Loborom zavladale najkreativnije i najveselije maškare – one dječje
Nakon što je u subotu u Loboru održana najstarija fašnička manifestacija u Krapinsko-zagorskoj županija, gdje su građani Slobodne Fašinjske Republike Loborske vlast preuzeli po 128. put, u utorak, na sam Fašnik, centrom Lobora zavladale su najkreativnije i najveselije maske - one dječje.
I ove je godine održana manifestacija Mala maska, u organizaciji Kulturno umjetničkog društva Lobor, uz podršku Općine Lobor, a predsjednica KUD-a Marija Rihtarić, istaknula je kako je ovogodišnji fašnik, kao i svake godine, bio jako veseo.
- Maske su bile šarene, jako kreativne i po prvi puta su nam, unazad nekoliko godina, sve maske bile grupne, njih 14. Ujedno su nastupale i djevojčice iz loborskih mažuretkinja. Maske su stvarno bile jako dobro odrađene, svi su bili dobro pripremljeni i većinom su svi izvodili neke plesne ili pjevane točke - rekla je Rihtarić te dodala kako je fašnička tradicija u Loboru duga više desetljeća.
- Nadamo se da će još barem toliko trajati. Bilo nam je jako lijepo posjećeno, sigurno 500-tinjak ljudi. Društveni dom u Loboru opet je bio premalen da okupimo sve te maske na jedno mjesto - rekla je Rihtarić.
U povorci su sudjelovala djeca iz Dječjeg vrtića Ivančica, Osnovne škole Franje Horvata Kiša i Područne škole Petrova gora, a da je fašničko doba u vrtiću najveselije doba u godini istaknula je ravnateljica dječjeg vrtića, Suzana Matejaš.
- U fašničkom veselju sudjeluje cijeli naš vrtić, četiri odgojne skupine. Dvije najmlađe skupine ne sudjeluju u Maloj maski, oni u vrtić donose svoje maske i u skupinama imaju ples, igru i druženje. Dvije starije skupine sudjeluju u Maloj maski i njima je to jako važno i veselo razdoblje. Cijeli tjedan od kuće nose svoje maske, a isto tako, u vrtiću izrađuju maske zajedno sa svojim odgojiteljicama. To je vrijeme maskiranja, dramatizacije, uživljavanja u uloge drugih, i njima je to jedno jako veselo i zanimljivo razdoblje - rekla je ravnateljica uoči Fašnika.
S obzirom da se Dječji vrtić ove godine uključio u UNICEF-ov projekt "Volim Afriku", najstarija skupina maskirala se u Afrikance.
- Odgojiteljice su u sklopu tog projekta radile različite aktivnosti na upoznavanju kulture i načina života u Africi. To je kod djece pobudilo jako veliki interes, tako da su i na fašniku odlučili imati temu "Volim Afriku". Druga skupina će biti pčelice, imati će svoj ples, koreografiju - rekla je ravnateljica.
Dječja povorka prošla je kroz centar Lobora, nakon čega je uslijedilo predstavljanje maski te zajedničko čašćenje slatkišima i krafnama, a povorku ni ove godine nije propustila načelnica Općine Lobor i saborska zastupnica Ljubica Jembrih.
- Još jedan Fašnik, još jedno veselje. Danas su nam na redu najmlađi i ovime završavamo naše obilježavanje Fašnika u Loboru. Bilo je veselo kroz ova tri dana, sudjelovale su sve generacije. Tradicija se nastavlja i mi, kao Općina, ćemo i dalje podržavati fašničku tradiciju - rekla je Jembrih te dodala kako će današnje maske biti nagrađene.
- Danas smo pripremili slatke poklone za sve sudionike. S obzirom na to da su nam sve maske jednako vrijedne, lijepe i prekrasne i svi se jako trude, dobiti će jednu zajedničku nagradu - predstavu za predškolarce i predstavu za učenike osnovne škole, koje će osigurati Općina Lobor - najavila je načelnica Jembrih te zahvalila Dječjem vrtiću Ivančica i Osnovnoj školi Franje Horvata Kiša na sudjelovanju te KUD-u na još jednoj odličnoj organizaciji Male maske.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Nebo nagrađuje dobrotu: 3 znaka od 21. svibnja ulaze u život pun sreće i obilja
Vozač autom udario u djevojku, ubio je i pobjegao. Policija traga za njime
Na terasi obiteljske kuće ubijen mladić. Policija traga za ubojicom
Mesar otkrio tajnu za najsočnije pečenje: Samo premažite meso ovom tekućinom i bit će mekano kao putar
Novi detalji užasa: Na terasi obiteljske kuće ubio mladića koji mu je dostavio hranu
Ponedjeljak donosi promjene: Kome stiže novac, a kome ljubav?
Hrabri Zabok pao tek u produžecima
Inker osigurao naslov dva kola prije kraja prvenstva
Mutak zabio za pobjedu
Pala čak 34 gola
Cleanaholic studio iz Zaboka postao hit – na vaš poziv stižu u vaš dom ili ured
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
