‘Moja majka umirala je u najgorim mukama. Uzela je papirić i jedva napisala - želim umrijeti‘
Majka Anamarije Sanseović posljednje dane provela je u jednoj bolnici u Slavoniji. Ona je za Jutarnji list opisala u kakvoj je agoniji preminula, no, kaže, "bolnicu ne krivi za ništa".
Anamarijina majka bolovala je od multiplog mijeloma, koji je, nažalost, bio neizlječiv te ju je u kratkom vremenu ugušio.
"Moja majka umirala je u najgorim mukama i bila je svjesna svega do zadnjeg trenutka. To je bila najgora moguća agonija od koje se ni nakon tri godine nisam oporavila. Gušila se i preklinjala me da joj pomognem i da joj olakšamo muke. Budući da na kraju nije mogla govoriti, uzela je papirić sa stolića kraj kreveta i napisala drhtavom rukom - 'želim umrijeti'. Molila sam da ju sediraju, ali su joj davali lijekove u dozama za djecu", ispričala je Anamarija za Jutarnji.
Ona bolnicu ne krivi za ništa, već smatra da je "problem u sustavu koji ne provodi dostatno palijativnu njegu". Anamarija je odlučila ispričati svoju mučnu priču nakon hrabrog istupa anesteziologinje Sanje Ćosić, koja je nakon smrti zaručnika, mladog ortopeda iz KBC-a Zagreb, doktora Krešimira Crnogaće, progovorila o njegovim teškim posljednjim trenucima prije nego što je preminuo u 39. godini od karcinoma gušterače.
Anamarija je rekla da je njena majka u posljednjim danima imala kanilu u vratu, infuziju, kateter i PEG (kojim se bolesnika putem cijevi hrani izravno u želudac) te da je bila zavezana za bolnički krevet.
"To su bile scene gore od egzorcista. Umirala je od gladi i žeđi. Govorila je 'ne mogu više', a ja sam molila boga da bude bez svijesti. Ali nažalost bila je svega svjesna do zadnje sekunde… Držala sam ju za ruku, stalno sam dolazila da budem kraj nje. Na kraju je bila toliko iscrpljena i ljuta da je okrenula glavu od mene. Vidjela sam kako joj je iz oka skliznula suza", ispričala je Anamarija koja je opomenula da se ne smije dozvoliti da itko više svoje zadnje dane provodi gušeći se, u panici ili teškim bolovima.
"Kad je jasno da pacijent umire i zna da mu je kraj, mora mu se olakšati i sedirati ga, da ne bude svjestan toga".
Anamarijina majka je operirana odmah nakon dijagnoze, ali, nažalost, bilo je prekasno. Umrla je kroz nekoliko tjedana. "Rekli su mi da joj od sedacije može stati srce. Netko mi je rekao da ih mogu tužiti ako se to desi. Bože moj, tko će ih tužiti? Ja sam samo željela da se ona više ne pati", istaknula je.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Hrvatska uvela drastične mjere zbog goriva: ograničila kilometre vožnje po danu
Zagorski obrtnik dobio vrijedno priznanje Hrvatske obrtničke komore
IZBIO POŽAR: Gori tvornica - 'Više vatrogasnih vozila je dojurilo, izgleda baš gadno!'
Predsjednik Zoran Milanović stiže u Zagorje!
Užas u Zagorju: Ustrijelio susjedu mačku pa ga zvao na rakiju
[FOTOGALERIJA] Iz mirnog Zagorja na najteža ratišta - Baruni obilježili 35 godina: 'Vi ste istinski heroji'
''Čovječe, ne ljubi se'' u Mariji Bistrici
I sutra u Zagorju radovi HEP-a. Evo gdje od jutra neće biti struje
Doživite veliki kuburaški događaj u Dvoru Veliki Tabor
Dojava o pucnjavi: Policija pronašla mrtvu ženu, muškarac ozlijeđen
Fran iz Zagreba: Svjež zrak u domu bez propuha i vlage
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. provodi energetsku obnovu višestambenih zgrada oštećenih u potresu u Hrvatskom zagorju
Pravila ponašanja u prirodi
Proljetna noćna mora: Vlaga i plijesan na svakom koraku!
PONOVO VAS DARUJEMO: Osvojite uskrsni pinklec za sebe ili nekog koga želite razveseliti!
