Noć muzeja u Pregradi: Otvorena izložba Maje Vukina Bogović
U Muzeju Grada Pregrade Zlatko Dragutin Tudjina je u petak, 27. siječnja 2023. godine, u sklopu manifestacije Noć muzeja otvorena izložba Četiri elementa, autorice Maje Vukine Bogović.
Na samom otvorenju izložbe okupilo se četrdesetak posjetitelja, među kojima su bili župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, gradonačelnik Garda Pregrade Marko Vešligaj i direktorica Turističke zajednice Srce Zagorja Karolina Hostić. Sve okupljene pozdravio je ravnatelj Muzeja Grada Pregrade i predsjednik Kulturnog vijeća Krapinsko-zagorske županije Davor Špoljar, koji je i otvorio izložbu.
O samoj izložbi govorila je magistra muzeologije i voditeljica Gradske galerije Zaboka Bojana Birač, koja je istaknula kako su radovi Maje Vukine Bogović izrazito emotivni i osobni, a teme koje obrađuje često su povezane sa svakodnevnim životom i ljudskim iskustvima. „Ova se izložba sastoji od kombinacije četiri motiva – bikova, morskih dubina, zagorskih pejzaža i ženskih aktova. Motivi služe kao ilustracija povezanosti četiri prirodna elementa – vatre, vode, zemlje i zraka – fundamentalnih svojstava prirode koji se nalaze u svemu što nas okružuje. Autorica ovu formu koristi za istraživanje kompleksnih odnosa između elemenata i stvara, između sebe i drugih, jedinstveni dijalog koji koristi umjetničko djelo kao sredstva komunikacije. Ona poziva, nas promatrače, na suočavanje s vlastitim uvjerenjima, emocijama, razmišljanjima i preuzimanjem odgovornosti za sebe i vlastitu nutrinu“ – rekla je Bojana Birač te naglasila kako je Maja Vukina Bogović poznata po svom jedinstvenom stilu i tehnikama koje koristi.
Maja Vukina Bogović diplomirala je 2000. godine na grafičkom odjelu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Frane Pare ciklusom slikocrteža „Obećana zemlja“ te nakon toga i 2010. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu – smjer bibliotekarstvo te time zaokružila svoje dvije ljubavi – likovnu umjetnost i knjigu. Usavršavala se u Gutenberg muzeju u Mainzu u Njemačkoj, a jedan semestar studija provela je na sveučilištu Pennsylvanina u Sjedinjenim Američkim Državama. Sudionica je Vrbničke grafičke akademije i terenske nastave u Motovunu. Od 1997. godine sudjelovala je na brojnim samostalnim izložbama u zemlji i inozemstvu, od Krapine i Zaboka, preko Zagreba i Slavonskog Broda pa sve do Beča, Pariza, Rima i drugih europskih gradova. „Još uvijek sam grafičar i crtač. Ne mogu pustiti crtež, ali kao ljubitelj boje i kolorizma obožavam graditi slike pomoću boja pa zapravo spajam ta dva svijeta, dok forme gradim kroz razmišljanja kiparice“ – istaknula je na otvorenju izložbe autorica Maja Vukina Bogović
U popratnom je programu nastupio Kvartet flauta učenica Srednje glazbene škole Pregrada.
Noć muzeja je najznačajnija muzejska manifestacija koju organizira Hrvatsko muzejsko društvo. Od 2005. godine je muzeje u Noći muzeja posjetilo 3 milijuna i 700 tisuća posjetitelja. Ove su se godine u Noć muzeja uključila 242 muzeja, galerija ili nekih drugih baštinskih ustanova i organizacija. Nakon otvorenja i razgledavanje izložbe Četiri elementa, u Muzeju je odrđan i koncert za flautu i harfu "Dua Poco Piu" - akademske glazbenice Gorana Tomašić Šragalj na flauti i Biserka Krčelić na harfi. Tijekom trajanja Noći muzeja svi zainteresirani posjetitelji mogli su se zabaviti uz društvene igre u čitaoničkom prostoru Gradske knjižnice Pregrada. Posjet svim zbirkama stalnog postava bio je besplatan za sve posjetitelje
Prethodni članak
Sljedeći članak
Preminuo popularni hrvatski glazbenik i skladatelj: 'Ostavio je trajan i prepoznatljiv trag'
Pijani policajci izvan službe mlatili se s domaćim dečkima pa izvukli deblji kraj, dvojica su završila u bolnici
VIDEO: Vozačica iz Krapine u sekundi počinila 3 prometna prekršaja. Tragedija izbjegnuta za dlaku
DRŽAVNI INSPEKTORAT: S polica se povlači jedan proizvod. Nemojte ga koristiti ako ste ga kupili
PROMETNA NESREĆA: Vozilo se prevrnulo na brzoj cesti, jedna osoba prevezena u bolnicu
Banka u Hrvatskoj kažnjena s 1,5 milijuna eura zbog zbog kršenja uredbe o zaštiti podataka
Velika prilika za umjetnike i udruge: Krapinsko-zagorska županija dijeli 360.000 € za kulturne projekte!
Što se događa s leptirima zimi?
Nestala je Valentina (14). Od jučer joj se gubi trag, policija moli pomoć
Velike promjene na plaći za većinu građana: Evo kome će rasti, a kome će država uzeti više novca
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
