Ova mirisna biljka pozitivno utječe na zdravlje živaca i mozga, a posljednjih se tjedana može kupiti u mnogim trgovinama
Posljednjih tjedana mnogi izlaze iz trgovina s posudama u kojima je - bosiljak. Ovo je vrijeme kada je ta biljka uobičajeno u ponudi, a mnogi je kupuju ne samo zbog upotrebe u kulinarstvu nego i zbog lijepog izgleda i mirisa. Prodaje se po cijeni od 1-5 eura.
Bosiljak volimo zbog zanimljivog okusa, ali i zbog zbog njegove ljekovitosti. Voljeli su ga i stari Egipćani, Grci i Rimljani, a u ovim je predjelima ostao važan kroz cijelu povijest. Mirisni listovi bosiljka smješteni su na dugim peteljkama, jajoliki su, mogu biti blago nazubljeni.
Bosiljak cvate od lipnja do kolovoza bijelim, ružičastim ili crvenim cvjetovima, a bude li ubran u vrijeme cvatnje, bit će ljekovitiji od onog ubranog u jesen. Postoji mnogo vrsta bosiljka; najuobičajeniji i najpoznatiji po upotrebi u kulinarstvu je obični ili slatki bosiljak (Ocimum basilicum), dok se u suplementima i biljnim čajevima ponajviše koristi sveti bosiljak (O. sanctum), poznat i kao tulsi.
Obični bosiljak sadrži vitamine A i K te minerale kalcij, željezo i mangan. U sušenom začinu njihov udio raste, pa dva grama svježeg bosiljka sadrže, primjerice, 13 posto preporučene dnevne količine vitamina K, a ista količina sušenog bosiljka sadrži čak 43 posto preporučene dnevne količine tog vitamina koji je, između ostalog, važan u održavanju odgovarajuće razine vitamina D, koji je pak nezamjenjiv u održavanju zdravlja cijelog organizma.
Bosiljak pozitivno utječe na zdravlje živaca i mozga. Korištenje ekstrakta ili esencijalnog ulja ove biljke može pomoći kod ublažavanja gubitka pamćenja povezanog sa stresom i starenjem, ublažavanja depresije povezane s kroničnim stresom, ublažavanja posljedica moždanog udara i kod oporavka poslije udara, podizanja mentalne budnosti kad se udiše u aromaterapiji, piše Živim.