[ZAGORSKI DERBI] Zasluženo slavlje zabočke Mladosti

U 30. kolu IV. NL-središte Zagreb u zagorskom derbiju u Zaboku snage odmjerili Mladost i Tondach

Ždrijeb je htio da se Mladost i Tondach od sezone oproste međusobnim ogledom u zagorskom derbiju. Kako su obje momčadi imale uspješne sezone, bila je ovo utakmica za prestiž u kojoj smo vidjeli pregršt lijepih poteza, a na kraju je zasluženo pobijedila Mladost i tako uzvratila Tondachu za poraz od 3:1, na oproštaju od jesenskog dijela sezone. Konačni rezultat pokazuje da su gosti bili u izuzetno podređenom položaju, no u stvarnosti nije baš bilo tako. Pobjeda domaćina bila je čista, no svakako valja pohvaliti šesnaestogodišnjeg vratara domaćih, Frana Martineca, koji je imao debi za pamćenje i skinuo 5-6 teških udaraca. I dok je Martinec debitirao, Zoran Bunčec se uz ovacije oprostio od aktivnog igranja nogometa, a u svojoj je zadnjoj službenoj utakmici postigao i vodeći pogodak za domaće i na najbolji se mogući način oprostio od „najvažnije sporedne stvari u svijetu“. U Zaboku se imalo što za vidjeti, a zagorski je derbi vratio vjeru zagorski nogomet i zagorske nogometaše.

Krenimo redom. Mladost je bolje otvorila utakmicu, a Bunčec je već u 1. minuti umalo balonom iznenadio Družinca. Gosti prvi put prijete u 6. minuti kada je neugodni Mlinarić malo prerano pucao, za što zasluge ima i Jurica Kotarski, koji je odigrao odličnu utakmicu. U 14. minuti tribine su prvi puta  proključale. Ščapec-Kukina dao je loptu na desno za V. Kotarskog, koji zavrće na drugu stativu gdje Bunčec efektno u padu zabija svoj posljednji gol za Mladost i dovodi svoju momčad u vodstvo od 1:0.

Bravure Martineca

Gosti su se brzo sabrali od šoka i od sredine prvog dijela počeli su redati šanse, ali Fran Martinec branio je kao da iza sebe ima desetak seniorskih sezona. U 23. minuti Frtalj je odlično zavrnuo s desne strane, Merlin lijepo pucao glavom, a Martinec sjajnom intervencijom izbacio loptu u korner. Dvije minute kasnije dobro prijeti Borovčak, ali domaći vratar je siguran. U 26. minuti Martinec prvo odbija težak udarac Merlina, na odbijanac nalijeće L. Jurina, no domaći vratar spreman je i na taj izazov i uspijeva sačuvati svoju mrežu.

Domaći ponovno prijete u 30. minuti kada Ščapec-Kukina dijagonalom pronalazi Bunčeca, koji puca iz prve, ali Hendija blokira njegov opasan udarac koji je išao prema mreži. Minutu kasnije ponovno kombinacija istih igrača, no ovaj puta Družinec pravoremenim izlaskom spriječava pogodak. Zadnju prijetnju u sadržajnom prvom dijelu imaju gosti, no udarac Mlinarića prošao je tik kraj desne vratnice domaćeg vratara. U 41. minuti Bunčec izlazi iz igre ispraćen velikim pljeskom i domaćih i gostujućih navijača, kao i svih aktera ove utakmice. Jedna bogata nogometna karijera nije mogla završiti na lijepši način.

U nastavak su aktivnije krenuli gosti, pa je tako u 47. minuti rezultat već bio izjednačen. Mlinarić je odlično pronašao Frtalja na desnoj strani, koji je preciznom dijagonalom savladao domaćeg vratara za 1:1. Već u idućem napadu prijeti Čehulić, lopta se odbija od bloka, ali Martinec brani. Od 53. minute domaći su ponovno u vodstvu. Martin Kotarski daje odličnu loptu za brata Vinka, kasni Bosec, a V. Kotarski manirom rutinskog strijelca izlazi sam pred Družinca i pogađa za 2:1. U 59. minuti Knezić nakon odlično solo-prodora loše puca, a isti igrač minutu kasnije u šansu ubacuje Srebačića, koji umjesto da puca, traži V. Kotarskog, a gostujuća obrana čisti opasnost. Odličnu igru u polju Ščapec-Kukina okrunio je pogotkom u 69. minuti i to kakvim. Nakon prekršaja nad Knezićem, Ščapec-Kukina izvodi slobodan udarac s lijeve strane, malo iz kosa, prebacuje živi zid i pogađa za 3:1. Eurogol. Tek što se krenulo s centra Merlin upućuje bombu s gotovo 40 metara, mnogi su već vidjeli loptu u mreži, no Martinec ponovno odlično brani. U 74. i 76. minuti domaćem vrataru prijeti Mlinarić, no u oba je slučaja izašao kao pobjednik. Tek što je ušao u igru za goste prijeti Skozrit, no zamalo je neprecizan. U 86. minuti Jurina krade loptu Merkašu i daje za V. Kotarskog koji puca pokraj gola. Konačnih 4:1 u pokušaju centaršuta u 89. minuti postavlja Knezić. Lopta je čini se okrznula Hendiju, promijenila smjer i završila u mreži. U zadnjoj minuti iz slobodnjaka prijeti D. Merkaš, ali nije precizan.

Mladost je tako sezonu završila na visokom sedmom mjestu, dok je i deveto mjesto Tondacha lijepi uspjeh.

Dražen Kovjanić, trener Mladosti:

“Ova utakmica bila nam je dosta važna. Potvrdili smo da spadamo u gornji dom četvrte lige. Imali smo dosta raspoloženih igrača, a moram pohvaliti i našeg mladog vratara Martineca, koji je bio sjajan. Hvala publici koja nas je bodrila. Čestitke mojim igračima, igračima Tondacha, ali i igračima Gaja na plasmanu u III. HNL.“

Drago Bartolić, trener Tondacha:

“Čestitke domaćinu na zasluženoj pobjedi, ali mislim da je rezultat previsok. Imali smo 6-7 vrlo izglednih situacija, no svaka čast mladom golmanu Mladosti koji je branio čudesno. Mladost je svoje šanse realizirala, mi svoje nismo i to je to.“

Vinko Kotarski, igrač Mladosti:

“Znali smo da će biti teška utakmica, pa smo se marljivo pripremali cijeli tjedan. U prvoj utakmici protiv njih na jesen nesretno smo poraženi na loše terenu, no danas smo pokazali da smo jedna druga momčad. Šteta što smo u gostima izgubili toliko bodova. Dobro smo ušli u utakmicu, zabili rani gol. Oni su nakon toga bili agresivniji, no mi smo se probudili nakon izjednačenja i zasluženo pobijedili. Mislim da smo kvalitetnija momčad od Tondacha.“

Karlo Frtalj, igrač Tondacha:

“U laganom smo padu na kraju sezone. Imali smo svoje prilike, no domaćin je danas više želio pobjedi. Kao da smo se malo ispraznili nakon što smo osigurali opstanak“