[4. NL – SREDIŠTE 15. KOLO] Tondach za kraj jeseni uvjerljivo protiv Odre

Tondach – Odra 4:0

Tondach je u subotu u 15. kolu 4. NL središte dočekao Odru. Bilo je to zadnje jesensko kolo. Nakon što je većina ovog dijela sezone odigrana po lijepom vremenu, zadnjih mjesec dana donijelo je pravo mučenje. Tako je i Tondach nakon fantastične pobjede protiv Karlovca u 13. kolu, 14. kolo igrao u utorak kod Zeline i izgubio 0:1. U zadnje je jesensko kolo ušao sa 5. mjesta sa 22 boda, a Odra, koja je stigla u goste držala je 8. mjesto sa samo bodom manje. Zapravo od 4. Dinama (OO) do 10. Gradića bila su samo 3 boda, pa je ovo zadnje kolo bilo pravi izazov za hvatanje što bolje pozicije za proljeće.

Prvi su zapravo zaprijetili gosti. U 7. minuti u kazneni prostor domaćina upućena je jedna lopta koja je prošla kroz veliku gužvu, i na sreću domaćina malo iznenadila i Antu Gudelja, koji se nije najbolje snašao na nekih 5-6 metara od gola Damira Družinca. Kad se pribrao i spremao na udarac, Robert Jurina je stigao otkloniti opasnost. No, bila je to zapravo polovica opasnih radnji gostiju u prvom dijelu i trećina u cijeloj utakmici. Spomenimo još za prvi dio, 14. minutu, kada je kapetan Filip Luter iz slobodnjaka sa 18 metara po sredini pogodio živi zid. No, cijeli prvi dio protekao je u dominaciji Tondacha. Ivan Bosec se probio po lijevoj strani u 9. minuti i ubacio po zemlji u sredinu, ali je golman gostiju Mate Zubak prvi stigao do lopte. No, u 16. minuti na lijevoj se strani čuvara oslobodio Karlo Frtalj, ušao iskosa u kazneni prostor i dao povratnu negdje između Andrije Frančine i Filipa Merlina. No, Frančina je nekako zagradio loptu, a Merlin to iskoristio i iz prve potegnuo iz okreta i pogodio same ''rašlje''. Zubak nije ni trepnuo. Sjajan gol. U 18. minuti Frančina ubacuje s desne strane, a pred golom se našao stoper Dario Kralj i iz prve lijevom nogom pucao pored gola. Frančina daje dugu loptu i u 21. minuti, ovaj puta na Boseca, koji puca pored gola. No, u 23. minuti već je 2:0. Frančina je ovaj puta dao po zemlji loptu na desnu stranu kaznenog prostora. Na nju je krenuo Jura Štimac, uz lošu reakciju obrane, uzeo loptu prevario jednog igrača i pored Zubaka plasirao loptu u mrežu. Nakon 10 minuta kreativne pauze, u 33. stiže praktički i rješavanje pitanja pobjednika. Opet je asistent Frančina, ovaj puta je na lijevoj strani našao Frtalja, koji ulazi u kazneni prostor iskosa, bježi čuvaru i pored Zubaka pogađa za 3:0. U 39. minuti vrlo raspoložen Frtalj izborio se za jednu loptu na lijevoj strani, ubacio u sredinu, Merlin je proslijedio do Krune Sedaka, koji sa 20 metara puca preko gola.

U nastavak se ulazi sa jedinim udarcem gostiju u okvir gola. Odmah u 46. minuti iz slobodnjaka je sa 35 metara potegnuo Marko Majdak. Bio je to vrlo dobar i neugodan udarac, jer se lopta odbila od zemlje a i nekoliko igrača je na nju išlo u namjeri da promjeni smjer. No, Družinec se snašao i najprije loptu zaustavio, ali ne i smirio, pa potom, još uvijek na vrijeme i izbio u polje. Osim toga u nastavku gosti osim još dva ubačaja sa strane, bez ikakvih opasnosti. Domaćini ne tako ubojiti kao u prvom dijelu, ali ipak dovoljno sadržajni i što se i iz publike primijetilo sa dovoljno snage za svih 90 minuta, iako je kraj duge i naporne nogometne jeseni. U 48. minuti Merlin je izmaknuo obrani Odre i sam krenuo na Zubaka, pa mu s 20 metara ''dodao'' loptu.

U 51. minuti Sedak nabacuje s desne strane, a Štimac glavom puca pored gola. U 64. minuti Merlin se izborio za jednu loptu na desnoj strani i nabacio, no ovaj puta Zubak je prvi na lopti. U 66. minuti opet se Merlin izvlači na desnu stranu i daje povratnu za Frtalja, koji puca sa 12-tak metara, a lopta se na putu do gola od nekoga odbija u korner. U 76. minuti Franko Borovčak pokušava iz slobodnjaka sa 30 metara, no Zubak je siguran. Isti je završetak akcije bio i u 80. minuti kada je Loren Jurina pucao iz slobodnog udarac s preko 30 metara. Pucao je vrlo dobro, no Zubak je pokazao da su mu visoke lopte mali problem. Ali puno veći problem predstavljaju ju mu niske lopte. Barem ako je suditi po reakciji u 85. minuti. Tada je Jurica Hendija izašao 20-ak metara u protivničku polovicu, i kako nitko nije izlazi na njega, sa skoro 40 metara uputio udarac, jak i precizan, točno uz desnu stativu gola gostiju. Lopta je dugo išla, Zubak se bacio, ali mu je izmigoljila i završila u maloj mrežici za konačnih 4:0. Za kraj, u 88. minuti, još je jednu priliku iz slobodnjaka donio Borovčak, ovaj puta dosta iskosa, s lijeve strane, s 25 metara. Pucao je pod prečku, no, već smo naučili gradivo, to Zubalu nije problem. Tako je Tondach zadnji jesenski nastup odradio odlično, s novom pobjedom završio jesenski dio sa 25 bodova, što je trenutno 4. mjesto, no može pasti na 5. kad Moslavina odigra zaostalu utakmicu kod Lukavca. No, bez obzira na to Tondach zaslužuje velike čestitke za svoj jesensko nastup u 4. NL središte.

Drago Bartolić, trener NK Tondach:

''Čestitam dečkima na zasluženoj pobjedi na teškom terenom protiv kvalitetnog protivnika. Želim im čestitati na zalaganju, htjenju i borbenosti kako danas tako i kroz cijelu sezonu. Sezona je bila uspješna, bilo je uspona i padova no treba biti realan, cilj smo ostvarili te imamo obavezu u proljetnom djelu nastaviti u istom tonu te pokušati biti još bolji. Još jednom, čestitam ekipi na prikazanim igrama te zalaganju kroz čitavu polusezonu.''