Dođite u Krapinu i kušajte najbolje delicije koje Hrvatska može ponuditi!
U Krapini će se u subotu 7. svibnja održati 5. Sajam hrvatskih zaštićenih proizvoda na kojem će biti prisutno 20 – ak izlagača
Dođite u subotu 7. svibnja u Krapinu, podržite naše proizvođače i kušajte najbolje delicije koje Hrvatska može ponuditi – poruka je koju su danas iz Krapine uputili gradonačelnik Zoran Gregurović, župan Željko Kolar i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek na konferenciji za medije povodom 5. Sajma hrvatskih zaštićenih proizvoda, kojem će zagorska prijestolnica biti domaćin.
- Sajam će se održati u Krapini, gradu povijesti, kulture i tradicije, a i ovi proizvodi su tradicionalni zaštićeni proizvodi. Sajam će biti u vrijeme Glumačkog festivala u Krapini, na dan kada gostuje predstava ‘Tko pjeva, zlo ne misli’, kultna i tradicionalna predstava, koja paše s tradicionalnim proizvodima. Stoga koristim priliku da pozovem sve da taj dan dođu u Krapinu, posjete sajam i na sajmu i nešto kupe – pozvao je gradonačelnik Gregurović.
Župan Željko Kolar zahvalio je organizatoru, Ministarstvu poljoprivrede i državnom tajniku Tušeku što su odlučili da se sajam održava na području Krapinsko – zagorske županije, u Krapini. – To je zasluženo, s obzirom da smo mi ipak zaštitili četiri proizvoda i da smo jedna regija u Europi koja ima zaštićen kompletan meni – puricu kao glavno jelo, kao prilog mlince, kao desert štrukle i još plus toga bagremov med zagorskih brega. Sada nam je u budućnosti imperativ zaštita autohtonih sorti vinove loze. Imamo naš matičnjak u Svetom križu Začretju s Trgocentrom, sljedeće godine na tržište stavljamo 60 do 70 tisuća sadnica svetokriške beline, krapinske beline, svehrvatske beline i ta gastroeno ponuda će, vjerujem, biti interesantna našim turistima – rekao je Kolar.
Naglasio je da je još 2012. godine je osnovana Udruga Tradicija Zagorja za zaštitu, očuvanje i promociju tradicionalnih zagorskih proizvoda. – To je bilo dok je Hrvatska još bila u predpristupnom periodu ulaska u EU i već onda smo znači što želimo od naše tradicije i baštine. Hvala svima koji su sudjelovali u procesu zaštite naših autohtonih proizvoda i pozivam sve stanovnike Krapinsko – zagorske županije i drage goste da nam se pridruže na sajmu - pozvao je župan, dodavši da će na sajmu biti i jedan poseban štand gdje će se moći degustirati spomenute zagorske sorte vina.
Državni tajnik Zdravko Tušek zahvalio je gradonačelniku i županu na prihvaćenoj inicijativi. – Povod da se sajam održi u Krapini su nedavna priznanja zagorskih štrukli i bagremovog meda na razini EU, a s područja naše županije do sada imamo 4 zaštićena proizvoda. Upravo KZŽ prednjači među najvećim inicijatorima i županijama koje imaju najviše zaštićenih proizvoda. Podsjetit ću da Ministarstvo poljoprivrede dugi niz godina ulaže znatna financijska sredstva u razvoj primarne poljoprivredne proizvodnje i prerade, a posebnu priliku i prigodu vidimo u zaštiti autohtonih i tradicijskih proizvoda. Za sada smo uspjeli uz pomoć udruga, županija i svih koji žele zaštiti od zaborava poljoprivredne i tradicijske proizvode zaštititi 35 proizvoda i po tome smo 7. država u Europskoj uniji. Vidimo u ovoj inicijativi priliku da naši poljoprivredni proizvođači mogu dobiti dodanu vrijednost svojim proizvodima, a isto tako mogu biti prepoznatljivi na tržištu i na taj način puno konkurentniji – naglasio je Tušek.
Sajam se otvara u 10 sati i trajat će do 20 sati, a tijekom cijelog dana bit će organiziran program i predstavljanje proizvođača. Na krapinskom Šetalištu bit će prisutno 20 izlagača, proizvođača malsinovog ulja, kupusa, pršuta, proizvoda iz Krapinsko – zagorske županije. - Podržite proizvođače i ovu inicijativu, da svi zajedno radimo na očuvanju tradicije, našeg identiteta i na taj način promociji hrvatske poljoprivrede i prehrambene kulture – pozvao je Tušek.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Teška ozljeda u Konjščini. Na terenu bila i hitna
Četiri brzorastuće vrste povrća: Posadite sada i jedite već za 30 dana
Veliki požar, vatra zahvatila autobuse, vatrogasci na terenu
Više od 850.000 Hrvata uskoro će dobiti novac na svoj račun
Plenković se obraća javnosti: 'Sada smo na radaru svih ozbiljnih investitora'
Sreća ih prati u stopu: Tri horoskopska znaka očekuje veliki priljev novca i pozitivne promjene u životu!
Šokantna prevara: Uvjerio ih da je članu obitelji potrebna hitna operacija pa im maznuo 100 tisuća eura!
Alarmantna izjava Ive Josipovića: 'Bojim se da bi moglo doći do trećeg svjetskog rata'
Nova pobjeda Bedexa
Luda utakmica u Ogulinu
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
