„Judita“ kao prva autorska knjiga na hrvatskome jeziku bila je bestseler svojega vremena
Prigodnom izložbom izdanja „Judite“ od 1901. do 2021. godine u Osnovnoj školi Đure Prejca Desinić u Desiniću proslavljena je 500. godišnjica Marulićeve „Judite“
Hrvatski je sabor u travnju prošle godine jednoglasno donio Odluku o proglašenju „Godine Marka Marulića“ koja se obilježava od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. godine. Na taj se način šira javnost upoznaje s 500. godišnjicom tiskanja Marulićeve „Judite“ kao prve autorske knjige na hrvatskome jeziku zbog koje je Marulić nazvan Ocem Hrvatske Književnosti.
Prigodna izložba
Tim je povodom, a sve u vrijeme obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika, u Osnovnoj školi Đure Prejca Desinić postavljena prigodna izložba izdanja Marulićeve „Judite“ od 1901. do 2021. godine. Tijekom programa vjeroučiteljica Anita Matuša Popović održala je kratko predavanje o starozavjetnoj Juditi, profesorica hrvatskog jezika Vedrana Gudek upoznala je nazočne s Marulićevim životom i djelom, a profesorica hrvatskog jezika i povijesti Gordana Bartol održala je kratko predavanje u kojem je govorila o povijesnom kontekstu nastanka Marulićeve „Judite“.
Program su upotpunili i učenici glazbenim točkama, a vodio ih je učitelj glazbene kultura Marko Halužan te čitanjem kratkih ulomaka iz „Judite“. Valja istaknuti da su izložbu obogatili i likovni radovi učenika inspirirani Marulićevom „Juditom“. Učenike je u tom radu vodila učiteljica likovne klture Božena Lacković.
Značajno mjesto hrvatske kulture u europskim okvirima
– „Judita“ je bila bestseler svojega vremena te je prevedena na mnoge jezike, a to je svjedočanstvo o značajnome mjestu hrvatske kulture u europskim okvirima i podsjetnik da nas Marulić poučava poput oca da volimo svoj jezik, njegujemo svoju kulturu i nasljeđe te čitamo hrvatsku književnost – u svom je predavanju istaknula profesorica Gudek. Izložba je otvorena do kraja ožujka.
Prethodni članak
Sljedeći članak
U palentu uvijek dodajte jedan poseban sastojak – bit će savršeno kremasta i toliko ukusna da će svi tražiti još
UŽAS U BEDEKOVČINI: Ženu je ubio kod susjeda, sebe u klijeti. Četvero djece ostalo bez roditelja
Nestala je Barbara, 39-godišnja učiteljica iz Zlatara! Traže je policija i HGSS
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
Tragičan kraj potrage: Nestala učiteljica Barbara (39) iz Zlatara pronađena mrtva
Dobre vijesti za tisuće obitelji: Uskoro počinje isplata naknada
Donesen je novi Zakon o naplati cestarine: Evo kako će izgledati vožnja autocestom
FILMSKA POTJERA: Autom jurio u suprotnom smjeru, policija pod rotirkama u lovu
CIAK Grupa se očitovala i tvrdi: Požar neće značajnije utjecati na poslovanje naše grupe
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
