Prethodni članak
Sljedeći članak

Liječnici upozoravaju: Kad su u pitanju lijekovi, nikako nemojte ovo raditi


Dijeljenje lijekova među građanima sve je češća pojava u Hrvatskoj. Čak 58 posto ispitanika u nedavnom istraživanju priznalo je da smatra prihvatljivim razmjenu bezreceptnih lijekova i dodataka prehrani, piše Index.

Iako su mnogi svjesni da se lijekovi ne bi smjeli koristiti bez savjeta liječnika, praksa "iz ruke u ruku" u svakodnevnom životu sve više postaje društveno prihvaćena. Liječnici i farmaceuti upozoravaju da takvo ponašanje može imati ozbiljne posljedice po zdravlje, osobito kod starijih osoba i mladih.

Građani najčešće dijele analgetike, lijekove protiv gripe i prehlade, tablete za želučane tegobe te lijekove protiv alergija. Među glavnim razlozima su hitne potrebe, želja da se pomogne nekome u obitelji, izbjegavanje odlaska liječniku i niska razina informiranosti o mogućim rizicima.

"Lijek koji je pomogao jednoj osobi može biti neprimjeren ili opasan za drugu. Posebno je zabrinjavajuće što mnogi ljudi misle da bezreceptni lijekovi ne mogu naškoditi, a to nije istina", poručuju stručnjaci.

Rizici ozbiljniji nego što građani misle

Dijeljenje lijekova može dovesti do ozbiljnih nuspojava, neželjenih interakcija s drugim lijekovima, prikrivanja simptoma ozbiljnijih bolesti ili odgađanja ispravne dijagnoze. Najugroženije skupine su adolescenti, koji često posežu za lijekovima bez nadzora, i starije osobe s višestrukim dijagnozama.

Unatoč tome, praksa se često opravdava dobrim namjerama. Građani žele pomoći bližnjima, podijeliti ono što im je preostalo ili izbjeći odlazak liječniku za "nešto sitno". No upravo takve situacije, upozoravaju farmaceuti, najlakše prerastu u zdravstveni problem.

Podaci predstavljeni na stručnoj tribini u Zagrebu

Tema dijeljenja lijekova bila je u središtu stručne tribine pod nazivom "DAJ - DAM ljekarna" - Istine i mitovi o dijeljenju lijekova, koja je održana u Velikoj dvorani Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar u Zagrebu. Događanje je organizirano u okviru međunarodnog istraživačkog projekta MedShare, koji se provodi u 21 europskoj zemlji i Australiji, a hrvatski dio projekta vodi Katarina Gvozdanović, mag. med. biokem., u suradnji s Gradskom ljekarnom Zagreb i Ljekarnom Bjelovar.

Na tribini su predstavljeni preliminarni rezultati istraživanja MedShare Rx i MedShare OTC, provedenog u ožujku i travnju 2025. godine u ljekarnama Zagreba i Bjelovara. Sudjelovalo je 438 ispitanika, većinom žena (73%), a čak 86% bilo je mlađe od 65 godina.

Iako dvije trećine sudionika smatra da dijeljenje lijekova nije prihvatljivo, većina ih to ipak čini kada je riječ o lijekovima koji se mogu kupiti bez recepta. Liječnici su posebno zabrinuti zbog činjenice da građani podcjenjuju potencijalne posljedice takvog ponašanja.

Stručnjaci: Ključna je edukacija i komunikacija

Na okruglom stolu koji je uslijedio nakon izlaganja podataka, stručnjaci iz područja farmakologije i javnog zdravstva složili su se da zdravstveni radnici imaju ključnu ulogu u edukaciji građana i prevenciji samoliječenja.

U raspravi su sudjelovale doc. dr. sc. Katarina Fehir Šola, dr. sc. Iva Bužančić, doc. dr. sc. Filipa Markotić i Mirela Stanić Popović iz udruge Krijesnica. Istaknule su važnost jačanja zdravstvene pismenosti i otvorene komunikacije između pacijenata i zdravstvenih djelatnika.

Zaključno, stručnjaci pozivaju na interdisciplinarni pristup i kontinuirano praćenje navika pacijenata, kako bi se kroz bolju informiranost i odgovorno ponašanje smanjili rizici povezani s dijeljenjem lijekova.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook