Gajevu rodnu kuću godišnje obiđu tri tisuće posjetitelja
U koje se vrijeme inače može posjetiti Muzej Ljudevita Gaja te koliki je interes posjetitelja, upitali smo Grad Krapinu
Krapina je ove godine postala bogatija za još jednu manifestaciju – 'Dane Ljudevita Gaja i Hrvatskog narodnog preporoda'. Gajeve dane POU Krapina organiziralo je, pod pokroviteljstvom Grada Krapine, u svibnju, povodom 145. obljetnice smrti jednog od najpoznatijih Krapinčanina. Krapinski Muzej Ljudevita Gaja tim je povodom bio otvoren svakog dana tijekom manifestacije. U koje se vrijeme inače može posjetiti Muzej, koji se nalazi u rodnoj kući Ljudevita Gaja, zasebno zaštićenoj kao spomenik kulture te koliki je interes posjetitelja, upitali smo Grad Krapinu.
Otvoren 1966. godine
- Godišnje Muzej obiđe oko 3 tisuće posjetitelja. Može se pogledati uz najavu, a od 1. lipnja do 30. rujna otvoren je za posjetitelje srijedom i nedjeljom od 16.30 do 17.30 sati. Cijena ulaznice za djecu je 10, za odrasle 15 kn, a za grupe s više od 20 ljudi djeca plaćaju 8, a odrasli 12 kuna – odgovoreno je iz Grada. Muzej je otvoren 1966. godine, a postojeći muzejski postav realiziran je po ideji akademskog slikara Ede Kovačevića. Izložen je Gajev namještaj, slike odnosno ulja na platnu, rad slikara Ivana Tišova te portreti Gaja i njegove obitelji, fotokopije Gajevih rukopisa, tiskanih tekstova, knjiga i brošura te novina i časopisa koje je uređivao i izdavao.
Dva vlasnika
Rodna kuća dr. Ljudevita Gaja danas ima dva vlasnika. Katastarska čestica na kojoj je sagrađena podijeljena je 1955. godine na tri dijela. Prvom, uličnom dijelu kuće, kbr. 12. vlasnik je Udruga umirovljenika, koja ju je kupila 1958. g. od obitelji Monić, a drugi dio koji obuhvaća stambeni prostor kbr. 14. u vlasništvu je obitelji Pasariček, kao i vrta, što je treći dio kat. čestice. Sam Muzej Ljudevita Gaja nalazi se u dijelu kuće koji je u vlasništvu Udruzi umirovljenika, a Pučko otvoreno učilište Krapina plaća najam Udruzi umirovljenika za potrebe Muzeja Ljudevita Gaja. - Želja Grada Krapine je osigurati umirovljenicima adekvatan prostor primjeren za njihov boravak i provođenje aktivnosti – navode u Gradu.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Preminuo popularni hrvatski glazbenik i skladatelj: 'Ostavio je trajan i prepoznatljiv trag'
Nestala je Valentina (14). Od jučer joj se gubi trag, policija moli pomoć
Pijani policajci izvan službe mlatili se s domaćim dečkima pa izvukli deblji kraj, dvojica su završila u bolnici
VIDEO: Vozačica iz Krapine u sekundi počinila 3 prometna prekršaja. Tragedija izbjegnuta za dlaku
DRŽAVNI INSPEKTORAT: S polica se povlači jedan proizvod. Nemojte ga koristiti ako ste ga kupili
Proračun Gornje Stubice rebalansom smanjen za gotovo 4,5 milijuna eura
Što se zapravo događa kad kliknete 'Prihvati sve kolačiće'
Evo koja hrvatska banka je dobila kaznu od milijun i pol eura!
Sunčano otvorenje ZASKI sezone u predivnom Saalbachu
ŠOK NA MACLJU: U RH pokušali uvesti 18.000 kilograma otpadnih guma!
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
