Prethodni članak
Sljedeći članak

'Svinja je najzahvalnija životinja za uzgoj koji se itekako isplati, samo treba imati volje i delati'

Na OPG – u iz bistričkog Podgrađa uzgajaju se crne slavonske svinje čije meso se smatra jednim od kvalitetnijih


Da se bavljenje poljoprivredom i uzgojem svinja itekako isplati, uvjerili smo se na obiteljsko – poljoprivrednom gospodarstvu u Podgrađu u Mariji Bistrici. Stotinjak crnih slavonskih svinja, popularno nazvanih fajferice, na brizi ima Ljubica Žukina. Prve su mlade krmače s pedigreom kupili 2018. godine, kao i nerasta i već su te godine uzgojili prve odojke i rasprodali.

Hrana samo prirodna

Potražnja je za ovom pasminom svinje zadnjih godina itekako velika, ispričala nam je Ljubica, glavna gazdarica, iako je OPG registriran na snahu Valentinu. Od crne fajferice nastaje najbolja svinjska mast, kao i najkvalitetniji čvarci i meso, a i suhomesnati proizvodi, osobito pršut i kulen.

Nema kvalitetnijeg mesa i to zato jer se ova svinja hrani samo prirodno. Ne hranimo ih s nikakvim smjesama i preparatima za dohranu, zbog čega nemaju ubrzani tijek rasta. Jedu isključivo prirodno, kukuruz, pšenicu i ječam koji sami uzgojimo i ono najvažnije, zeleno, bez toga ništa. Ujutro im prvo nakosim trave, a onda pred večer detelje. Inače ih u Slavoniji puštaju u šumu, a kod nas to nije moguće, pa im mi naberemo žir u šumi i u kantama dopeljamo doma. Pojedu i buče, jabuke, kod nas se sva hrana iskoristi – ispričala nam je Ljubica, koja brine o hranjenju.

Uskoči i snaha Valentina, a sin Boris i suprug Josip, koji se bave građevinom, brinu oko obrade zemlje i pripreme slame i suhe djeteline za zimu.

Povećanje proizvodnje

Ove su svinje slobodne da izađu iz kočaka u ograđeni prostor gdje mogu boraviti na otvorenom, jesti i kupati se u kaljuži, što im je najdraže. – Imamo postavljeni električni pastir s unutarnje i vanjske strane ograde kako ne bi slučajno izašle, a i da im ne bi došle divlje životinje. Bolestima nisu podložne, samo im dajemo protiv glista preparat, jer izlaze na otvoreno – kaže Ljubica.

Uglavnom prodaju odojke, cijene se kreću od 350 do 500 kuna, ovisno o veličini, odnosno kilaži, a pred zimu se kod njih može kupiti i odrasla tovljena svinja, gdje se cijena kreće po 15, 16 pa do 18 kuna po kilogramu, ovisno o potražnji tržišta. A potražnja je velika, osim individualnih kupaca trenutno posluju samo s jednim restoranom u Vodicama koji kupuje odojke, pa prostora za nove kupce ima, stoga razmišljaju o proširenju s dosadašnjih 112 komada na barem dupli broj. – Isplati se uzgoj. Da se ne isplati, ne bi radili. Samo treba imati volje i delati i isplati se. Ako krmača ima 5, 6 odojaka, ostane nam polovica čistoga – kaže Ljubica, dodavši kako je svinja najzahvalnija životinja za uzgoj, a i vrlo je pametna i poslušna.

Crna slavonska svinja ili fajferica, dobila je ime prema grofu Pfefferu, na čijem je imaju kraj Osijeka i nastala, početkom 20. stoljeća, kada su se križale pasmine lasaste mangalice s nerastovima crnih pasmina. To je svinja skromnih zahtjeva za hranom, pogodna za držanje na otvorenom. Hrani se žitaricama, bundevama, djetelinom, ima vrlo mirnu, dobroćudnu narav.

 

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook