Sprema se novi, obavezan sustav u autima, evo što se mijenja
Foto: Ilustracija/Pixabay
Od 1. siječnja 2026. u Europi će se moći registrirati samo novi modeli vozila opremljeni posebnim sustavom. Novi standard koristi modernu tehnologiju mobilnih komunikacija pa umjesto prethodne 2G ili 3G mreže, u budućnosti će se digitalno prenositi putem LTE mreže (4G). Pripreme su već u tijeku, pišu njemački mediji. Aktivacija na nacionalnoj razini održat će se u siječnju 2026. godine.
Radi se takozvanom eCall sustavu sljedeće generacije (NG eCall), a njegovom implementacijom će se završiti era prethodnog eCall sustava, koji je automatski pozivao pomoć u slučaju teške nesreće, prenosi Fenix-magazin.
eCall je kratica za “Emergency Call” (hitni poziv). Sustav automatski poziva pomoć u slučaju ozbiljne nesreće i prenosi važne podatke najbližem centru za hitne slučajeve: poput lokacije, jesu li aktivirani zračni jastuci ili koliko se ljudi vjerojatno nalazi u vozilu. Također se uspostavlja glasovna veza kako bi putnici u vozilu mogli sami razgovarati s osobljem hitne pomoći – ako je moguće. eCall se aktivira automatski (npr. u slučaju jakog udara) ili pritiskom na gumb u kokpitu. Od 2018. eCall je obavezan za sve novoregistrirane automobile i laka komercijalna vozila u EU.
Novi NG eCall sustav radi putem LTE-a. Brže i pouzdanije prenosi podatke te će u budućnosti omogućiti više funkcija. Na primjer, mogao bi prenositi i slike s mjesta nesreće ili – uz pristanak vozača – zdravstveni podaci poput otkucaja srca ili brzine disanja. To bi pomoglo hitnim službama da učinkovitije reagiraju na putu do mjesta nesreće.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Nestala je Nathalia. Policija moli pomoć, od jučer joj se gubi svaki trag
Dom zdravlja KZŽ zaposlio pet novih liječnika: Evo tko radi u kojoj ordinaciji
[FOTO] UŽAS: Ovo su detalji sinoćnje nesreće u Zlataru
[FOTO] Vozačica (28) zabila se u kuću, dvoje ozlijeđenih
TRAGEDIJA: U teškoj prometnoj nesreći poginuo vozač
Opoziv namirnice: Ne konzumirajte ovaj proizvod, vratite ga u trgovinu
Nova staza za pacijente OB Zabok spremna i sigurna za upotrebu
Krenuo je 5. izbor za Najljepši advent – natječu se i dva zagorska grada i dvije općine
Majka godinama zlostavljala djecu, zastrašivala ih da će završiti u domovima
FOTOGALERIJA: Božićna priredba učenika OŠ Marija Bistrica
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
