[FOTO] Osnovana Udruga branitelja Domovinskog rata 'Lijepa naša'
U subotu 25. listopada 2025. u Velikoj dvorani Grada Klanjca održana je osnivačka skupština Udruge branitelja Domovinskog rata “Lijepa naša”. Članovi novoosnovane udruge pripadnici su vojnih, policijskih, vatrogasnih postrojbi iz Domovinskog rata, Narodne zaštite i sanitetske službe koji danas žive na području grada Klanjca te općina Kraljevec na Sutli i Tuhelj.
Uz članove Inicijativnog odbora za osnivanje udruge i brojne članove koji su se pridružili udruzi, svojim dolaskom osnivanje ove braniteljske udruge podržali su i gradonačelnik Klanjca Zlatko Brlek, načelnica Općine Kraljevec na Sutli Blanka Stipčić Berić, savjetnik župana za branitelje umirovljeni pukovnik HV Žarko Miholić, predstavnici braniteljskih udruga iz Kumrovca i Zagorskih Sela, Gornje Stubice i Zaprešića, Darko Hlaban, Josip Janković i Dario Lučić, klanječki župnik fra Drago Brglez te predstavnici drugih klanječkih institucija i udruga.
Na osnivačkoj skupštini usvojen je Statut udruge te izabrano vodstvo koje će u narednom razdoblju pokrenuti prve aktivnosti iz predstavljenog programa rada.
Za predsjednika udruge izabran je brigadni general Josip Vukina, a za zamjenika predsjednika Zdravko Iveković. Uz njih, u Upravni odbor članovi su izabrali Stjepana Babića, Božidara Buhina, Jasnu Gmajnički, Branka Krajnika, Anđelka Ricijaša, Zvonka Severa i Krešimira Šurinu. U Nadzorni odbor izabrani su Ivica Glas kao predsjednik te Darko Lunko i Božidar Vragović, Sudom časti ove udruge predsjedavat će u prvom mandatu Ivan Lukačević, uz Zlatka Pogačića i Nedjeljka Župančića. Za likvidatora udruge izabran je Josip Bartolović.
Novoizabrani predsjednik brigadni general Josip Vukina u svom prvom obraćanju članovima i gostima istaknuo je kako će jedan od prvih zadataka nove braniteljske udruge biti stvaranje registra branitelja i njihovih obitelji s područja koje udruga pokriva.
-Cilj je prikupiti podatke o njihovom zdravstvenom i socijalnom statusu kao bi im se moglo pomoći u ostvarivanju njihovih prava i poboljšanju uvjeta života. Dio članova polako se već približava trećoj životnoj dobi u kojoj im je sve potrebnija zdravstvena skrb i pomoć njihovim obiteljima, ima puno branitelja koji su se povukli u sebe, proživljavaju teške trenutke, prvenstveno njima želimo pomoći – rekao je na osnivačkoj skupštini Josip Vukina. Uz brigu za članove u potrebi, udruga će se se aktivno uključiti u rad i društveni život lokalne zajednice, obilježavanje važnih obljetnica iz Domovinskog rata, a iduće godine u planu je i osnivanje braniteljske zadruge.
Branitelje koji su se odazvali pozivu za osnivanje ove udruge ugodno je iznenadilo što je Inicijativni odbor za skupštinu već pripremio logo udruge, majice i jakne, a klanječki župnik fra Drago Brglez blagoslovio je i zastavu čiji je kum Bruno Herceg.
Na kraju Skupštine novoizabranom vodstvu čestitali su gradonačelnik Zlatko Brlek, načelnica Blanka Stipčić Berić i savjetnik župana za branitelje umirovljeni pukovnik HV Žarko Miholić, a članovima poručili kako u svakom trenutku mogu očekivati i računati na njihovu podršku u radu i aktivnostima udruge. Izaslanstvo udruge iskoristilo je ovu prigodu kako bi, uz gradonačelnika Brleka i predsjednika UBDR Kumrovec-Zagorska Sela, zapalilo svijeće na grobu autora Lijepe naše Antuna Mihanovića.
Skupštinu je vrlo lijepo moderirala Marija Urek, a atmosfera puna entuzijazma i dobre volje osjetila se među okupljenim braniteljima i na domjenku i zajedničkom druženju kojim je završilo ovo prvo okupljanje članova Udruge branitelja Domovinskog rata “Lijepa naša” .
Prethodni članak
Sljedeći članak
OBJAVLJENA IMENA: Ovi su Zagorci sudjelovali u velikoj 'narko špediciji', poznati svi detalji
Vrhunski kuhari uvijek dodaju ovo u prezle: piletina ostaje hrskava satima, a tajna je u jednom jednostavnom sastojku
Smanjuje apetit i sprječava prejedanje: Palenta dijeta traje samo 4 dana, a čini čuda za tijelo
Užas u Oroslavju: 21-godišnji vozač završio u dvorištu kuće, izvlačili ga vatrogasci – teško je ozlijeđen
Tko sve u Hrvatskoj mora ponovno na vozački ispit: Evo zašto to košta ‘bogatstvo’ i dodatno komplicira život
Dva požara u Zagorju. Policija otkrila uzroke
Tonka Gregurić dobitnica je vrijedne nagrade Sportske zajednice KZŽ
Vikend nadzor zagorske policije. Čak 148 prometnih prekršaja. Evo koliko je napuhala ''rekorderka''
Evo koliko će Hrvatska novca isplatiti rukometašima za medalju
Kakav vikend u Zagorju. Dvije pijane vozačice skrivile tri prometne nesreće
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
