VIDEO S PROSVJEDA U POZNANOVCU: 'Maknite tu ekološku bombu!'
Mještani Poznanovca u Bedekovčini ponovo su danas izašli na ulice, da bi prosvjedovali tražeći da se iz njihova mjesta makne smeće koje im ugrožava zdravlje.
'Hoćemo čisti zrak, zemlju i vodu', 'Hoćemo zdravlje', 'Želimo zdrav život djeci i unucima', samo su neke od poruka s kojima su danas mještani Poznanovca u Bedekovčini izašli na ulice.
O ovom smo problemu splaljivanja plastike i skladištenja otpada u Poznanovcu, iza Inkopa, pisali i krajem 2023. godine, kada su mještani također prosvjedovali.
Tada su pričali kako se otpad vrlo često dovozi po noći, plastika spaljuje, što ne samo da smrdi, već zagađuje zrak, ali i zemlju i vodu.
Bojali su se tada, a boje se i sada, za svoje zdravlje i budućnost svoje djece i unuka.
Iako se otpad na ovo mjesto više ne dovozi i ne pali od 17. srpnja 2024. godine, smeće je još uvijek tu.
-Tražimo da se to smeće makne. I ono iznad površine zemlje i ono ispod površine zemlje, zakopano, jer čuli smo kada su dolazili po noći s bagerima, kopali i rasipavali nešto iz bačvi. Što je unutra zakopano, to nas interesira – kaže jedna od prosvjednica, Biserka Gorup.
Dodaje potreseno i kako je posljednjih godina puno ljudi oboljelo, a nažalost i umrlo od zloćudnih bolesti.
-Ne želim niti nabrajati koliko bolesnih imam u obitelji. Nikad toliko zloćudnih bolesti u Poznanovcu! Od čega to? Priča se da je u Zagrebu loš zrak radi smoga, a on čega onda je zagađen zrak u Poznanovcu, gdje je sve zelenilo? Molimo da se makne to, sve kaj je vani i kaj je zakopano. Molimo vas, pomognite nam! – kaže Biserka.
FOTOGALERIJU S PROSVJEDA POGLEDAJTE OVDJE
Nadovezuje se i Ana Merkaš, koja je također sigurna da se osim smeća nagomilanog na zemljištu, nalazi i zakopano smeće.
- Smrdi sve, a tek kad poslije kiše dojde sunce, onda su velika isparavanja. No, najvažnije je da je tam nešto zakopano. Poslije prošlog prosvjeda došel je načelnik i bagerom, rekao da budu otkopali otraga, ali kopali su tam gde nije bilo ničega – kaže Ana.
Načelnik Darko Ban došao je dati punu podršku prosvjednicima. – Mještani Poznanovca nemaju drugog izlaza. Već su prosvjedovali, no nsžalost nije se postiglo ništa. Od inspektorata smo dobili potvrdu da smo u pravu, no ništa se nakon toga nije poduzelo da bi se to maknulo, a firma koja je to radila je otišla u stečaj – pojašnjava načelnik, pokazujući potvrdu od inspektorata koju je primila Općina Bedekovčina, a u kojoj stoji kako je 'nadzorom utvrđeno da se na lokaciji nalazi nepropisno uskladištena otpadna plastika trgovačkog društva Plasto – produkt d.o.o. slijedom čega je pokrenut upravni postupak i naređeno uklanjanje otpada te prekršajni postupak protiv odgovornih osoba.'
Načelnik kaže kako su slali i požurnice, no do danas nisu dobili nikakve informacije oko toga što se dešava i kada će i tko maknuti to smeće, obzirom da je firma Plasto – produkt otišla u stečaj.
-Pet godina smo tumačili da se bude to desilo ili ne daj Bože zapaljenje tog smeća, a to bi tek onda ugrozilo živote mještana. Ovo je ekološka bomba koju treba pothitno riješiti – kaže načelnik, dodavši kako je Općina poništila sve dozvole za gospodarenjem otpadom, a otpad se i dalje dovozio.
Sada je tu nastala gomila smeća, iz koje izlazi smrad, životinje, a prosvjednici od Općine ili Županije očekuju da riješe ovaj otpad.
-Jedni nadležni je državni inspektorat. Općina upozorava na to godinama. Da, iza firmi koje odu u stečaj, takve probleme bi trebale riješiti jedinice lokalne samouprave. No, obzirom da smo godinama upozoravali, niti Općina niti Županija nije kriva za ovo, a Općina nema novaca da bi sav taj otpad maknula – kaže načelnik i naglašava kako će se morati obratiti i Ministarstvu zaštite okoliša, ukoliko neće postići ništa kod vlasnika zemljišta, koji je još uvijek aktivan, pokušat ćemo ga prisiliti da to makne iz Poznanovca.
FOTOGALERIJU S PROSVJEDA POGLEDAJTE OVDJE
Na prosvjed je došao i predsjednik Općinskog vijeća Marko Ocvirek, koji pak krivicu stavlja na županijski Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, koji je u startu, kaže, izdao dozvolu da bi se ovakva djelatnost uopće mogla tu odvijati.
– Oni sad tumače da nisu izdali dozvolu u tom obimu da bi se moglo skladištiti toliko materijala i prerađivati plastika. No, dozvola je došla s njihove strane. Kao pred Općinskog vijeća pozivam Županiju da se pozabavi time. To Općina može najmanje, ali mogu Županija i državne institucije. Općina ima inicijativu, ali nema podršku daljnjih instanci.
Otpad koji je ostao iza firme koja je u stečaju, a koja ga je dovozila i palila, ozbiljno zabrinjava mještane koji smatraju da stvara ugrozu za njihovo zdravlje. Čestice mikroplastike onečišćuju im zrak, i to ne samo u krugu tvornice, nego i šire. Iako se smeće sada više ne spaljuje, štetni plinovi i teški metali i dalje su prisutni u tlu koje je njima onečišćeno.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Muškarac (62) poginuo u prevrtanju traktora
Zagorca (83) na mobitel nazvala nepoznata osoba. Od tada je izgubio oko 200 tisuća eura
Objavljena prognoza za zimu! Hladni udar donosi veće količine snijega. Evo što nas sve očekuje
IN MEMORIAM: Zagorski vatrogasci u tuzi. 'Bio je čovjek od povjerenja i sjedinjavao ljude'
Užas na odmorištu! Iz kamiona izvukli mrtvog vozača: 'Ovo nam je prvi put'
U Zagorju hitno traže 219 djelatnika raznih struka i stručne spreme
[FOTO] Premijer Plenković stigao na sud u Zlatar na suđenje
DVD Mače obilježava 115 godina djelovanja i dobiva najljepši mogući poklon
U Hrvatskoj eksplodirala cijena namirnice bez koje je kuhanje nezamislivo: Ovo je razlog
Pravi jesenski vikend: Božarov otkriva kakvo vrijeme nas čeka u Zagorju do ponedjeljka
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
Dišeći vert – spoj prirode i čovjeka
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
