Hrvatska na začelju Europe: Jedina smo zemlja u kojoj električni automobili gube bitku!
Hrvatska se, prema najnovijim podacima Europske udruge proizvođača automobila (ACEA), nalazi na samom dnu ljestvice kada je riječ o tržišnom udjelu električnih vozila. Prošle godine, tek 1,8 posto svih automobila u Hrvatskoj bilo je na čisti električni pogon, isključujući hibride. Zabrinjavajuće je što je to značajan pad u odnosu na godinu prije, kada je udio iznosio 2,8 posto. Time je Hrvatska postala jedina europska zemlja u kojoj udio električnih vozila bilježi pad.
Kontrast je drastičan u usporedbi s europskim liderima. Norveška je apsolutni prvak s nevjerojatnih 96 posto tržišta osobnih automobila koje čine električna vozila, dok Danska slijedi s oko 68 posto udjela. Čak i Njemačka, sa svojih 19 posto, te susjedna Slovenija s više od 11 posto, daleko su ispred Hrvatske. Prodaja električnih vozila u Europi lani je porasla za otprilike 30 posto, a u zemljama poput Slovenije, Islanda i Poljske čak se i udvostručila.
Unatoč globalnim trendovima, hrvatski vozači i dalje ostaju vjerni klasičnim automobilima na fosilna goriva. U Hrvatskoj je prošle godine bilo registrirano više od 2,5 milijuna vozila, što znači da je električnih automobila bilo tek oko 45.000.
Provjerili smo koliko je vozila u Zagorju prošle godine prošlo i palo na tehničkom pregledu
Kada je riječ o prvoj registraciji, prošle godine je registrirano oko 70.000 novih vozila te blizu 87.000 rabljenih. Hrvatska je lani zabilježila rast broja novih registriranih vozila za više od 7 posto u odnosu na prethodnu godinu, što nas svrstava u sam europski vrh po tom kriteriju. Međutim, unatoč tome, električni automobili i dalje ne pronalaze svoje mjesto na hrvatskim cestama.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Brutalan napad na popularnoj manifestaciji u našem kraju. Mladić leži, drugi ga nokautira udarcem nogom u glavu
U centru Zaboka otvara se privatna poliklinika iza koje stoji iskusni i cijenjeni zagorski kirurg
Teška prometna nesreća: Jedna osoba poginula, očevid je u tijeku
Kraj kafića u Zagrebu osvanuo grafit Zagorcima jako dobro poznat 😆
Sanja Zamuda (48) pronađena živa nakon velike potrage
Stalno kuka i prigovara: Ovom znaku horoskopa nemoguće je udovoljiti
Sloga izbacila Stubicu
I Zagorke u ekipi koja je osvojila srebro na međunarodnom malonogometnom turniru u Münchenu
Zadnji dan muke je 31. kolovoza: Ovom znaku 1. rujan donosi dugotrajno olakšanje i sreću
Rujanski blagoslov stiže za 2 znaka: Otvara im se nepresušni izvor novca koji će trajati do zime
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
