Znate li tko je Anka Horvat po kojoj je nazvana ulica u Zlataru?
Anka je dobila trajni spomen u obliku monografske knjige
Rijetki su Zlatarščani koji znaju tko je Anka Horvat, čije ime nosi ulica što vodi prema Domu zdravlja. Premda je njezino ime ušlo u povijest hrvatske glazbe, prerano je na Anku pala sjena zaborava.
Zahvaljujući umirovljenoj zagrebačkoj profesorici književnosti Željki Potočki, rođenoj Zlatarščanki djevojačkoga prezimena Valenčak, Anka je dobila trajni spomen u obliku monografske knjige jednostavno nazvane „Anka Horvat“. Na njoj je prof. Potočki radila nekoliko godina, skupljajući po kazališnim i drugim arhivima materijale o mezzosopranistici iz plemenitaške obitelji Pisačić. Po Ankinome ocu Franji jedna zlatarska ulica također ima ime, ona što vodi pokraj rodne kuće Rauerovih, koja se nedavno, pod teretom godina, urušila!
Prof. Potočki u pisanju knjige pomogla je Ankina kćer Natalija Matovinović, sada vremešna gospođa koja živi u SAD-u. Naime, u lipnju 2013. u dvorani Strossmayerove galerije starih majstora HAZU bila je otvorena izložba „Donacija- Zbirka prim.dr. Antuna Gottlieba i Anke Gottlieb“ (Anka je udajom promijenila prezime u Horvat, a preudajom u Gottlieb op.a.). Tako je krenulo.
Anka Horvat debitirala je u nacionalnoj kazališnoj kući u Zagrebu 1909. godine i to naslovnom ulogom Bizetove opere Carmen. Kad netko za prvi nastup dobije pjevački i glumački tako zahtjevnu ulogu, taj jamačno mora raspolagati raskošnim talentom i glasom, a Anka je posjedovala te vrline. Karijeru je nastavila kao primadona Dvorske opere u Dresdenu (danas čuvena Semperoper). Premda nije bila duga vijeka, samo 15 godina, po otpjevanome repertoaru, dirigentima i partnerima, bila je impozantna.
Zlatarščani će se sa životom i djelom slavne sugrađanke upoznati u petak, 13. travnja, s početkom u 18 sati, u Gradskoj knjižnici Zlatar, u organizaciji Udruge „Miljenko Mlakar“. Na promociji knjige govorit će urednica Davorka Foretić i recenzentica, operna umjetnica Kristina Beck-Kukavčić, a u glazbenom dijelu programa sudjelovat će pijanistica Eva Kirchmayer-Bilić i mlada mezzosopranistica Josipa Fajdetić, dok će ulomke iz knjige čitati Renata Minđak.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Djevojka u Zagorju ispala iz traktorske prikolice, helikopter je odvezao u KBC Zagreb
Uhićeni poznati direktor i njegova supruga
Stravična nesreća: Jedna osoba poginula, druga prevezena u Opću bolnicu
Unutar 3 sata u Zagorju dvije vozačice skrivile iste nesreće: Dvije osobe završile u OB Zabok
Novo u Zagorju: Juhice i variva 'za van' postale su hit, vlasnica otkriva detalje
Dnevni horoskop: Veliki sudbinski preokret za tri znaka, a evo koga očekuje neočekivani financijski dobitak!
Policija objavila detalje tragedije: Poginulo četverogodišnje dijete
Maloljetni motorist sudario se s traktorom, helikopterom je prebačen u bolnicu
Jembrih: Centar za starije donosi 50 novih radnih mjesta, svako dijete dobit će mjesto u vrtiću, a Lobor gradi prve stanove
Polke, valceri i dobra zabava: Loborfest se vraća u velikom stilu
Što učiniti ako pronađete ptića?
Započelo uređenje ulaza na Novom groblju u Tuhlju
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. nastavlja ulaganja u energetsku obnovu – dovršena obnova zgrade u Zlataru, Matije Gupca 1
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno privelo kraju još jedan projekt energetske obnove u Zlataru
Kako pomoći ježevima?
