Prethodni članak
Sljedeći članak

Sve se devastiralo, prodavalo 'po dogovoru', a ne po procjeni vještaka, kao na Hreliću, ogorčen je načelnik


Načelnik Marije Bistrice Josip Milički podnijet će kaznenu prijavu protiv stečajnog upravitelja Branka Petanjeka, za kojeg tvrdi da je uništio imovinu nekadašnje Tehnomehanike u Mariji Bistrici. Isti Branko Petanjek nedavno je uhićen zajedno sa sucem Trgovačkog suda Mihaelom Kovačićem zbog stečajnog kriminala teškog oko 30 milijuna kuna.

Prodavalo se kao na Hreliću
-Očekuješ od čovjeka kojemu je poslodavac država da odradi sve u njenom interesu i kako treba, a ti svom poslodavcu napraviš toliku štetu. Ovdje se sve devastiralo. Većinom se prodavalo 'po dogovoru', a ne po procjeni vještaka. Kao na Hreliću. Vjerujem da su se za neke strojeve i 'fingirali' nalazi vještaka. Očekivao sam da će se rasprodati pokretna imovina, no oni su počupali sve živo. Nisu ostavili ni osnovnu infrastrukturu. Poskidali su vrata, štokove, pipe, cijevi, palio se drveni inventar s elementima željeza, samo da bi se poskidali i pokrali željezni elementi. Iz toga je razloga izbio i požar pa su morali intervenirati vatrogasci i policija jer su zapalili krovište. Kad smo saznali za optužbe šefa Trgovačkog suda Kovačića i Petanjka jasno nam je bilo da je to umrežena korumpirana hobotnica i samo se potvrdilo ono u što smo sumnjali. Sada uopće ne dvojim. Podnosimo kaznenu prijavu pod sumnjom da se pogodovalo nečijim interesima – rekao nam je Milički.

'Nema pojma?!'
U kaznenoj prijavi poseban dio odnosit će se na prodaju parkirališta s pristupnom cestom i teniskim igralištem, koje je prodano, kaže Milički na posebnoj dražbi, u siječnju 2019. i to 10 puta ispod cijene vlasniku susjedne autoškole, kojemu je Petanjek prije prodaje dao na korištenje dio prostora kao poligon za autoškolu.

- Na dražbi organiziranoj u studenom 2018. procijenjena vrijednost bila je više od 2 milijuna kuna, a za dva mjeseca prodana je ispod 200.000 kuna. Kada je Općina podnijela žalbu, Trgovački sud je utvrdio da je u rješenju o dosudi napravljena greška odnosno da se ne radi o 1635 čhv, već o jednom jutru i 635 čhv. Rješenje je samo ispravljeno, a cijena je ostala ista. A, Petanjek je znao da nam je taj dio od 8.000 kvadrata od izuzetne važnosti za funkcionalnost cijele poslovne zone, a prodao ju je na ekspresnoj dražbi, u roku od mjesec i pol, iako su dražbe bile svakih 6 do 9 mjeseci. Kada sam ga nazvao i pitao što se to događa, rekao je da nema pojma, da je on na Braču. Nema pojma čovjek koji organizira dražbu? Odmah sam znao da nešto mulja, s takvim čudnim izgovorima – govori nam načelnik Milički.

Poslovna zona Marija Bistrica 1
Inače, bivši kompleksTehnomehanike, površine 40.000 kvadrata s pripadajućim halama od 10.000 kvadrata Općina Marija Bistrica dobila je od države na korištenje i stavljanje u funkciju, na sjednici Vlade u Krapini za sv. Nikolu, 2019. godine. Općina se upisala u gruntovnicu i katastar i zadaća je taj prostor, koji je ujedno proglašen poslovnom zonom Marija Bistrica 1, staviti u funkciju. Naručena je i KMPG analiza i studija u kojem smjeru razvijati poslovnu zonu i koja radna mjesta otvoriti. Prve analize Marija Bistrica trebala bi dobiti kroz 3 mjeseca.

Stanari – razne firme
Tehnomehanika, nekadašnji lider proizvodnje vatrogasnih vozila i oprema u stečaju je završila oko 2000. godine. Nakon toga u proizvodnju je ušao Frassinox koji je tamo ostao tek godinu i pol. Nakon toga se pojavio Ventilator, čiji je vlasnik bio Darko Petričević koji je počeo vaditi kredite od Fonda za zapošljavanje i banaka za neke razvojne proizvode te rascjepkao firmu na više komada kako bi mogao uzimati čim više kredita. Ta je priča trajala do 2010. kada su nastali problemi te njegove firme završile su u stečaju. U međuvremenu su tu u zakup dolazile još kojekakve firme koje je znala zatvarati i inspekcija. Sve je ukazivalo na to da to neće dobro završiti.

- Onda je krenuo taj famozni stečaj Ventilatora i Vemosa. Ja sam na mjesto načelnika došao 2013. a 2014. su se pojavili prvi stečajni upravitelji koji su bili kulturni. Da bi se 2015./ 2016. pojavio Branko Petanjek koji se javio u Općinu i ulijevao sigurnost da će odraditi sve kako treba. U Mariji Bistrici je bio svega jedan do dva puta, inače je slao svoje suradnike. Bilanca je sljedeća: uspjeli su devastirati cijeli prostor i počupati svu infrastrukturu. Glavni vjerovnik je bilo Ministarstvo financija iz razloga što je fond za zapošljavanje koji je poslije toga ušao u resorno ministarstvo gospodarstva bio jednim dijelom upisan u nekretnine, a jednim dijelom i Central banka koju je isto nakon propasti preuzela država. S tadašnjim premijerom Tomislavom Karamarkom obavili smo razgovor i i dali neku svoju viziju, da se RH upiše ko vlasnik i da ukoliko ne nađu pravog investitora da se dade Općini na korištenje. Tako je i naposljetku 2019. i učinjeno – ispričao je put kojim su došli do kompleksa nekadašnje industrijske perjanice. Cijeli kompleks je bio procijenjen na 13 milijuna kuna.

Planovi
Milički dodaje da je kad je čuo za čudne rabote Branka Petanjka u raznim stečajevima, ucrtao nerazvrstanu cestu kroz parkiralište kao pristupni put u poslovnu zonu, u katastru i gruntovnici. Petanjek i vlasnik autoškole su se na to žalili, ali sudac Općinskog suda u Donjoj Stubici, presudio je u njihovu korist. No, Milički kaže da će s tužbom na više instance. - Nismo odustali od borbe dok taj dio ne vratimo u početni položaj – najavljuje.

Uništena je i sva dokumentaciju, pa je Općina napravili snimak postojećeg stanja cijelog kompleksa. Objekti jesu legalizirani, osim jednog manjeg, koji je u postupku legalizacije. Budućem investitoru koji će morati obnoviti osnovnu infrastrukturu i procijeniti koji je to iznos ulaganja ovisno o cijeni, Općina će halu dati u najam na toliko godina. S obzirom na veličinu hala plan je urediti i tzv. boksove odnosne zone od 100 do 200 kvadrata za domaće lokalne poduzetnike, a županiji su predložili i da urede prostor za ispostavu Poduzetničkog inkubatora Krapina u Mariji Bistrici za ljude s ovog dijela županije.

– Namjera nam je otvoriti nova radna mjesta. Nije lagano, ali ne odustajemo. Za sada imamo ponuda za logističke centre. No to su projekti koji zahtijevaju puno kvadrata, a skoro ni malo zaposlenih, a mi želimo nova radna mjesta – ponovio je Milički.

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook