Da se ne zatru običaji: Mlađe i starije generacije zajednički izradile ukrase i okitile bor u školi
Udruga seljaka Općine Gornja Stubica jučer je u Osnovnoj školi Matije Gupca u Gornjoj Stubici upriličila običaj kićenja bora, i to tradicijskim nakitom.
-To je jedna od aktivnosti koje Udruga provodi i čime se bavi. Dosad smo to uvijek upriličili u društvenom domu u Modrovcu, a ove godine željeli smo to napraviti u školi. Provodile su se radionice u kojima su sudjelovali članovi i članice Udruge, a kojima su se priključili osnovnoškolci. Na radionicama smo izradili nakit za bor od perušine i krep papira, kojim smo okitili bor. Još jedna vrijednost svega ovoga je da smo to znanje i tradiciju prenijeli na mlade, na djecu koja su se okupila u velikom broju i jako brzo savladala tehnike – istaknula je predsjednica Udruge seljaka Durđa Labaš, zahvalivši svima koji su sudjelovali u radionicama i ovom događanju, a posebno majstorici izrade tradicijskog nakita Dubravki Perešin, koja je zajedno sa Stjepanom Labašom izradila i ukrasila jaslice.
Bor za kićenje školi je donirala upravo obitelj Labaš, a uz članove udruge i sve okupljene, okitili su ga učenici škole.
Dobrodošlicu okupljenima na ovo malo događanje s velikom vrijednošću poželjela je ravnateljica škole Sanja Knezić. – Hvala Udruzi seljaka koja je potaknula i organizirala današnje događanje, obitelji Labaš na boru te svima koji su pripremali ukrase na radionicama – rekla je ravnateljica.
Inicijativu je pohvalio i načelnik Gornje Stubice Jasmin Krizmanić, istaknuvši koliko je važno da se udruge trude očuvati stare običaje našega kraja i prenositi tu tradiciju na mlađe generacije. – A općina će i dalje pomagati, kako ovu, tako i druge gornjostubičke udruge, da razvijaju i provode svoje projekte – zaključio je Krizmanić.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Amerikanac koji je kupio kuću u Zagorju moli za pomoć: 'Život je pun iznenađenja'
U tijeku velika akcija policije u Zagorju. Podigli i dronove
Mijenja se B kategorija vozačke: neki će morati na dodatnu obuku ili polagati ispit
Župnik upozorio: 'Nemojte to više raditi u crkvi'
Umro čovjek koji je dvaput pokušao postati predsjednik Hrvatske
STRAŠNO DOBRA ZABAVA: Pripremite kostime i dođite na najotkačeniji Halloween party u Zagorju!
UŽAS: Mrtav pijan u Zagorju sletio s ceste i završio u kanalu
Još jedno izdanje muzejsko-edukativnog programa 'Na konju u Muzeje'
STRAŠNO: Požar progutao cijeli automobil u Zagorju, šteta je ogromna!
HVALA IM: Diljem KZŽ odana počast smrtno stradalim braniteljima u Domovinskom ratu
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
U Zaboku veselim zvukovima svečano otvoren novi slušni centar Neuroth
[VIDEO] Mario Commerce okupio preko 100 sudionika na konferenciji o riznici i digitalizaciji JLS-a
