Prethodni članak
Sljedeći članak

Radovi na bistričkoj Bazilici vrijedni 5 mil. kuna bit će gotovi do blagdana Majke Božje Bistričke

Župan KZŽ Željko Kolar obišao radove na zvoniku Svetišta Majke Božje Bistričke


Župan KZŽ Željko Kolar posjetio je danas, obišavši Svetište Majke Božje Bistričke, gdje su u tijeku radovi na crkvenom zvoniku, ali i cijelom tornju. Uz župana su bili i predsjednica Skupštine KZŽ Vlasta Hubicki i načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički. Župan Kolar i načelnik Milički, uz rektora Svetišta MBB preč. Domagoja Matoševića (i jednako hrabre novinare) liftom su se podigli do podnožja samog zvonika. Rektor Matošević je podsjetio da je obnova krenula u veljači, a razlog je dotrajala građa na zvoniku.

- Zapravo obnova je krenula još prije dvije godine, jer je kod oluja i nevremena dolazilo do padanja crijepa, što je ugrožavalo i hodočasnike i posjetitelje. Nakon što smo ispitalo samo krovište, koje je postavljeno davne 1880. godine, i samu obnovu je vodio Herman Bolle, zaključili smo da je građa dotrajala, na određenim dijelovima je trula i da moramo promijeniti kompletnu građu zvonika tornja, te smo onda pristupili izradi projektnih zadataka. Čitav projekt je naravno odobren od strane Konzervatorskog ureda u Krapini, jer smo sve radili u suradnji s njima, te smo u veljači ove godine započeli s radovima – rekao je Matošević.

 

S obzirom na visoku cijenu potrebne skele odlučeno je da se ujedno izvrši i kompletna obnova cijelog tornja.

- To znači obnova fasade i restauratorsko kamenarskih dijelova. Tako smo od veljače krenuli u kompletnu obnovu, koja se Bogu hvala sada bliži kraju i vjerujem da će do Blagdana MBB, 13. srpnja sve završiti objasnio je  preč. Matošević i dodao kako je možda sreća, providnost i milost da su ovi radi krenuli prije korona krize, ali i prije potresa koji se dogodio 22. ožujka.

- Veliko je pitanje što bi se dogodilo s tornjem u potresu, da već tada nije bila skinuta dotrajala građa i crijep. Također, skela je pomogla da uočimo i mnoge štete koje je nanio potres, a koje ne bi mogli vidjeti bez skele – rekao je Matošević.

 

Kad je u pitanju vrijednost radova, preč. Matošević podsjeća da je ukupna vrijednost oko 5 mil. kuna.

- Zašto kažem oko? Zato što ćemo sigurno imat vantroškovničkih radova, jer nismo mogli u projektu predvidjeti sve ono što će se dogoditi, kao niti štete od potresa. U tom smislu želio bih zahvaliti svima onima koji su pomogli. KZŽ u dvije godine nam je pomogla sa 550 tisuća kn, a Ministarstvo kulture sa milijun kuna, a čekamo rezultate jednog natječaja u Ministarstvu regionalnog razvoja, gdje se također nadamo pomoći, s obzirom da smo i prije imali dobru suradnju – rekao je rektor našeg najvećeg marijanskog Svetišta te  istaknuo kako su Crkva i crkvene zajednice veliki investitori.

- Crkvene zajednice nisu u sustavu PDV-a i mi na kraju godine ne možemo odbiti taj PDV. To znači da nam ove donacije, na kojima smo neizmjerno zahvalni, služe upravo da se pokrije taj PDV, a sva ostala sredstva su prikupljena od naših dragih župljana, hodočasnika i donatorima, kojima i ovom prilikom zahvaljujem. Na ovom projektu rade 4 hrvatske firme, svi su redovito plaćeni, pa držim da ovako velikim projektima crkvene zajednice poriču razvoj gospodarstva, jako su dobar investitor i zato i zaslužuju ovakvu potporu i do županije i od različitih ministarstava – zaključio je preč. Domagoj Matošević.

 

 

Kolar: ''Logično je da se županija uključila''

Župan KZŽ Željko Kolar je naglasio kako je logično da se i županije uključila u obnovu, a s obzirom na značaj Svetišta MBB.

- S obzirom da se radi o našoj Mariji Bistrici, o našem najvećem marijanskom Svetištu, mislim da ne treba naglašavati, što to znači za svakog vjernika u Hrvatskoj, za svakog vjernika u Svijetu, a kamo li za stanovnike KZŽ, jednostavno je bilo logično da se mi kao Županije uključimo u obnovu tornja u Svetištu MBB.  Tih 550 tisuća kuna je zapravo jedna simbolika, s obzirom na sve one radove koji se i inače odvijaju u samom Svetištu, jer govorimo o jednom ogromnom kompleksu, koji je i kompletno pod zaštitom kao spomenik kulture, i gdje svaka obnova košta sigurno duplo u odnosu ne neku klasičnu gradnju– rekao je Kolar.

 

- Moram priznati da sam danas fasciniran s onim što sam vidio iz jedne posebne perspektive, možda prvi i zadnji puta u životu vidjeti sa tornja Svetišta u Mariji Bistrici i neke detalje samih malih tornjeva i same izgradnje Svetišta i iz te perspektive pogled na kompletnu Mariju Bistricu i Trg je zapravo nevjerojatan. Čestitam rektoru Svetišta na predanom radu i maru i trudu o brizi oko samog Svetištu, jer oko milijun hodočasnika svake godine posjeti Mariju Bistricu i nosi u svom srcu poseban doživljaj na koji je on način doživio samu Mariju Bistricu i Svetište. – rekao je župan i dodao da se i dalje prati tijek radova i prema potrebama u vezi sa spomenutim dodatnim troškovima, kroz proračun će se osigurati i dodatna sredstva.

I načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički izrazio je zadovoljstvo ovom obnovom.  

- S radošću smo dočekali ovu obnovu i drago mi je da su pomogli i županija i nadležna resorna ministarstva, a pomoć očekujemo i u nekim slijedećim projektima. Mogu reći da sam sretan da je danas Marija Bistrica veliko gradilište. Osim projekata koje radi Općina, a koji su u velikom djelu sufinancirani iz EU fondova, evo obnavlja se i Svetište, za sve ljepšu Mariju Bistricu – istaknuo je načelnik.

 

 

Predsjednica skupštine KZŽ Vlasta Hubicki podsjetila je na tradiciju dolaska u Mariju Bistricu. - U tradiciji nas Hrvata je da svaki jednom na godinu dođe u Mariju Bistricu, da se Majci Božjoj preporuči za budućnost i da zahvali za sve ono što je izmolio i načinom života zaslužio u prošlosti. Bazilika MBB obnovljena će čekati u punom sjaju, pa ja pozivam sve hodočasnike da dođu u Mariju Bistricu, obave sve svoje vjerske dužnosti, ali da se ona i oslade medenjacima, kupe licitarsko srce, popiju čašu gvirca i da nam se opet vrate u Mariju Bistricu – rekla je Hubicki.

 

 

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook