[FOTO] Zagorski derbi pripao Tondachu

4. NL SREDIŠTE 15. kolo: Tondach – Mladost Z 3:1

Do kraja je stigao i jesenski dio 4. NL središte, a u njemu smo imali prilike vidjeti zagorski derbi između Tondacha i Mladosti iz Zaboka, odigran u Bedekovčini. Zanimljivo je da su u utakmicu i jedni i drugu ušli sa 16 bodova, pa je poraženi iz ovog dvoboja mogao upasti i u eventualne probleme tj., približiti se borbi za opstanak. Zagorski je derbi privukao je lijepi broj gledatelja, no zasigurno bi ih bilo još više da utakmica nije u rasporedu pala u ovo zadnje jesensko kolo, u malo ranije subotnje vrijeme, a na samo kvalitetu utakmice malo je ipak utjecao i teren, koji nije bio lagan, iako odlično pripremljen od strane domaćina.

Preokret Tondacha već u prvih 45 minuta

Krenulo je prilično opreznim ispitivanjem snaga, pa smo u prvih 20 minuta zabilježili samo dvije situacije. Bio je to period brzih prekršaja na sredini teren, koji su sjeckali igru. Ipak, baš iz tog perioda stiže prilika za goste u 9. minuti. Dino Hrastinski je iz svoje polovice uputio dugu loptu, koja je preletjela domaće stopere, odskočila ispred gostujućeg napadača Zorana Bunčeca, koji puca izvrsno preko Damira Družinca, domaćeg golmana, ali lopta završava na prečki.

Domaćini su prvi puta zaprijetili u 16. minuti, kada je Mario Čehulić nabacio iz slobodnog udarac s desne strane, a Dominik Lončarić samo malo okrznuo loptu, koja je prošla nedaleko desne stative Družinca. Nakon 20. minute utakmica se ipak malo rasplamsala, pa kreću prilike i golovi. U 20. minuti opet nabacuje Čehulić, a preko Lončarića i Karla Frtalja dolazi do Marka Mlinarića, koji puca u blok. U 22. minuti vodstvo za goste. Čehulić je izvodio slobodan udarac za domaćine, no lopta je završila u gužvi pred golom Mladosti, nakon čega ju Tihomir Vančina ispucava daleko na Bunčeca. I kada se činilo da će obrana Tondacha otkloniti opasnost, Loren Jurina nes(p)retno odbija loptu do Bunčeca, koji sam izbija pred Družinca i puca. Domaći golman bio je blizu obrane, ali lopta ipak odlazi u gol.

No, već za 10 minuta Tondach se vrača. U 32. minuti kod iznošenja lopte kroz sredinu od strane gostiju, domaćini oduzimaju loptu, koja dolazi do Čehulića, a koji pak nabacuje i pred gol i pogađa točno Franka Borovčaka, koji sa 5-6 metara zakucava glavom za 1:1. U 35. gužva pred golom gostiju, no neku veću priliku za domaćine sprječava golman Zoran Mihovilić, koji dolazi do lopte prije Lončarića. U 37. minuti Patrik Turk puca za goste iz slobodnjaka sa 30 metara iskosa, ali preko gola, a u 38. minuti Vinko Kotarski se probio po desnoj strani i nabacio po zemlji na prvu stativu, na Mihaela Dleska. No, Robert Jurina malo dodiruje loptu, pa Dlesk ne uspijeva ozbiljnije zaprijetiti. A do potpunog preokreta već u prvom poluvremenu Tondach dolazi u 42. minuti. Opet je akcija krenula od Čehulića, koji nabacuje s desne strane na lijevu. Tamo Loren Jurina daje povratnu u kazneni prostor, a Frtalj ju prosljeđuje do Mlinarića, koji prima loptu okrenut leđima prema golu, ali se izvrsno okreće, puca iz okreta i to vrlo precizno, pa je Mihovilić nemoćan, a Tondach na odmor odlazi sa 2:1.

Tondach održao prednost i u zadnjim trenutcima potvrdio pobjedu

U nastavku smo gledali čvrstu utakmicu, s malo prilika. Bilo je to poluvrijeme u kojoj je gost pokušavao do izjednačenja, ali nekih vrhunskih prilika nije bilo. Tondach je pak priliku tražio iz kontra napada i to sa friškim snagama, Jasnom Stjepanom Dominićem i Martinom Sedlarom.  U 58. minuti Lončarić je bio u solidnoj situaciji na desnoj strani, na rubu kaznenog prostora, no promašio je loptu. U 60. minuti dugu loptu za napad domaćina na 20 metara prsima presijeca golman Mladosti Mihovilić i izbija pred domaći kazneni prostor, gdje Vančina daje povratnu za Hrvoja Jurinu, koji puca u blok.

U 62. minuti Dominić dobiva jednu loptu, iznosi je pred kazneni prostor i daje za Frtalja, čiji udarac obrana Mladosti odbija u korner. U 63. minuti duga lopta s desne strane za Kotarskog, koji u vrlo dobroj poziciji ne uspijeva ju primiriti, tj. ''štopati''. U 72. minuti opet duga lopta pred gol Tondacha, koju Vančina vrača za Kotarskog, no i ovaj puta njegov je udarac neprecizan. U 81. minuti Dominić je lijepo prošao po desnoj strani i ostavio loptu za Sedlara, koji vara jednog igrača, pa puca po zemlji. Mihovilić je svladan, ali lopta pogađa lijevu stativu i od nje se odbija prema desnoj, ali ipak ne odlazi iza crte. Kotarski na drugoj strani puca i u 82. minuti iz daljine, ali opet preko gola, da bi u 82. pucao pored gola. Najbliže izjednačenju gosti su bili u 88. minuti, kada se stvorila velika gužve pred domaćim golom. Nakon nekoliko odbijanja, lopta dolazi na nekih 18 metara na nogu Martina Bajsa, koji puca po zemlji kroz šumu nogu, a Družinec fantastičnom reakcijom spašava Tondach.

U sučevoj nadoknadi Mladost kreće na sve ili ništa pa u 3. minuti te nadoknade pred domaći gol dolazi i golman Mihovilić. No, obrana Tondacha odbija loptu i Mlinarić bježi u kontru i iako pod pratnjom, gura loptu u prazan gol za konačnih 3:1. Sve u svemu vidjeli smo solidnu utakmicu, u kojoj su domaćini bili konkretniji i zasluženo slavili u zagorskom derbiju. Vjerujemo da će i proljetna utakmica ova dva kluba u zadnjem kolu lige u Zaboku biti zanimljiva i da neće ni jednima ni drugima raditi ''o glavi'' kad je u opitanju opstanak.

Drago Bartolić, trener NK Tondach:

''Mislim da smo zasluženo pobijedili u prije svega, fer i sportskoj igri i sa strane protivnika i od nas. Dali smo sve od sebe i konačno smo nakon jednog sušnog razdoblja stigli do, ja mislim, sasvim zaslužene pobjede. Čestitam svojim dečkima na zalaganju i fer igri. Dali su sve od sebe, imali smo dosta problema sa ozljedama i još sa nekim stvarima, ali danas su pokazali da su prava ekipa i da možemo puno toga napraviti.''

Dražen Kovjanić, trener NK Mladost Z:

''Dobro smo otvorili utakmicu, imali prečku i stativu, makar je i domaćin imao dobru priliku kad je nabačena lopta prošla malo pored gola. Nakon toga smo poveli sa 1:0 i imali utakmicu pod kontrolom. Međutim 2-3 lopte smo nerezonski gurali kroz sredinu, dvije takve smo izgubili i dobili 2 gola. U nastavku se sve vrtjelo oko toga tko će dati gol će i pobijediti. Na našu nesreću Tondach je u zadnjoj sekundi dao gol. Imali smo neke prilike, ali na kraju zaslužena pobjeda Tondacha.''