[FOTO] Klanjec obilježio 230. obljetnicu rođenja Antuna Mihanovića: Stigli pjesnici iz Hrvatske, Slovenije i Austrije
U povodu 230. obljetnice rođenja Antuna Mihanovića, autora hrvatske himne, u Klanjcu je održan međunarodni susret pjesnika „Himna riječi“ koji je okupio ugledne književnike, pjesnike i kulturne djelatnike iz Hrvatske, Slovenije i Austrije.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.
Program u Spomen-parku
Program je započeo u Spomen-parku znamenitih Klanjčana, gdje su okupljeni imali priliku poslušati stihove i književna promišljanja nekih od najistaknutijih suvremenih autora. Među gostima posebno se istaknuo slovenski akademik Boris A. Novak, dopisni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te Francuske pjesničke akademije Mallarmé, čiji je treći dio epske trilogije Vrata nepovrata na hrvatski jezik preveo Božidar Brezinščak Bagola.
Pjesnici
Svoje su radove predstavili i suvremeni slovenski pjesnik Miklavž Komelj te profesor Robert Hajszan, koji već desetljećima djeluje na očuvanju hrvatskog jezika među gradišćanskim Hrvatima. Domoljubne stihove s okupljenima su podijelili i pjesnici te kantautori iz Beča Josip Čenić i Mijo Mišo Bijuklić, a uz glazbenu pratnju gitare i mandoline kod Mihanovićeva groba izvedena je i hrvatska himna te pjesma „Jedna je Hrvatska“. U nastavku programa književnici su u Kući Klajn razgovarali o položaju književnosti i književnika u Hrvatskoj, Sloveniji i Austriji, razmjenjujući iskustva i poglede na suvremenu književnu scenu. Gosti su potom obišli najvažnije kulturno-povijesne znamenitosti Klanjca, među kojima su franjevački samostan, crkva i Galerija Antuna Augustinčića.
Zagorje domovini i izložba
Program je nastavljen u sklopu festivala „Zagorje domovini“ poetsko-likovnom i glazbenom večeri na terasi Dvorca Mihanović. Uz gostujuće autore, svoje su stihove publici predstavili i brojni domaći književnici, među kojima Ivica Glogoški, Ladislav Prežigalo, Nada Jačmenica, Dragica Reinholz, Darko Raškaj, Srečko Blažičko, Đurđica Srebačić i Vlasta Novosel. Posebno su zapaženi nastupi predsjednice Društva hrvatskih književnika Hrvojke Mihanović Salopek i predsjednika Krapinsko-zagorskog ogranka DHK Božidara Brezinščaka Bagole, koji su publici predstavili svoje kajkavske stihove.
Večer je dodatno obogaćena izložbom apstraktnih slika Stjepana Đukića Pište te glazbenim nastupima pijanista Jurice Vugreka, šansonama Srečka Blažička i koncertom Dubrovačkih kavaljera koji su zaključili cjelodnevni književni susret posvećen Antunu Mihanoviću i hrvatskoj književnoj baštini.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tekućina koju bacate u odvod uklanja i najtvrdokorniji kamenac za nekoliko minuta
Sudarila se dva automobila. Četvero ljudi prevezeno u bolnicu
Zlatarski umirovljenici organizirali mini tečaj nordijskoga hodanja
Golema buktinja u susjedstvu, stigla i vojska: Radnici su evakuirani - 'Stanje je kritično'
Zagorje: Evo kada stiže pljusak s grmljavinom
Prometna nesreća: Jedna osoba ozlijeđena, očevid u tijeku
Drama u vikendici: Pijana žena vrijeđala i prebila muža - 'Đubre jedno, prodo si me svima!'
Hokejski savez odgovorio Šimuniću na prozivke o 620.000 eura: 'Svi naši računi su uredno evidentirani'
Fina ima važnu obavijest za dio građana: Počinje od idućeg tjedna, evo detalja!
3 znaka ulaze u najljepši period godine: Srpanj im donosi više sreće nego što su ikada mogli zamisliti
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
Želite poslovati u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice? Objavljena dva javna natječaja
Što vaš dom radi svaki dan, a vi to rijetko primjećujete
Opsjedaju vrtove, voćnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
