Zagorski usnoharmonikaš dobio prestižnu nagradu za životno djelo!
Našem najpoznatijem usnoharmonikašu, Kreši Oremušu iz Stubičke Slatine, dodijeljena je prestižna glazbena nagrada za životno djelo.
Usnoharmonikaš svjetskog glasa, koji je ostvario brojne suradnje s poznatim imenima ne samo domaće, već i svjetske blues i rock scene, od nedavno je vlasnik BLUEBIRD AWARD, odnosno Nagrade 'Plava ptica'.
Radi se o nagradi koja se dodjeljuje kao počast osobama, institucijama i inicijativama, koje su dale poseban doprinos bluesu i jazzu kao društveno – kulturnom pokretu.
Nagrada se dodjeljuje za trajno životno djelo, a sastoji se od pehara i certifikata. Uvijek postoje dvije kategorije – Artist i Blue People.
Tako se Krešo našao u društvu dosadašnjih dobitnika u kategoriji Artist, a to su: B.B. King, Benny Golson, Eddie Palmieri, Les McCann, Larry Garner, Sharrie Williams, Terry Evans, Anke Helfrich, Lisa Doby, Marshel Ellen & Sun Ra Arkestra, Paul Kuhn i mnogi drugi.
Nagradu dodjeljuje Beyond Blue Connection, kulturna mreža iz metropolitanske regije Rhine/Neckar, područja Weinheim, Heidelberg, Mannheim, Darmstadt, čiji aktivni članovi rade za Beyond Blue Connection iz Berlin-Weinheim-Zürich. Okupljaju ljude kojima je stalo do bluesa i jazza, na način da tu glazbu vide kao sidrište za socio-kulturni pokret, u kojem nema mjesta rasizmu i elitističkom ponašanju.
Nagradu BLUEBIRD Krešo 'Sonnyboy' Oremuš dobio je kao jedan od najboljih svirača usne harmonike na svijetu, glazbenik koji je sam razvijao i usavršavao sviranje usne harmonike, tipične za blues. Ujedno je i ambasador europske blues zajednice, o čijem je životu 2019. snimljen i dokumentarni film, kojim je predstavljena njegova karijera, ali i svakodnevni život.
-Jako su me iznenadili ovom nagradom, koju sam trebao osobno primiti u Njemačkoj, na europskoj turneji s bendom 'United Blues & Rock Explosion' sastavljenog od vrhunskih britanskih, američkih i njemačkih blues glazbenika, a povodom objave albuma 'Hands on the table'. No, obzirom da sam tu turneju morao preskočiti zbog hitne operacije i oporavka, u moje ime preuzeo ju je mladi hrvatski gitarista Odin Sokač – rekao nam je Oremuš, svakako ponosan na nagradu koja je još jedno veliko priznanje njemu kao glazbeniku, najboljem sviraču usne harmonike i svim suradnjama koje je ostvario tijekom svoje karijere.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Astrolozi upozoravaju: 21. veljače je ključan dan za ova 3 znaka
Jeste li je vidjeli? Nestala je Laura, policija moli pomoć
Teška nesreća u Zagorju: Auto završio na krovu, dvoje ljudi u bolnici
IZBIO POŽAR: Vatrogasci na intervenciji, promet se odvija uz regulaciju
Stravično otkriće: Pronađeno tijelo, policija istražuje okolnosti smrti
Tjedni horoskop: zadnji tjedan veljače donosi ljubav i novac za ova 2 znaka
Klupski derbi za Toplice 2
Korizmena tribina: Kulturni ratovi i stvaranje novog čovjeka
Radoboj živi likovnim životom: Prva izložba petero članova LURE
Objavljeno istraživanje: Evo što Hrvati misle o stranim radnicima
Predstavljanje rezultata istraživanja „Mala rijeka, veliki svijet: ribe i školjkaši rijeke Sutle“
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Organskom gnojidbom do boljeg uroda voća i povrća - sad je pravi trenutak
Dođite u Klanjec i upoznajte skriveni svijet rijeke Sutle
Kraj starim metodama prozračivanja: 2026. donosi toplu i učinkovitu zaštitu od vlage i plijesni
