Prethodni članak

[FOTO] Poznati zagorski dvorac uskoro u novom sjaju. Pogledajte kako teku radovi


Foto: Muzej seljačkih buna

Intenzivni radovi na obnovi dvorca Oršić u Gornjoj Stubici i dalje se nastavljaju punom parom. Glavni cilj projekta je konstrukcijska i sanacijska obnova dvorca, ali i opremiti muzejsku čuvaonicu za pohranu muzejskih predmeta. Time će se dodatno ojaćat konstrukcija dvorca i bit će bolja zaštita od daljnih elementarnih nepogoda. 

Kada se projekt završi predviđena je sanacija vlage, energetska obnova, poboljšanje mjera zaštite od požara te osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjenje pokretljivosti bez narušavanja bitnih spomeničkih svojstava dvorca.

Cjelokupni projekt vrijedan je više od 8 milijuna eura, a uključuje radove na različitim dijelovima dvorca, među kojima su sakrapelna kapela, muzejske prostorije, podrum, tavan i galerije. Također uredit će se kameni podovi i trijemovi, na katu galerija, u potkrovlju multifunkcionalne dvorane. 

– Zadnji dio projekta obuhvaća konzervatorsko-restauratorske radove koji podrazumijevaju restauraciju freski u kapeli, što bi moglo potrajati dulje od planiranog zbog složenosti samih radova, a završetak obnove planira se za početak 2026. godine - rekao je početkom godine ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja Jurica Sabol. 

Trenutno je u procesu izrade treći stalni postav u posljednjih 50 godina Muzeja seljačkih buna. Dvorac Oršić barokni je dvorac podignut 1756. godine od strane grofa Krsta Oršića, ćlana plemićke obitelji Oršić, na mjestu starije srednjovjekovne utvrde za stanovanje. Posljedni Oršići napustili su dvorac 1924. godine. Dio prostorija dvorca služio je kao osnovna škola, a njime se koristila i lokalna seljačka zadruga.



 

Još članaka iz "Gornja Stubica"

Facebook