Prethodni članak
Sljedeći članak

[17. VOZOČAŠĆE] Jahači i konjske zaprege krenuli put marijabistričkog Svetišta

Već tradicionalno, 17. godinu zaredom, prve nedjelje poslije Velike Gospe, Županijska udruga uzgajivača konja Krapina organizira vozočašće u Mariju Bistricu, a kreće se iz Zlatar Bistrice


Brojni su građani došli danas ujutro na prostor željezničke stanice u Zlatar Bistrici pogledati i ispratiti prema Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke jahače i konjske zaprege, pristigle iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja, koji su se okupili na 17. vozočašću.

Već tradicionalno, prve nedjelje poslije Velike Gospe, vozočašće, odnosno hodočašće konjskim zapregama, organizira Županijska udruga uzgajivača konja Krapina. Sudionike su u Zlatar Bistrici dočekali domaćini, zlatarbistrički načelnik Žarko Miholić, predsjednik Županijske udruge uzgajivača konja Krapina Mirko Majsec i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar.

- Njegujemo ovu staru tradiciju već 17 godina intenzivno, zajedno sa Županijskom udrugom uzgajivača konja, u spomen na tradiciju hodočašćenja iz ovih sjeverozapadnih dijelova Hrvatske i šire, gdje su tzv. romari dolazili ovdje u Zlatar Bistricu, tu im je bilo zadnje stajalište i okrjepa pred završni put do Marije Bistrice. Danas to ponavljamo odavde, tu su i konji i jahači iz susjednih zemalja i uz goste će ovo će biti krasna manifestacija, jedinstvena u ovom dijelu Europe. Kao i uvijek, uključile su se i zlatarbistričke udruge, vjerne pratiteljice ove manifestacije, omogućit će okrjepu za sve hodočasnike. Sudjeluju Udruga Lijepa naša i Zagorska škrinjica te Zlatarbistričke mažoretkinje, kao i Puhački orkestar – rekao je načelnik Općine Zlatar Bistrica Žarko Miholić.

Predsjednik Županijske udruge uzgajivača konja Krapina Mirko Majsec je zadovoljan, jer je pristiglo oko 100 zaprega i 300 jahača. – Ima ih čak iz Splita, Kaštel Sućurca, puno Slovenaca. Ova manifestacija je međunarodna, nije samo značajna za našu udrugu već i županiju i državu. To je vjerski turizam KZŽ i cijele države, nenadmašivi smo po brojnosti i kvaliteti. Od uzgoja konja nema koristi, ali to je ljubav, za to konjari žive čitavu godinu, pripremaju konje da bi došli na ovu manifestaciju, tu se nađu najljepše kočije i najbolji konji – rekao je Mirko Majsec, dodavši da u našoj županiji ima oko 400 uzgajivača konja i 700 konja.

Manifestaciju je pohvalio i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar. – Ovo je sjajna tradicija, preko 100 kočija, 300 jahača i ogromna ljubav prema životinjama. Njeguje se tradicija hodočasnika koji su dolazili u Zlatar Bistricu vlakom i nakon toga pješke ili s kočijama odlazili na misu u Mariju Bistricu. Treba zahvaliti Udruzi i Doktoru Majsecu na sjajnoj organizaciji, došli su ljudi iz Austrije, Mađarske, susjedne Slovenije, sve veći je broj hodočasnika i sudionika – rekao je župan, osvrnuvši se i na konjički turizam u našoj županiji. - Budućnost konjičkog turizma na području je sve bolja i bolja, mi radimo Bike & Ride projekt, biciklističke i konjičke staze, sve je više konjičkih klubova koji nude u svojoj turističkoj promociji i ponudi jahanje i vjerujem da će iz godine u godinu sve biti veći broj ljudi koji će u Zagorje dolaziti isključivo zbog jahanja – rekao je Kolar.

U našem najpoznatijem marijanskom Svetištu kolona jahača i zaprega proći će središnjim bistričkim trgom te sudjelovati na svetoj misi i blagoslovu, a potom će biti upriličeno druženje za sve sudionike vozačašća.

Još članaka iz "Događanja"

Facebook

Mokri su i skliski kolnici mjestimice u večem dijelu zemlje, a u unutrašnjosti je smanjena vidljivost zbog magle. Na cestama u gorju i duž Jadranske magistrale (DC8) mogući su odroni. Vozače upozoravamo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program