Prethodni članak
Sljedeći članak

Ivana i Lovro iz Marije Bistrice izrađuju tradicijske drvene igračke: ‘Hobi je prerastao u ozbiljan posao’

Kada su 2012. godine Ivana i Lovro krenuli, bili su najmlađi koji se bave tim poslom


Kada su 2012. godine Ivana i Lovro krenuli izrađivati tradicijske drvene igračke bili su najmlađi koji se bave tim poslom. – Lovrin tata je davno izrađivao takve igračke, no s obzirom da tad nisu bile toliko tražene, prestao je. Krajem 2011. godine ponovno je krenuo izrađivati igračke, no ovog puta on nije bio zainteresiran za izradu, pa smo tada Lovro i ja pokušali, krenulo nam je i tako smo nastavili do danas raditi igračke. Godine 2014. postali smo vanjski suradnici Muzeja Hrvatskog Zagorja, pa od tada u Muzeju Staro Selo Kumrovec redovito prezentiramo izradu tradicijskih drvenih igračaka. Iza nas su mnogobrojne izložbe u zemlji i inozemstvu, prezentacije, a dobitnici smo i više prestižnih nagrada. Nakon 11 godina izrađivanja igrački još uvijek smo najmlađi – opisuje nam simpatičan par iz Marije Bistrice kako su se počeli baviti poslom izrade igračaka.


Puno vremena i truda
Proces nastanka drvenih igračaka nije nimalo jednostavan, iziskuje puno vremena i truda. – Drvene igračke se rade šablonski, znači imamo sve šablone za pojedinu igračku, pa ih ucrtamo na potrebne debljine drva, ručno ispilimo, pobrusimo i na kraju zalijepimo i pribijemo čavliće. Tada dobijemo gotovu drvenu igračku koju treba obojati, oslikati i ukrasiti. Sam proces je jako dug jer se sve radi ručno i za jednu igračku da bude gotova trebao bi cijeli dan, no mi uvijek radimo po 20-30 igračaka pa to onda ide brže. Nekih jednostavnijih igračaka uspijemo napraviti 20 u jednom danu, i drugi dan ih uspijemo obojati i oslikati. Kod malo kompliciranijih, kao što je npr. kamion ili vlak, treba nam malo duže, jer imaju više djelova. Svaka igračka je od početka do kraja rađena ručno pa je samim time i svaka unikatna – otkrivaju nam proces nastanka igračaka Ivana i Lovro. Trenutno u ponudi imaju oko 50 vrsta tradicijskih igračaka, oko 30 didaktičkih, a izrađuju i personalizirane igračke.

– Počeli smo s izradom tradicijskih drvenih igračaka. Onda su nam se ljudi počeli javljati s upitima za personalizirane kamione i kutije za uspomene. Kad smo ih napravili, stavili smo fotografije na našu facebook stranicu „Drvene igračke IML“ pa je počelo dolaziti sve više upita za takve stvari. Kako smo za vrijeme pandemije COVID-a 19 imali više vremena, počeli smo izrađivati didaktičke drvene igračke, koje mogu biti i personalizirane. Ideja o takvim igračkama već dugo postoji, no dosad nije bilo vremena za njih. Drvene didaktičke igračke objavili smo prije godinu dana na našoj facebook stranici. Od tada na stranici stalno imamo neke upite oko tih igračaka, dok tamo interesa za tradicijske igračke gotovo da i nema. Kad je prošle godine Covid-19 stao, krenule su i tradicijske i didaktičke/personalizirane igračke, pa je sad jako puno posla – kažu nam naši sugovornici kojima posla ne nedostaje.


„Drvo je jako zahvalan materijal, možemo napraviti sve što zamislimo“
Kako su i Ivana i Lovro „umjetničke“ duše, za izradu igračaka inspiracije im ne nedostaje. – Odmah smo znali koju igračku na koji način možemo izraditi i koje sve mogućnosti imamo s drvom. Sve imamo u glavi, i sve ide odmah iz glave, nema tu nikakvih nacrta, razmišljanja, isprobavanja i slično. Sve što zamislimo to i izvedemo. Drvo je jako zahvalan materijal i slobodno mogu reći da možemo napraviti sve što zamislimo. Imamo i dvoje djece, od 10 i 3,5 godina, pa oni uvijek zahtjevaju neku igračku da im napravimo i po tome onda vidimo što djecu zanima i koja igračka bi se mogla i prodavati. Najdraža igračka nam je traktor, jer je nastala sasvim slučajno i ispala je najprodavanija igačka do sad. Jedan dan smo u radioni sasvim slučajno vidjeli na radnom stolu mali kotač pokraj velikog, i Lovro je odmah u tome vidio traktor – ispričali su nam naši sugovornici.


„Cijela obitelj pomaže“
Djeca se s velikim veseljem igraju tradicijskim drvenim igračkama. – Djeci su jako zanimljive ove drvene igračke, jer su šarene pa ih odmah privuku. To su igračke drugačije od onih s kojima se inače igraju pa su im zanimljive. Svaku igračku pokušavamo napraviti još zanimljivijom pomičnim dijelovima, tako da na našem vatrogasnom kamionu ljestve se mogu pomicati i okretati, na kamionu kiperu se može dignuti cijela prikolica i dignuti stražnja stranica tako da stvarno može kipati. Bližnji su na izradu igračaka ispočetka gledali ko na hobi, i stalno nam govorili da moramo naći „pravi“ posao. No kako sad imamo jako puno narudžbi, više ne govore ništa, nego pomažu kad god i kako god treba. Svi sve, od roditelja, naših sestri, svi pomažu... Imamo nećaka od 20 godina, on je stalno uz nas i pomaže kad god treba. I naša kćer Lora je sad već dovoljno narasla da nam može malo pomoći u farbanju – pričaju nam Ivan i Lovro.

Hobi kojim su se počeli baviti prije 11 godina bez nekih velikih očekivanja s vremenom je prerastao u pravi posao. – Kad smo počeli izrađivati drvene igračke 2012. godine oboje smo bili nezaposleni pa nam je to bio jedini posao. Kako prodaja igračaka zahtjeva puno odlazaka na teren, a naša kćer je kretala u školu, morali smo smanjiti odlaske na teren pa se Lovro tada zaposlio. On vozi kamion u općinskoj firmi, nakon posla i vikendima u radioni izrađuje igračke, a ja se i dalje bavim samo igračkama. Radimo i po narudžbi. Narudžbe su većinom personalizirane igračke ili personalizirane kutije i uvijek su takve narudžbe izazovne jer svatko hoće nešto posebno. To je uvijek izazovno jer ne znamo hoće li se kupcu na kraju svidjeti „po našem“, no do sad su uvijek bile pozitivne reakcije – kažu nam Ivana i Lovro koji bi u budućnosti htjeli izraditi još više igračaka i odraditi još više sajmova što im od srca želimo.

 

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook