Liječnik savjetuje: Koje dvije namirnice kombinirati za zaštitu i zdravlje mozga
Foto: Zagorje.com/ZG
Hrana tijelu daje energiju, proteine i vlakna, ali se sve više prepoznaje i razumije važnost hrane u sprječavanju bolesti i zaštiti od njih. Kada je riječ o zdravlju i zaštiti mozga, konzumacija određenih namirnica bolja je od drugih, a liječnik dr. Karan Rajan izdvojio je jednu kombinaciju namirnica koju je nazvao "snažnom podrškom za zdravlje mozga".
Kako prenosi portal Express, prehrana snažno utječe na razinu kolesterola, šećera u krvi, krvni tlak i upalne procese, a sve su to čimbenici koji mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanog udara, bolesti srca, moždanog udara, demencije i raka.
Kao dvije namirnice koje treba kombinirati, dr. Rajan je izdvojio borovnice i orahe te objasnio: "Ako zajedno jedete borovnice i orahe, polifenoli iz borovnica u kombinaciji s omega-3 masnim kiselinama iz oraha djeluju kao učinkovita zaštita za mozak", donosi Index
Studija objavljena u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition ističe kako, iako su pojedinačne dobrobiti konzumiranja orašastih plodova i bobičastog voća već dobro poznate, novija istraživanja sugeriraju da "postoji sve više dokaza da međusobno djelovanje svih nutrijenata i bioaktivnih sastojaka u orašastim plodovima i bobičastom voću može imati pozitivan učinak na mozak i kognitivne funkcije", prenosi Express.
U studiji su zaključili da bi se redovita konzumacija orašastih plodova, bobičastog voća ili kombinacije tih namirnica mogla koristiti "kao dopunski terapijski pristup u prevenciji i liječenju nekoliko neurodegenerativnih bolesti i poremećaja mozga uzrokovanih starenjem".
Prethodni članak
Sljedeći članak
Popularni trgovački lanac zatvara sve trgovine u Hrvatskoj
Dvorac u Zagorju na aukciji. Ovo je početna cijena
Potres probudio susjede, osjetio se i u Zagorju: 'Udar, tutnjava i podrhtavanje'
Andrej Plenković: 'Rastemo duplo brže od Europske unije'
[FOTO] Plenković stigao u Zagorje
Neće znati što će s novcem: Ovih 5 znakova u sljedećih 7 dana čeka nezapamćen dobitak
Užas u Splitu: U eksploziji smrtno stradala jedna osoba
Zagorec KR rutinski izborio finale kupa protiv Bedekovčine
[FOTO I VIDEO] Obilježena 36. obljetnica HDZ-a KZŽ. Plenković: 'Cilj je 1600 eura prosječne plaće'
'Šnajderica Mica' stiže u Veliko Trgovišće: Čeka vas večer smijeha uz Dramsku udrugu Kaj
Izvučen dobitnik: Evo tko osvaja ove vrhunske INKOP cipele
Med Contour Multipower: nekirurško oblikovanje tijela uz posebnu promotivnu ponudu
Poziv na predstavljanje vodiča za šumovlasnike
Ruralno. Zeleno. Digitalno. Održivo. - FUTURRA Požega – studij za karijeru budućnosti
Što učiniti ako pronađete ptića?
