Prethodni članak
Sljedeći članak

Učenici OŠ Bedekovčina dobro znaju kako plastične vrećice loše utječu na okoliš

Ovog je četvrtka održana je završnica projekta Stara vještina za budućnost planeta učenika 3. a razreda i učiteljice Melite Ogrinšak iz OŠ Bedekovčina


Prošlog je četvrtka održana završnica projekta Stara vještina za budućnost planeta učenika 3. a razreda i učiteljice Melite Ogrinšak iz OŠ Bedekovčina. Cilj projekta bio je upoznati plastične vrećice i istražiti razloge njihova štetnog djelovanja na okoliš , naučiti staru vještinu pletenja košara koje mogu zamijeniti plastične vrećice, a dio su tradicije našeg zavičaja. Projekt je trajao od rujna 2019. do kraja siječnja 2020. Sve je počelo na satu Prirode i društva kada su učenici počeli učiti o zavičaju i o gospodarstvu i kvaliteti okoliša. Zaključili su da sve gospodarske djelatnosti i svaki pojedinac utječu na zdrav okoliš. Kako bi se zaštitila priroda i očuvao okoliš i oni kao aktivni i svjesni građani moraju na neki način pridonijeti tome svojim pravilnim ponašanjem. Učeći o velikim opasnostima za naš okoliš spomenuli su i opasnost prekomjerne uporabe plastičnih vrećica kojima za razgradnju treba jako puno vremena. Kao primjer nihovog doprinosa za očuvanje zdravog okoliša bez plastičnih vrećica učenici su se odlučili za projekt , u kojem ćemo problem prekomjerne uporabe plastičnih vrećica i nepoznavanja prirodnog proizvoda koji bi bio dobra zamjena za plastične vrećice bolje proučiti i istražiti. Kao rješenje nihovog problema našli su u spoznaji da trebaju upoznati staru vještinu pletenja košara i njome zamijeniti plastične vrećice. Košare su prirodni proizvod i dio su tradicije našeg zavičaja.

Tijekom ostvarenja projekta učenici su ostvarivali niz aktivnosti koje su povezivale sve predmete u nastavi. Upoznali smo staru vještinu izrade zagorkih štrukli u Zagorskoj hiži uz pomoć ljubaznih gospođa i gđe Ljiljane Kebet . U školu su došle i članice udruge Našenina gospođa Đurđa Mohač i Zlatica Kranjčec i upoznale djecu s narodnom nošnjom i vezom našeg zavičaja, a u školi se održala i radionica na kojoj su se učenici zajedno s roditeljima mogli naučiti kako plesti stare zagorske košare. Tome ih je podučavao gospodin Željko Jakuš . Sve što su naučili o plastičnim vrećicama prikazali su prezentacijom , a glumom i plesom dočarali su zavičaj . U razredu je bila izložba dječjih likovnih i literarnih radova te starog zagorskog veza i predmeta . Tu su se nalazile i reciklirane vrećice koje su učenici izradili , a preko slika i teksta ponovno su se mogli upoznati s opasnostima od prekomjerne uporabe plastičnih vrećica. - Zahvaljujem roditeljima i svim ostalim suradnicima na suradnji , koja nam je omogućila ostvarenje ovoga projekta - rekla je Ogrinšak.

Još članaka iz "Događanja"

Facebook