Prethodni članak
Sljedeći članak

Tatjana Hikec predstavila novu knjigu

Knjigu je predstavio preč. mons. Ivan Miklenić, hrvatski katolički svećenik, kanonik, glavni urednik Glasa Koncila i arhiđakon zagorskog arhiđakonata, koji je istaknuo kako ona pridonosi razvoju i jačanju duhovnog književnog stvaralaštva


Prošlog je četvrtka održana promocija pete knjige autorice Tatjane Hikec ''Ispisani Tragovi''. Promocija je iz knjižnice zbog većeg iskazanog interesa posjetitelja preseljena u plavu dvoranu što se pokazalo i opravdanim, jer dvorana je bila potpuno ispunjena posjetiteljima i uzvanicima.

Prvi je knjigu predstavio recezent preč. mons. Ivan Miklenić, hrvatski katolički svećenik, kanonik, glavni urednik Glasa Koncila i arhiđakon zagorskog arhiđakonata. U svom osvrtu najprije se osvrnuo na položaj duhovne književnosti u našem društvu danas i na njezinu zapostavljenost. Predstavio je nastojanja Društva Sv. Marka Križevčanina da spasi od zaborava književnike i djela duhovne tematike. Izrazio je zadovoljstvo izdanom knjigom Ispisani tragovi jer ona pridonosi razvoju i jačanju duhovnog književnog stvaralaštva te izrazio nadu da će autorica napisati i izdati još knjiga. Kao najveći autoričin spisateljski domet među uradcima Ispisanih tragova naveo je pet objavljenih pripovijesti zbog dobrih prikaza ljudske svijesti, ljudskih unutarnjih doživljaja i događanja bez obzira pripadali javi ili snu.

Vlč. Marijan Culjak, dugogodišnji župnik u župi Sv. Jelene Križarice iz Zaboka, i sam umjetnik i književnik, u svom je osvrtu naveo da su „autoričine pjesme biseri za meditaciju, oslikani ljepotom jezika i dubinom vjere. Poput bistrog izvora iz kojega struji život njezino se poimanje Božanskoga srca pretvara u silinu slapa koji daruje svoju svježinu i radost žrtve. Njezine prozne priče pravi su dragulji za propovjednike istine i života, obogaćeni doživljenim primjerima, ukrašeni pjesnički jasnim i predivnim stilom....“

Doc.dr.sc. Rajko Fureš, prim.dr.med. predstavio je samu autoricu, njezin javni rad i djelovanje, te između ostaloga naveo; „Petoknjižje Tatjane Hikec, u njezinoj knjizi „Ispisani tragovi“, u kojoj isprepliče poeziju i prozu, donosi nam rijetko viđen prikaz lirsko duhovnog kolopleta najdublje intime, filigranske lirske slojevitosti i neponovljive stvaralačke osobnosti, koja iskrenošću i neponovljivošću, lakoćom prodire do svakog srca. Upravo je to i najveća vrijednost Tatjanine knjige te njezinih pjesama i proze jer nas doista ne ostavlja ravnodušnima, otvarajući nam prostor za sva osjetila koja se otvaraju za upijanje onog najljepšeg, najintimnijeg, najboljeg i najskrivenijeg. Upravo je na tim sastavnicama Tatjana pogodila pravu srž spisateljskog poslanja jer nas je senzibilizirala i svojim nas radovima potiče da propitkujemo ono skriveno u sebi i oko nas, ali uvijek usmjereno prema dobrome, svijetlome, uzvišenome i produhovljenome. To su univerzalne vrijednosti koje uz svagdanje uspone i padove, svagdanje izazove i strepnje, svatko od nas proživljava, pa tako i Tatjana....“

Promociju je pjesmom obogatio dječji župni zbor „Jurjevčani“ iz Gornje Stubice, uz voditeljicu Mihaelu Gradečak i pratnju Marka Dinjara i Luke Prpića na gitari, koji su na samom početku promocije pjevali pjesmu Rijeke žive vode.

Autorica je zahvalila svima na dolasku, a osobito recezentima preč.mons. Ivanu, vlč. Marijanu i dr. Rajku, dječjem župnom zboru Jurjevčani, Mihaeli, Luki, Marku i Darku, knjižnici kao organizatoru te gđi. Višnji Škudar koja je uvijek, i za vrijeme radnog vremena i izvan radnog vremena, dostupna i radi na organizaciji ovakvog događanja. Zahvalila je i svima koji su sudjelovali u pripremi ovog događnja te umjetniku Damiru Lukini koji je ilustrirao naslovnicu i Armini Rod koja je ilustrirala knjigu.

Pozvala je sve buduće čitatelje da čitajući ispisane tekstove i promišljanja zastanu na postavljenim pitanjima, u tišini zarone u svoju nutrinu i pokušaju pronaći odgovore. Ponekad nije lako i jednostavno pronaći odgovore već za njih treba vremena.“ Druge poznajemo bolje nego sebe, znamo o drugima više nego o sebi. Trebamo prestati bježati od tišine, bježati od sebe, upoznati i spoznati sebe jer tek kada spoznamo sebe možemo početi raditi na sebi i mijenjati se na bolje. Zaronite u svoju nutrinu, spoznajte sebe da se možete preobraziti u ljude koji će početi ispisivati i ostavljati pozitivne tragove u životima drugih ljudi.“

Još članaka iz "Donja Stubica"

Facebook