Prethodni članak
Sljedeći članak

Entuzijazam i druženje

U KRAPINI ODRŽANA 30. OBLJETNICA TENISKOG KLUBA „ZAGOREC“


U Krapini je, uz nazočnost Zorana Gregurovića, gradonačelnika, Ivice Hršaka, dogradonačelnika, Mladena Gregurovića, predsjednika Gradskog vijeća Krapine i ostalih uzvanika, održana proslava 30. obljetnice Teniskog kluba „Zagorec“ Krapina.

Obljetnica je započela prikazivanjem dokumentarnog filma „Teniski klub Zagorec – Generacija 1992.“dr. ZdenkaAntonovića, dugogodišnjeg člana Zagorca, čija je namjera bila prikazati aktualna događanja u klubu s nakanom da ne bude to povijesni pregled razvoja kluba kako je naglasio autor ( iako se u filmu može lijepo vidjeti taj tridesetogodišnji razvoj i povijest kluba, op.a. ).

Klub je registriran i djeluje od ožujka 1992. godine a prvi mu je predsjednik bio Darko Petrović da bi nakon njega dužnost predsjednika preuzeo Zvonimir Buconjić koji je ujedno i najdugovječniji, 27 godina,  a danas tu dužnost obavlja Željko Kosmat. Isto tako treba naglasiti da tradicija teniskog sporta u gradu datira iz ranih 40-ih godina ovog stoljeća. Postoje fotografski zapisi o igranju tenisa u razdoblju od 1930. do 1941. godine kada se tenisko igralište nalazilo uz „Gajev sokolski dom“ i na gimnazijskom dvorištu. Aktivni članovi teniskog društva godine 1934. bili su: Ljudevit Šojat, poreski činovnik, mr. Đuka Ibrišimović, farmaceut, Slavka Hirš, mr. Viktor Tomičić, farmaceut, FančikaŠuflaj-Loborec, Ruža Florijan, Štefek Mikulec, Nada Široki, Barbara Županec, Riko Pažur i drugi.

Iako klub početkom devedesetih radi u teškim uvjetima jer postoji samo jedan vanjski teren, a o dvoranskom u ovom trenutku se ne može govoriti ( kasnije je u svom govoru gradonačelnik Krapine to demantirao, op.a. ) postižu vrlo dobre rezultate.Najdugovječniji predsjednik Teniskog kluba Zagorec Krapina Zvonimir Buconjić opisao je početke osnivanja kluba koji je prvo djelovao u sklopu Sportskog društva Zagorec, a kada se dovoljno proširio od njega se odvojio i postao samostalan – „U početku smo morali sami vlastitim radom i sredstvima napraviti teren i stvoriti uvjete, a u kratkom vremenu imali smo oko 80, 90 članova što je bilo iznad očekivanja“ – rekao je Buconjić dodavši kako su u 30 godina imali dosta angažmana u uređenju teniskog centra, a vlastitim sredstvima i pomoći donatora i volontera uspjeli su formirati Klub kakav je danas.

Gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović kazao je: „ Drago mi je da  Teniski klub nastavlja svoju 30-godišnju tradiciju. Blizu sam sportskog centra i sjećam se kad su entuzijasti počeli graditi tenisko igralište. To je u ovom kraju bilo veliko postignuće. Čestitam im što su pokrenuli teniski klub. A čestitam i sadašnjem vodstvu teniskog kluba što nastavljaju uspješnu tradiciju te ću naglasiti da je Grad Krapina u proteklih nekoliko godina znatno uložio u sportsku infrastrukturu.Jedna od naših želja, osim ovih igrališta koja su sagrađena i centra koji se uređuje, da u budućnosti napravimo multifunkcionalnu dvoranu u okviru sportskog centra u Podgori gdje bi bio i barem jedan zatvoreni teniski teren. Znamo da takvog u našoj županiji nema. A tada bi tenis imao svjetliju budućnost“.

Osnovna značajka kluba, osim već navedenog, je stalni porast članova koji u prosjeku iznosi od 90 do 100 te je organizirana i škola tenisa koju polaze najmlađi članovi kluba.

Tajnik Kluba Robert Jurman naglasio je: „Godinama su brojni zaljubljenici u tenis svoje iskustvo stjecali na jednom teniskom terenu, no to se promijenilo 2013. godine, kada smo uređivanjem i stavljanjem zemljane podloge osposobili i drugi teren. Sada tenisači imaju na raspolaganju dva zemljana terena s reflektorima te novu svlačionicu s tuševima i sanitarnim čvorom.  Nažalost, teško je postizati dobre rezultate kada više od pola godine niste u mogućnosti trenirati, bez kontinuiteta nema uspjeha. Ogromna je šteta, prvenstveno za našu djecu što preko zime nemaju gdje igrati tenis, pa se moraju snalaziti i odlaziti u Zagreb ili još dalje, a sve to stvara i velike troškove koje si velika većine ne može priuštiti. No, izgleda da će i to biti riješeno zahvaljujući Gradu.“

Klub organizira niz turnira u Krapini i sudjeluje na raznim natjecanjima diljem županije. Svakako najbrojniji i najpopularniji je, već tradicionalan, turnir u okviru Tjedna kajkavske kulture koji nosi naziv „Memorijalni turnir Jurice Mehuna“ u čast čovjeku koji je puno napravio za tenis te će slijedeće godine biti 30 godina otkako se kontinuirano održava taj turnir.

Klub je na obljetnici dobio i dva priznanja povodom 30. obljetnice rada i djelovanja te za osobiti doprinos promicanju sporta od Grada Krapine i Krapinskog športskog saveza.

Ipak, dvije su riječi obilježili ovu obljetnicu – entuzijazam i druženje !

Još članaka iz "Krapina"

Facebook