[FOTO] I Bedekovčina dobila Gupčevu lipu: ‘Polažemo korijenje naše povijesti za buduće generacije’
U centru Bedekovčine, na prilazu tržnici, danas je zasađen klon znamenite Gupčeve lipe.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Trogodišnja sadnica izravni je potomak legendarne Gupčeve lipe. - Danas ne sadimo samo stablo, već polažemo korijenje naše povijesti za buduće generacije. Ova sadnica simbol je nepokolebljivosti i zajedništva našeg naroda. Neka ona raste kao podsjetnik na borbu za pravicu i kao zalog zelene i ponosne budućnosti naše općine – rekao je ovom prilikom načelnik Općine Bedekovčina Željko Odak.
Načelnik je istaknuo ponos što Bedekovčina postaje dom klonu Gupčeve lipe, jedinstvenom spomeniku prirode.
-Ovim činom spajamo znanost – kroz očuvanje genoma – i našu tradiciju, stvarajući trajni simbol otpora i nade u srcu našeg mjesta. Ova lipa će, baš kao i ona u Gornjoj Stubici, desetljećima pružati hlad i čišći zrak našoj djeci, podsjećajući ih na važnost čuvanja onoga što su nam preci ostavili – rekao je Odak te zahvalio dr. Ivanu Martiniću što je prihvatio inicijativu putem Šumarskog instituta osigurao donaciju certificiranog klona Gupčeve lipe.
Dr. Ivan Martinić, voditelj Centra za šumsku pedagogiju Silva.Rei, koja je preuzela logističku ulogu dopremanju ove lipe, istaknuo je veliku simboliku ovog čina.
-Početak je proljeća i na ovom mjestu, koje se popularno zove 'Pod lipom, sadimo Gupčevu lipu. Uz to, danas je Međunarodni dan šuma, a mi sadimo stablo, uz snage mladih ljudi. U hladu ove lipe će uživati naši potomci, djeca i njihovi potomci, jer, dok se ova lipa razraste, trebat će 30, 40 godina – rekao je dr. Martinić.
Dodao je da je riječ o projektu očuvanja genofonda Gupčeve lipe, koji već 15 godina provodi Turistička zajednica Gornje Stubice, a Institut u Jastrebarskom je analizirao DNK Gupčeve lipe i pomoću reznica koje sakuplja na Gupčevoj lipi, na podlozi proizvodi neke plemke koje u sebi nose genetski kod 500 godina stare Gupčeve lipe.
-Ovdje ćemo dobiti klon s potomstvom i genetskim kodom starim preko 500 godina. Posadit ćemo tu lipu,a na nama je da je čuvamo, jer ona je trogodišnja krhka sadnica – rekao je Martinić, uz zahvalu načelniku Odaku i Šumarskom institutu u jastrebarskom koji je donirao sadnicu i izdao certifikat, kojim se potvrđuje da je to izvorni klon Gupčeve lipe.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Prethodni članak
Sljedeći članak
Djevojka u centru Zagreba brutalno prebila stranca: ‘Je** ti, koga ćeš ti udarati?’
Zlatko Mateša suvlasnik je dviju zagorskih tvrtki: Planira graditi solarnu elektranu?
Održan susret i natjecanje vatrogasnih veterana povodom Dana vatrogastva u Pavlovcu
Svi krivo pohaju piletinu: Kuhar otkrio što treba napraviti
Lijepa vijest: Akciji darivanja krvi za žene pristupilo njih 43
[FOTO] Heroji iz sjene okupili se u Pregradi: 'Kad je najteže, oni prvi dolaze pomoći'
Jedan znak horoskopa do kraja proljeća ulazi u novac: astrolozi tvrde da ovo dugo nisu vidjeli
OB Zabok objavila važnu obavijest za pacijente - stupa na snagu odmah
Popularni influencer (23) pronađen mrtav u Zagrebu. Tragalo se tjednima za njime
Kaos na autocesti od Zaboka prema Zagrebu: Više vozila sletjelo s ceste
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
