Špek, mesni narezak, tablete i kozmetika uz minerale iz cijelog svijeta izloženi u Muzeju krapinskih neandertalaca
U Muzeju krapinskih neandertalaca otvorena izložba „Svijet soli“
U srijedu, 1. svibnja u Muzeju krapinskih neandertalaca svečano je otvorena izložba „Svijet soli“ autora Jurice Sabola, kustosa geologa i voditelja Muzeja. Kroz izložbu je ispričana priča o povijesnoj trgovini, načinu dobivanja i korištenja kuhinjske soli (halita), a poseban naglasak stavljen je i na druge vrste soli koje koristimo kako u našoj svakodnevici tako i u različitim granama industrije (prehrambena, farmaceutska, poljoprivredna, građevinska itd). Više od 110 uzoraka minerala/soli povezano je direktno s proizvodima koji su finalni produkt u pojedinim granam industrije, a bez soli njihov proces proizvodnje ne bi bio moguć. Tako je primjerice modra galica (halkantit) pronašla svoje mjesto u vinogradarstvu, kalcit u građevini, galenit u metalurgiji, halit u vakumiranoj i konzerviranoj hrani (špek, mesni narezak, pašteta), a muskovit u kozmetici (ruž za usne i sjenila za oči).
Građu za potrebe izložbe ustupili su Solana Nin d.o.o., Prirodoslovno matematički fakultet (Geološki odsjek), Hrvatski prirodoslovni muzej, Državni arhiv Dubrovnik te privatni kolekcionari. Sve prisutne je na svečanosti otvorenja prigodno pozdravio zamjenik gradonačelnika Grada Krapine Branko Varjačić, a izložbu je otvorila ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja Nadica Jagarčec.
Ova nadasve zanimljiva i pomalo neobična izložba može se besplatno razgledati do 1. srpnja u Kneippovoj zgradi na Hušnjakovu (izložbeni prostor), u radno vrijeme Muzeja krapinskih neandertalaca.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Rok je 31. siječnja: Ovo trebate učiniti da ne izgubite pravo za plaćanje
VAŽNO: Porezna uprava uputila obavijest građanima
Djevojka umrla u kadi, dimnjak i bojler ispravni. Stigao šokantan nalaz
Premijer Plenković sutra dolazi u Zagorje s ministrima, župan Kolar: 'Dijete se vratilo majci'
PROMETNA NESREĆA: Sudarila se tri auta
Uskoro nestaje struje u dva gradska naselja i 7 mjesta diljem Zagorja
Ova 3 znaka plivat će u novcu, zvijezde im otvaraju put do neviđenog bogatstva
Ova ideja može spasiti Europu, ali Hrvatima se neće svidjeti
Netko je u Hrvatskoj osvojio 400.000 eura na Eurojackpotu! Zna se kamo ide lova
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
Ne treba vam iskustvo: Evo kako se možete uključiti u veliko zimsko prebrojavanje ptica
