U Mariji Bistrici nastao jedinstveni Park skulptura
Piše: Silva Videk
Kad je prije više od 20 godina skupina marijabistrickih drvorezbara i entuzijasta pokrenula akciju ko
Kad je prije više od 20 godina skupina marijabistrickih drvorezbara i entuzijasta pokrenula akciju kojom su željeli urediti okoliš oko hotela Kaj, nitko nije slutio da će takva okupljanja nastaviti, a Marija Bistrica dobiti pravi Park skulptura.
Nalazi se u Gornjoselskoj ulici gdje su se upravo ovih dana ponovno okupili drvorezbari iz Hrvatske, ali i Madarske i Slovacke na 6. medunarodnoj koloniji drvorezbara. Osim brojnih skulptura nastalih prošlih godina, posebnu pozornost u tom jedinstvenom parku privlaci posljednja vecera u kojoj su svi likovi u prirodnoj velicini, a koju su, radeci svaki jedan lik, drvorezbari napravili prošle godine.
Ove je godine zadatak koji su si postavili izrada božicnih jaslica takoder sa svim likovima u prirodnoj velicini. Posebnu ulogu ima marijabistricka obitelj Cikac, 79-godišnji otac Josip, njegov sin Ivan i dvojica unuka, koji od pocetka sudjeluju kako u organizaciji tako i izradi skulptura.
- Prošle smo godine napravili Isusa i Judu za posljednju većeru, a ove Josipa, Mariju, malog Isusa, vola i magarca za božicne jaslice - kazao je gospodin Josip, a sin Ivan objasnio je kako su za prošlu godinu imali model, a ove godine imaju samo "skicu i kompjutor u glavi".
Kako su za ovu godinu zadane likove vec napravili, na preporuku varaždinskog biskupa msgr. Marka Culeja, na ovoj koloniji primili su se rezbarenja stupova koji drže krovište posljednje vecere na kojima ce biti pšenice, kukuruza, voca i drugih Božjih darova.
Ostali drvorezbari primili su se najprije motorne pile, a potom cekica, dlijeta i drugih alata. Sveta tri kralja, pastire i ostale likove božicnih jaslica napravit ce do kraja tjedna.
Izvor: Večernji list
Prethodni članak
Sljedeći članak
Kolač bez šećera i brašna: Bake su ga radile prije 50 godina, a i danas svi traže recept
Prognostičar objavio kad možemo očekivati snijeg u Zagorju
U Zagorju uhićen mladi muškarac. Doznaju se detalji
IZBIO POŽAR: Dva građevinska objekta u Zagorju gorjela, stigli detalji!
Danas provjerite račune: Gotovo 120.000 građana dobit će ‘neočekivano’ povećanje
Uskoro započinje isplata uskrnica radobojskim umirovljenicima
U osnovnoj školi u središnjoj Hrvatskoj pronašli popis za odstrel s imenima djece
[UZNEMIRUJUĆE] Carinici na granici otkrili neprijavljenu gotovinu i neobičan plijen u prtljažniku
Besplatna radionica: U Regenerator stiže filmska ekipa, a klinci će snimiti svoj prvi film
Nova velika akcija Uskoka zbog droge, uhićeni sin predsjednice suda i odvjetnica
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
