bi se javio na natječaj koji se planira otvoriti 16. listopada.

ZL: Sutinske toplice vječno su pitanje, dok god nema nikakve realizacije oko ovog neiskorištenog turističkog bisera. Ima li pomaka po tom pitanju i što vi kao jedinica lokalne samouprave bi voljeli i željeli napraviti?

BARTOLIĆ: Sutinske toplice su privatizirane. Znamo i da je koncesija istekla. Ja sam bio u razgovoru u Ministarstvu poljoprivrede gdje su mi rekli da problem nije dobiti koncesiju, ali treba imati lokacijsku dozvolu. Mi kao Općina to nismo u mogućnosti. Naime,  trebao bi se pronaći investitor koji  bi prvo trebao otkupiti zemljište, odnosno privatne parcele, ishoditi dozvole i onda tražiti koncesiju na izvore koji se nalaze na mihovljanskom području. Mi smo inače, napravili anketu među našim građanima odnosno vlasnicima parcela. Pitali smo ih da li bi prodali zemljište i po kojoj cijeni. Vlasnici su se odazvali, njih 40 –ak. Bilo je realnih cijena, a bilo i cijena ko da se prodaje parcela na Stradunu u Dubrovniku. Zasada me nije jedan investitor nije ništa pitao. Bilo je zainteresiranih za kupalište na starom dijelu. Inače, moram napomenuti i da su Sutinske toplice i na dijelu općine Mihovljan, na dijelu bez stanovnika, jer vidim da ih neki prisvajaju. Tu je bio nekad hotel, toplice i gospodarske zgrade. Ali, politička odluka ondašnjeg sustava bila je da se to uništi. I sadašnji vlasnik toplica na svom dijelu ništa nije napravio, ali je privatni i ne možemo mu ništa.

ZL: Planovi i projekti koje mislite realizirati u narednom razdoblju?

BARTOLIĆ: Od većih projekata koje bi htjeli realizirati su dječji vrtić, Centar  za usluge u zajednici, a nismo odustali li od izgradnje vatrogasnog doma. Općina Mihovljan je jedina općina u Krapinsko – zagorskoj županiji koja nema vatrogasni dom. Dva puta smo se prijavili na natječaj i nismo prošli. Naime, u startu odmah imamo 15 bodova manje jer nemamo dom, za razliku od onih koji prijavljuju njegovu rekonstrukciju. Po meni to znači, tko nema nema, tko ima njemu treba još i dati. To mi je jako žao jer je naš DVD jako uspješan i angažiran, a nema ni garaže. Da smo otok, onda bi valjda na natječaju prošli. Iako ja ću dati prijedlog da se proglasimo otokom, s obzirom da uopće nemamo javne prijevozne linije. Otok Vis ima trajekt barem jednom na dan.

 

Još članaka iz "Mihovljan"

Facebook