[FOTO] 14. Sajam pri Starom gradu u Konjščini nije pokvarila ni kiša
Ovogodišnji, 14. po redu Sajam je pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.
Tradicionalan Sajam pri Starom gradu, koji se danas odvija u Konjščini, postao je jedna od važnijih manifestacija Krapinsko–zagorske županije, a ovogodišnji, 14. po redu Sajam je pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.
Jednom godišnje Udruga Grofoija Konjski priređuje srednjovjekovni sajam, na kojem prikazuje stare zanate i običaje te oživljava život stanovništva oko Starog grada za vrijeme bitke s Turcima, koja se odigrala 4. svibnja 1545. godine. Bitke koju je predvodio ban Nikola Šubić Zrinski. Na sajmu se tradicionalno prikazuju stari zanati: kovači, licitari, lončari, izrada drvenih igračaka, izrada drvenih bačva – „pintarenje“.
Također, prikazuju se stari običaji: kako se radi domaći sit, puter, pčelarenje, ispaša krava i konja na livadi, vožnja u kočijama, jahanje na konjima, za djecu organizirao jahanje na „ponijima“, kao i plesovi koji uključuju i sekciju renesansnih plesova i replika haljina iz 16. stoljeća.
Po taborima su organizirane koje su trajale cijelo vrijeme sajma, a neke od radionica su radionica srednjovjekovnog oružja, radionica dječjeg mačevanja, srednjovjekovne igre.
Sajam je, kao izalsanik predsjednika RH, otvorio župan Željko Kolar. – Sajam se trebao održati 13. svibnja i tada je trebao doći i sam predsjednik Milanović, no vremenske prilike tada to nisu dozvolile, pa je sajam odgođen. Činjenica da je predsjednik prihvatio pokroviteljstvo samo govori o tome da je prepoznao kapacitet ove manifestacije koja bi tek u budućnosti mogla značiti strahovito puno za kulturno – turističku ponudu Krapinsko – zagorske županije. Bitno je i da se nagradi trud udruge i svih ljudi koji se okupljaju oko ove manifestacije. Sljedeće godine je okrugla 15.obljetnica i ovdje očekujem pravi spektakl – rekao je Kolar.
Načelnica Općine Konjščina Anita Krok rekla je da ova manifestacija jako puno znači za Općinu. – To je naša najvažnija manifestacija. Jedina bitka s Turcima u Zagorju odvila se upravo u Konjščini, to je nešto što trebamo promovirati. Udrug Grofovija Konjski z aktivno radi da promovira baštinu iz tog vremena i Konjščina je po tome prepoznatljiva, tako da će Općina i ubuduće stavljati fokus na brendranje toga, a slijedi nam daljnja obnova Starog grada i okoliša. Sljedeće godine očekujem veći broj udruga, a i ove godine, s obzirom nakasniji termin, ima puno udruga. Iduće godine vjerujem da ćemo potrefiti dan kada neće biti kiše, no kiša nije omela događanje – rekla je Krok.
Jasna Lugarić, predsjednica Udruge Grofovija Konjski, zadovoljna je događanjem bez obzira na kišu koja je malo poremetila planove.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Kolač bez šećera i brašna: Bake su ga radile prije 50 godina, a i danas svi traže recept
Prognostičar objavio kad možemo očekivati snijeg u Zagorju
U Zagorju uhićen mladi muškarac. Doznaju se detalji
IZBIO POŽAR: Dva građevinska objekta u Zagorju gorjela, stigli detalji!
Danas provjerite račune: Gotovo 120.000 građana dobit će ‘neočekivano’ povećanje
Uskoro započinje isplata uskrnica radobojskim umirovljenicima
U osnovnoj školi u središnjoj Hrvatskoj pronašli popis za odstrel s imenima djece
[UZNEMIRUJUĆE] Carinici na granici otkrili neprijavljenu gotovinu i neobičan plijen u prtljažniku
Besplatna radionica: U Regenerator stiže filmska ekipa, a klinci će snimiti svoj prvi film
Nova velika akcija Uskoka zbog droge, uhićeni sin predsjednice suda i odvjetnica
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
