Preminuo legendarni glazbenik: 'Živjet će kroz note koje je ostavio generacijama'
Foto: Ilustracija/Pexels
Steve Cropper, legendarni američki gitarist, producent i tekstopisac čiji je rad u diskografskoj kući Stax Records oblikovao zvuk soula i rocka 20. stoljeća, preminuo je u 85. godini u Nashvilleu. Vijest je potvrdio njegov sin Cameron, dok je njegov bliski suradnik Eddie Gore otkrio da se glazbenik nalazio u rehabilitacijskom centru nakon nedavnog pada. Unatoč zdravstvenim teškoćama, Cropper je do posljednjih dana radio na novoj glazbi, a njegov posljednji album “Friendlytown”, objavljen 2024. godine, donio mu je nominaciju za Grammy.
Cropperova karijera bila je neodvojiva od Studija Stax u Memphisu, gdje je kao član benda Booker T. & the M.G.’s sudjelovao u stvaranju niza bezvremenskih hitova. Uz njega su u grupi svirali Booker T. Jones, Al Jackson Jr. i Donald “Duck” Dunn, a njihov instrumental “Green Onions” iz 1962. postao je jedan od najprepoznatljivijih soul klasika. Cropper je često govorio kako je Stax bio mjesto bez rasnih podjela, gdje su glazbenici stvarali iz zajedničke strasti prema glazbi.
Kao gitarist i autor, Cropper je surađivao s najvećim imenima soula – Otisom Reddingom, Wilsonom Pickettom, Sam & Daveom, Rufusom i Carlom Thomas. Zajedno s Reddingom napisao je legendarnu baladu “(Sittin’ On) The Dock of the Bay”, a s Pickettom “In the Midnight Hour”. Kad je u pjesmi “Soul Man” pjevač Sam Moore viknuo “Play it, Steve!”, uslijedio je Cropperov oštri rif odsviran Zippo upaljačem – trenutak koji je postao dio američke glazbene mitologije.
Rođen u Missouriju, odrastao je bez struje i s 14 godina kupio prvu gitaru vlastitom zaradom. U Memphis je donio strast prema glazbi koja ga je kasnije dovela do Staxa, gdje je radio sve – od prodaje ploča i tehničkih poslova u studiju do produkcije najvećih hitova. Nakon odlaska iz Staxa 1970., surađivao je s mnogim zvijezdama, uključujući Roda Stewarta i Ringa Starra.
Krajem sedamdesetih njegov rad dobiva novu dimenziju kada ga John Belushi i Dan Aykroyd pozivaju da se pridruži bendu The Blues Brothers. Cropper postaje dio filmskog i glazbenog fenomena koji ga je približio potpuno novoj publici. S bendom je snimao platinaste albume i pojavio se u kultnom filmu “Braća Blues”.
Unatoč desetljećima karijere, Cropper je ostao skroman, često govoreći da je imao više sreće nego što zaslužuje. Njegova obitelj poručila je da će glazbenik živjeti kroz note koje je ostavio generacijama. Bio je jedan od najutjecajnijih gitarista u povijesti modernog popa, a njegov doprinos američkoj glazbi ostaje neprocjenjiv, piše Net.hr.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Provjerite vozačke dozvole: Neki vozači od danas plaćaju novčanu kaznu ako nisu na vrijeme zamijenili dokument
Tuga u zagorskoj školi: Preminuo nastavnik (47)
U mljeveno meso obavezno dodajte ovaj sastojak: ćufte i faširane šnicle bit će sočnije i ukusnije nego ikad
Stavite samo 1 kockicu ovoga u vodu dok kuhate krumpir: skuhat će se dvostruko brže, a bit će kremast kao nikada dosad
Netko je usred noći u Zagorju provalio u školu: Policija otkrila što je ukradeno
Pijani biciklist vrijeđao policajce i završio na sudu: 'Majku vam retardiranu, nećete vi seljačine mene..'
Velika novost u e-Dnevniku za roditelje: Otkriven razlog promjene
Dio građana ima pravo na besplatnu karticu s popustima i pogodnostima – potreban je samo mobitel
Vozači, oprez! Dolaze nove kamere za nadzor brzine u Zagorju – evo gdje će se nalaziti
U Novom Golubovcu kreće sportska radionica za djecu. Prijavite se
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
Ne treba vam iskustvo: Evo kako se možete uključiti u veliko zimsko prebrojavanje ptica
Pouzdan rent-a-car u Oroslavju – jednostavno, povoljno i bez stresa
JESTE LI ZNALI? Zimski tragovi u prirodi otkrivaju skriveni život životinja
