Zabok bolji od Zagreba

U subotu je Zabok u gostima kod Kaštela

Ivan Vučić i Antonio Črnjević

Teže od očekivanog, ali sasvim zasluženo Zabok je stigao do svoje devete ovosezonske pobjede. Pred petstotinjak gledatelja u Gradskoj sportskoj dvorani u Zaboku savladan je Zagreb s 11 koševa viška (85:74). Ovim porazom Zagreb je opasno zakoračio prema ispadanju iz Premijer lige, dok je Zabok učvrstio sedmu poziciju i play off.

Zabok je dobro otvorio, osobito se to odnosi na Črnjevića i Vučića koji su najzaslužniji što je u 7. minuti na semaforu stajalo 17:5, a gostujući trener Garma morao je pozvati već drugu minutu odmora. No u seriju koševa ušao je bivši „Zabočanin“, Ante Krapić, pa se ta prednost na kraju prve četvrtine istopila na samo pet koševa viška (23:18). Krapić je četvrtinu završio s 12 koševa, Črnjević s 9, a Vučić s 8 na kontu.
U drugoj četvrtini odlično je kod gostiju igrao Proleta, Zabok je igrao po sistemu toplo-hladno, pa je Radoš tricom u 16. minuti vratio stvari na početak (30:30). Bio je znak Perinčiću da na parket pošalje najbolje snage, koje su uspjele do kraja druge četvrtine priskrbiti osam koševa razlike (41:33), nakon što je Jambrović pogodio tricu sekundu prije velikog odmora.

Treća četvrtina počela je serijom trica s jedne i druge strane, ali pravom malom simultankom Luke Tomasa, brata Marka i Ivana, koji je pokazao da će u budućnosti biti velika košarkaška zvijeda. No srećom Zabok već ima svoju zvijezdu u vidu Petra Marića, koji je uvidio da je vrag odnio šalu, pa je u trećoj četvrtini uzeo stvari u svoje ruke i postigao 12 koševa u tom dijelu utakmice, pa je Zabok u zadnjih deset minuta ušao s devet koševa viška (60:51), iako se u 26. minuti nakon tehničke pogreške Črnjevića, Zagreb približio na -4 (53:49).

Serijom trica Buljevića (tri trice) Zabok je do kraja slomio otpor Zaboka, a u 35. minuti na semaforu je stajalo 76:61. U samoj završnici ponovno se probudio Krapić, Zagreb se nije predavao, ali dalje od -9 (81:72) nije išlo. Za konačnih 85:74 položio je Jordano, koji nije imao svoj dan, baš kao ni Šakotić koji je gađao 1/5 iz igre.

Jedanaest asistencija Kapuste

U redovima Zaboka najefikasniji je s 19 koševa bio Črnjević, koji je k tome pridružio i 5 skokova i 5 osvojenih lopti. Buljević je upisao 15 koševa, kao i Vučić, s tim da je Buljević 6 puta uspješno skočio, dok je Vučić ubilježio 5 skokova. Marić je ubilježio 12 koševa, a Kapusta 7 uz čak 11 asistencija.
Kod gostiju Krapić je ubilježio 18 koševa uz 7 skokova, a odlični su bili Jan Palokaj sa 14 koševa, 4 skoka i 4 asistencije i Luka Tomas s 13 koševa i 4 skoka.

Ivan Perinčić, Zabok:

“Pobjeda nije dolazila u pitanje, ali nisam zadovoljan s načinom na koji smo do nje došli. Počeli smo jako dobro, prva petorka odlično je reagirala, ali ne možemo igrati sa samo pet igrača pa sam dao priliku i nekim igračima koji manje igraju, no oni nisu pokazali dovoljan nivo agresivnosti. Generalno nisam zadovoljan. Ne smije nam se dogoditi da nas Zagreb nadskoči i uzme 14 lopti ispod našeg obruča. To je nedopustivo“.

Nikola Garma, Zagreb:

“Loše smo otvorili i Zabok je došao do deset koševa razlike. Uspjeli smo se konsolidirati, dobar dio utakmice bili smo blizu, no nikako da ih ulovimo. Da smo ušli malo jače u utakmicu, možda bi ona bila zanimljivija. Ovo je trenutno maksimum moje momčadi, izuzmemo li uvodnih sedam minuta. Zabok čestitam na zasluženoj pobjedi i želim im sreću u nastavku sezone. Zabočani imaju odličnu sezonu, dok nas čeka grčevita borba za opstanak. Realno bit će jako teško, ali nećemo se do kraja predati“.

ZABOK – ZAGREB 85:74 (23:18, 18:15, 19:18 25:23)

ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 500, SUCI: Kruljac, Mikulić i Katić

ZABOK: Martinko, Marić 12 (2-2), Kapusta 7 (1-2), Jordano 2, Vlaić 8, Črnjević 19 (1-1), Ćutuk, Vučić 15 (5-6), Tuđen, Buljević 15, Jambrović 3, Šakotić 4. TRENER: Ivan Perinčić

ZAGREB: Ogrizović, Tomas 13 (2-2), Buovac 6, Palokaj 14 (3-3), Proleta 10, Macner 3, Radoš 10 (1-2), Krapić 18 (1-2), Divić, Vujatović, Vujević. TRENER: Nikola Garma

SLOBODNA BACANJA: Zabok: 11/13 (85%); Zagreb: 7/9 (78%)

DVICA: Zabok: 25/41 (61%); Zagreb: 20/38 (53%)

TRICA: Zabok: 8/26 (31%) (Buljević 3, Kapusta 2, Črnjević 2, Jambrović); Zagreb: 9/30 (30%) (Krapić 3, Buovac 2, Tomas, Palokaj, Macner, Radoš)

SKOKOVI: Zabok: 33 (24+9) (Buljević 6, Vučić 5, Jambrović 5, Črnjević 5, Vlaić 4, …); Zagreb: 39 (25+14) (Krapić 7, Proleta 5, Macner 5, Tomas 4, Palokaj 4, …)

ASISTENCIJE: Zabok: 23 (Kapusta 11, Črnjević 3, Jambrović 3, …); Zagreb: 14 (Palokaj 4, Macner 3, …)

IZGUBLJENE LOPTE: Zabok: 16 (Kapusta 4, Vlaić 3, Črnjević 3, …); Zagreb: 22 (Palokaj 5, Krapić 4, Proleta 3, Macner 3, …)

OSVOJENE LOPTE: Zabok: 13 (Črnjević 5, Marić 3, …); Zagreb: 7 (Tomas 2, …)

VALORIZACIJA: Zabok: 109 (Buljević 22, Črnjević 19, Vučić 16, Marić 15, Kapusta 15, Jambrović 10, …); Zagreb: 72 (Tomas 16, Palokaj 13, Krapić 10, …)

U subotu u gostima kod Kaštela

Pred Zabokom je novo iskušenje u gostima. Žuti gostuju u Kašteli, protiv istoimenog fenjeraša, koji u prvom dijelu nije ostvario ni jednu pobjedu, no u nastavku, točnije u posljednjih pet kola iz tri je susreta izašao kao pobjednik, pa mu se pojavio tračak nade za opstanak. Želi li Kaštela opstati, morat će iznenaditi protiv Zaboka. Prema svim parametrima Zabok kvalitetnije momčad, ali valja to dokazati i na parketu. Najveća opasnost prijetit će od trojca Dino Šipić, Nikola Došen i Aco Mandić, a u posljednje vrijeme sve bolje igre i Matej Kljaić, koji je zamalo zimus završio u redovima Zaboka, pa će imati dodatni motiv da se dokaže.

- Kaštela igra puno bolje nego prije, stvarno su podigli nivo svoje igre. Očekujem tešku utakmicu, pogotovo ako ćemo biti dekoncentrirani na stvari koje smo se dogovorili, kao u utakmici sa Zagrebom. Ako nećemo biti energetski spremni i dekoncetrirani imat ćemo i kod njih problema. Dobro ćemo se spremiti ovaj tjedan i nadam se da ćemo ostvariti još jednu gostujuću pobjedu“ – riječi su Ivana Perinčića, trenera Zaboka.