Otvorenje izložbe Juraj Rattkay Velikotaborski u Muzeju Međimurja Čakovec
U ponedjeljak, 25. travnja
Muzej Međimurja Čakovec i Muzeji Hrvatskog zagorja, Dvor Veliki Tabor organiziraju otvorenje izložbe Juraj Ratkaj Velikotaborski (1613. – 1666.) koje će se održati u Muzeju Međimurja Čakovec, u ponedjeljak, 25. travnja 2022., u 18 sati.
Autorica izložbe je Nadica Jagarčec, povjesničarka i muzejska savjetnica Dvora Veliki Tabor.
Dvor Veliki Tabor bio je tijekom tri stoljeća (1502 – 1793) glavno sjedište obitelji Rattkay, čiji su se pripadnici isticali u vojnom, političkom, crkvenom i kulturnom životu tadašnje Hrvatske. Izložbom pod nazivom „Juraj Rattkay Velikotaborski (1613.-1666.)“ predstavljamo jednog od najistaknutijih članova obitelji Rattkay – Jurja II Rattkaya – autora prve tiskane hrvatske povijesti „Memoria regum et banorum regnorum Dalmatiae, Croatiae et Sclavoniae“ - u prijevodu „Spomen na kraljeve i banove kraljevstva Dalmacije, Hrvatske i Slavonije“, koja je prije 370 godina tiskana u Beču (1652. godine). Ovo djelo Rattkay je posvetio kralju Ferdinandu IV, Nikoli Zrinskom (1620. – 1664.) i bratu mu Petru (1621. -1671.). Juraj Rattkay borio se zajedno s Petrom Zrinskim protiv Šveđana u Tridesetogodišnjem ratu. Rattkayeva „Memoria“ - rasprava o hrvatskoj povijesti, podijeljena je u šest knjiga, od potopa do 1651. godine. Prema navodima dr. Mije Korade sve u Rattkayevu djelu bilo je povezano s braćom Zrinski i njihovim „urotničkim“ idejama, a „Memoria“ je trebala poduprijeti stalešku i političku kampanju braće Zrinski.
Osim originalnog izdanja „Memorie“ na izložbi će posjetitelji moći vidjeti i ratnu opremu poput 2 viteška oklopa te nekoliko pušaka i mačeva iz 17. stoljeća.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Umjesto mlijeka dodajte jednu namirnicu u tijesto – pecivo naraste duplo i ostaje svježe danima
Zagorska policija objavila fotorobot: Traže ovog mladića zbog ozbiljnog kaznenog djela u Zaboku
VIJEST TJEDNA: U Zagorju rođeno 19 beba. Evo tko su i odakle njihove mame
U ovom zagorskom vrtiću plaće odgojitelja dižu se na vrh!
PU krapinsko - zagorska objavila važnu obavijest za građane
Ova 3 horoskopska znaka konačno su u milosti Boga - Pred njima je život pun novčanih prilika
PROMETNA NESREĆA: Sudarila su se dva auta, oštećen i semafor
Proslavljeno godišnje župno klanjanje i blagdan sv. Valentina
Zlatarski penzići ne propuštaju Valentinovo
DHMZ upalio alarme! Stiže zahladnjenje, najavljena kiša i snijeg
Dođite u Klanjec i upoznajte skriveni svijet rijeke Sutle
Kraj starim metodama prozračivanja: 2026. donosi toplu i učinkovitu zaštitu od vlage i plijesni
Kako stoje naše rijetke vrste? Predstavljeni rezultati monitoringa za 2025. godinu
VODIČ KROZ VALENTINOVO: Ljubav se slavi u Zagorju – uz vrhunsku gastronomiju
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
