Nevjerojatno otkriće: Rak se može pobijediti. Otkriveno kako se to događa
Foto: Ilustracija/Pexels
Tjelovježba je moćno preventivno oružje protiv raka i povećava učinkovitost imunoterapije u onkologiji. Tjelovježba može čak i poboljšati crijevnu mikrobiotu. Sada je studija objavljena u časopisu Cell spojila te dvije prethodno dokazane činjenice kako bi objasnila protutumorski učinak tjelovježbe, piše Živim.hr.
Zasluga bakterija?
Prema studiji provedenoj na Sveučilištu u Pittsburghu, barem polovica dobrobiti tjelovježbe kad je riječ o borbi protiv raka može se pripisati produktu metabolizma crijevnih bakterija, koji povećava moć imunoloških stanica zaduženih za ubijanje tumorskih stanica. Znanstvenici su usporedili razvoj agresivnog oblika melanoma kod dvije skupine miševa, od kojih je jedna skupina imala četiri tjedna redovite tjelovježbe, a druga je za to vrijeme uglavnom mirovala (kod ljudi bismo to nazvali sjedilačkim životom). Kao što se moglo očekivati, utrenirani miševi su imali manje tumore i bolje izglede za preživljavanje, no te su dobrobiti gotovo potpuno iščezle nakon što su miševi primili antibiotike koji su uništili njihovu crijevnu mikrobiotu. Dakle, očito je da crijevne bakterije moraju imati važnu ulogu u protutumorskoj aktivnosti imunoloških stanica.
Tvar koja limfocite čini moćnijima
Daljnje analize pokazale su da, više od samih bakterija, protutumorsku aktivnost vrši jedan metabolit (produkt metaboličkih procesa) bakterija, koji se zove formijat, a čija se koncentracija povećava s tjelovježbom. Ta tvar povećava učinkovitost citotoksičnih limfocita T (CD8+ T stanica), koji imaju ključnu ulogu u imunološkom "nadzoru" inficiranih ili tumorskih stanica.
Kad su znanstvenici svakodnevno davali formijat miševima oboljelim od melanoma, adenokarcinoma ili limfoma, činilo se da je rast tumora zaustavljen. Osim toga, formijat je povećao i učinkovitost jednog oblika imunoterapije kod miševa s melanomom, zloćudnim tumorom kože. Znanstvenici su potom pratili 19 pacijenata s uznapredovalim melanomima: oni s većom razinom formijata u krvi imali su veće preživljenje bez progresije bolesti u odnosu na one s nižim vrijednostima te tvari u krvi.
Poboljšanje učinkovitosti imunoterapije
Naposljetku, kad su znanstvenici miševima s agresivnim oblicima melanoma napravili fekalnu transplantaciju s različitim vrijednostima formijata, životinje koje su primile veće razine formijata imale su povećanu aktivnost T stanica i bolju kontrolu tumora.
- U budućnosti formijat bi mogao biti istraživan kao pomoćna terapija za poboljšanje učinkovitosti inhibitora kontrolnih točaka (vrsta imunoterapije) kod pacijenata koji ne odgovaraju na terapiju - objasnila je Marlies Meisel, autorica studije.