Obilježavanje 270. godišnjice pada Hrašćinskog meteorita započet će 4. Hrašćinskim astrom
Unatoč neprilikama izazvanim potresima i pandemijom, ostvareni su lijepi rezultati: restauracija pila sv. Marka privedena je kraju, tiskana je monografija o meteoritu, Hrvatska pošta pustila je u opticaj marku s motivom meteorita i tiskan je kalendar za 2021.
Na 5. godišnjicu osnivanja, 19. ožujka, Klub ljubitelja zavičajne baštine Hrašćina održao je, uz pridržavanje epidemioloških mjera i sudjelovanje članova fizički i online, svoju redovnu skupštinu. Osim obaveznih i redovitih stavki usvajanja programskog i financijskog izvještaja te izvješća o radu tijela skupštine, predstavljen je program obilježavanja 270. obljetnice pada hrašćinskog meteorita.
Program potiče suradnju mjesnih udruga, lokalne samouprave i PŠ Hrašćina te suradnju Kluba s muzejima, udrugama i pojedincima čiji je rad blizak temi ili/i hrašćinskom kraju, a započet će 21.5. „4. hrašćinskim astrom“ s promocijom nove razglednice s motivom meteorita uz prigodan poštanski žig na poštanskom uredu u Trgovišću, astro predavanjima i promatranjima neba, organiziranim obilascima spomen obilježja meteoritu te promocijom monografije „Hrašćinski meteorit – od legende do znanosti“, najavljuje predsjednica Kluba Jasna Kranjec.
Od ostalih sadržaja posjetitelji će moći prisustvovati programu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba, razgledati četiri izložbe (2 likovne, foto i geološku izložbu s eksponatom iznenađenja), prisustvovati „Pjesničkoj uri“ i sudjelovati u programu poticanja čitanja kroz „Čitalačke trenutke“. Programom se želi obuhvatiti što više različitih, a zanimljivih hrašćinskih destinacija, a posjetitelje očekuje i ponuda suvenira i publikacija te pokoje iznenađenje. 270. obljetnici pada meteorita svoj će doprinos dati i Esperantska udruga Trixini predstavljanjem nove knjige književnice Spomenke Štimec „Hodler u Mostaru“ te predstavljanjem projekta „Književnim stazama Hrvatskog zagorja“ književnika Božidara Brezinščaka Bagole.
U tom periodu i Općina Hrašćina slavi svoj dan, a program obilježavanja završio bi 30.6., na Međunarodni dan asteroida. Na skupštini je istaknuto zadovoljstvo postignutim rezultatima u prošloj godini kada su, unatoč neprilikama izazvanim potresima i pandemijom, ostvareni lijepi rezultati: restauracija pila sv. Marka privedena je kraju, tiskana je monografija o meteoritu, Hrvatska pošta pustila je u opticaj marku s motivom meteorita i tiskan je kalendar za 2021.g. U Klubu ističu da se 2021. pokazala dobra i nadaju se da će uspjeti osigurati nužna financijska sredstva za ostvarenje planiranih projekata.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Policajac koji je autom sletio na njivu u Zagorju je malo popio i ide na disciplinski
Drama u obitelji: Otac sinu (32) rekao da pospremi sobu, a on eksplodirao - 'Je*o ti Bog ma*er'
Stižu nam kiša pa snijeg u Zagorje. Detalje donosi prognostičar Kristijan Božarov
Krapinsko - zagorska županija ponovno dobila nagradu za najbolji EU projekt
Liječnici se bore za život izbodenog policajca. Procurili detalji o napadaču
DETALJI UBOJSTVA: U napadu ubijena trudnica, majka troje djece. 'Svi smo u šoku'
Važna poruka župana Kolara zagorskim volonterima: 'Vaš rad često je tih i nenametljiv, ali...'
Prognostičar Kristijan Božarov najavljuje kakvo nas vrijeme čeka u Zagorju ovog vikenda
TRAGEDIJA: Jedna žena preminula nakon sinoćnje stravične pucnjave. Napadač je i dalje u bijegu
UŽAS: Autom naletio na muškarca na zebri. Preminuo je
Blagdansko veselje počinje: Sveti Nikola stiže u Westgate
Hranjenje ptica zimi
Black Friday u Vacomu: visoki popusti i red na blagajni!
Najljepši dar za vaš dom – svjež i zdrav zrak bez vlage i plijesni! Iskoristite posebnu akciju i ostvarite 40% popusta!
Zašto je Donja Stubica novo poželjno mjesto za život?
