Zabok poražen u dramatičnoj završnici

5. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske

Gorak će okus ostati nakon nedjeljne utakmice Cedevite i Zaboka, u kojoj je domaćin slavio s tri koša razlike (80:77) u dramatičnoj završnici. Nikada bliže Zabok nije bio pobjedi protiv Cedevite, no nažalost postoje neke „više stvari“ i „više sfere“, na koje običan čovjek ne može utjecati. Zabok je nažalost oštećen u samoj završnici, no nije ovo prvi puta.

Kada god je Zabok igrao „egal“ završnicu protiv Cedevite, a bilo je to tri puta, ispriječile su mu se neke u najmanju ruku sumnjive sudačke odluke, a tako je bilo i ovaj put. Pravo i pravda nisu uvijek jednaki, ali pravdu uvijek cijenimo više i zato je Zabok unatoč porazu moralni pobjednik ove utakmice, no mala je to utjeha treneru Tomasu i njegovim pulenima.

Počelo je serijom Zaboka od 5:0 na koju je domaćin odgovorio serijom od 6:0 (6:5), a nakon toga igralo se koš za koš, s obostrano. Dobro je kod domaćina otvorio Bošnjak, a Zabok su predvodili Radovčić i Črnjević, koji su postigli kombinirano 15 od 19 koševa Zaboka, a na semaforu je nakon prve četvrtine stajalo 18:19.

U drugoj četvrtini Cedevita je kvalitetnom unutarnjom obranom odmaknula Zabok od koša, pa su se gosti oslanjali na dalekometnu paljbu, od koje je bilo malo koristi. Zabok je doduše otvorio tricom Prolete (19:22), taj dio igre, no domaći odgovaraju serijom od 9:0 (28:22), za koju je najzaslužniji Andrija Ćorić. Zabok je pet minuta ostao bez koša, a post je prekinuo kapetan Antonio Črnjević (30:24), da bi se na veliki odmor otišlo s rezultatom 34:29, što je za Zabok bio i dobar rezultat s obzirom da je imao šut iz igre od 27,5%, naspram domaćin koji je imao 51,6% šuta iz igre, unatoč trici 0/8.

Treću četvrtinu bolje otvara domaćin koji je u 21. minuti na pragu dvoznamenkastog vodstva (38:29). Šarac i Radovčić nakratko odgađaju dvoznamenkasto vodstvo, no ono se prvi puta događa u 23. minuti kada Bajo s linije slobodnih bacanja podiže na 44:34. Kada bi Cedevita stigla do +10, Zabok bi obično napravio neko mini seriju od 4-5 koševa, pa se tako niti Cedevita nije uspjela ozbiljnije odvojiti, no ni Zabok ozbiljnije približiti. Nakon polaganja Prolete u zadnjih deset minuta ušlo se sa sedam koša viška za domaćina (59:52).

Kada je Antonio Jordano, koji je prošlu sezonu proveo u Zaboku, povezao tri trice za redom, na semaforu je u 36. minuti stajalo 75:61 (+14) i malo tko je vjerovao u ono što će se nakon toga dogoditi.

Dramatična završnica

Tomas je naravno pozvao minutu odmora nakon koje je Zabok eksplodirao. Radovčić je u samo 12 sekundi ukrao dvije lopte Perkoviću i na semaforu je stajalo 75:65, što je Kapova natjeralo na minutu odmora. No njegova momčad bila je potpuno obezglavljena. Jambrović je uz napadački skok smanjio na 75:67, a onda suci u jednom napadu propustili dva puta dosuditi grešku zadnjeg polja, na što je reagirao trenera Zaboka Tomasa i dobio tehničku pogrešku. Bošnjak pogađa jedno bacanje, no u idućem napadu Jambrović polaže uz dodatno slobodno bacanje za 76:70, Buljević na drugoj strani gubi loptu, a Črnjević na asistenciju Jambrović polaže za 76:72, minutu i 25 sekundi prije kraja utakmice. Kapov zove novu minutu odmora, no njegova momčad „grogirana“ je poput Francuza Bizota nakon udarca Mavrovića, kada je naš slavni boksač osvojio EBU pojas. Bošnjak promašuje, a 26 sekundi prije kraja Šarac stavlja tricu za 76:75 i utakmica je potpuno otvorena. Na drugoj strani Ćorić pogađa jedno od dva slobodna bacanja za 77:75, a samo četiri sekundi prije kraja Jambrović polaže za izjednačenje (77:77), na veliko oduševljenje brojnih navijača Zaboka.

Tehnička Črnjeviću

Tada sudac Vovk dosuđuje tehničku pogrešku Črnjeviću, nakon što je ometao Bošnjaka kod izvođenja lopte ispod koša, tj. prošao je zamišljenu liniju. I tu počinje ona priča o pravu i pravdi. Odluka Vovka je zapravo ispravna, ali u 5. kola bilo je osam „egal“ završnica i ovo se pravilo sigurno najmanje desetak puta prekršilo, no nitko nije sankcioniran, do Črnjevića, zamislite četiri sekunde prije kraja utakmice nakon što Cedevita četiri minute nije mogla pogoditi iz igre, a na semaforu je stajalo 77:77. Ta je odluka direktno odlučila pobjednika. Bošnjak pogađa jedno bacanje, Cedevita ima dodatni posjed, a Šarac radi brzi faul na Jordanu koji pogađa oba bacanja za 80:77, tri sekunde prije kraja. U posljednje tri sekunde lopte dolazi do Galića, no njegov pokušaj ostaje na obruču i Zabok ostaje bez produžetaka.
Sa 16 koševa i 8 skokova domaće je predvodio Domagoj Bošnjak, dok se Antonio Jordano zaustavio na 15 koševa. Zabok je s 24 koša, 6 skoka i 3 asistencije predvodio odlični Krešimir Radovčić, Antonio Črnjević ubilježio je 11 koševa i 6 skokova, a Aljoša Šarac 10 koševa uz 5 asistencija.

CEDEVITA – ZABOK 80:77 (18:19, 16:10, 25:23, 21:25)

ZAGREB: Mala dvorana Doma sportova, GLEDATELJA: 100, SUCI: Vovk, Mikulić i Vedriš.

CEDEVITA: Perković 8 (2-2), Bošnjak 16 (2-2), Bajo 13 (3-4), Ćorić 13 (2-4), Wideman 8, Vitali 2, Katić, Jordano 16 (2-2), Vidović, Buljević 3 (1-2), Radović, Matković 2 (0-1). TRENER: Ivan Kapov

ZABOK: Šarac 10 (1-1), Lisica, Radovčić 24 (5-5), Galić 4, Črnjević 13, Ćutuk, Anzulović 2 (2-4), Tuđen, Jambrović 7 (1-1), Proleta 7, Batur 6, Šarlija 6 (2-2). TRENER: Ivan Tomas

SLOBODNA BACANJA: Cedevita: 12/17 (70%); Zabok: 11/13 (84%)

DVICA: Cedevita: 25/40 (62%); Zabok: 24/52 (46%)

TRICA: Cedevita: 6/22 (27%) (Jordano 3, Bošnjak 2, Ćorić); Zabok: 6/28 (21%)(Batur 2, Šarac, Črnjević, Radovčić, Proleta)

SKOKOVI: Cedevita: 38 (31+7) (Bošnjak 8, Wideman 7, Ćorić 6, Bajo 4, …); Zabok: 41 (25+16) (Črnjević 6, Radovčić 6, Šarlija 5, Batur 5, Jambrović 5, …)

ASISTENCIJE: Cedevita: 19 (Perković 6, Ćorić 3, …); Zabok: 17 (Šarac 5, …)

IZGUBLJENE LOPTE: Cedevita: 16 (Perković 4, Buljević 3, Bajo 3, …); Zabok: 10 (Šarac 3, …)

OSVOJENE LOPTE: Cedevita: 7 (Bošnjak 2, Wideman 2, ...); Zabok: 8 (Črnjević 3, Radovčić 2, Šarlija 2, .)

VALORIZACIJA: Cedevita: 96 (Wideman 19, Ćorić 17, Bošnjak 16, Bajo 13, Jordano 12, …); Zabok: 84 (Radovčić 21, Šarlija 11, Batur 11, Jambrović 10, …)

Ivan Kapov, trener Cedevite:

"Ovakve stvari nam se ne smiju događati. Čestitam mojim momcima, koji su ipak uspjeli izdržati. Zabok je odigrao čvrsto i hrabro i čestitam im na odličnoj igri. Mislim da smo trebali ranije prelomiti i zbog nesmotrenih pogrešaka doveli smo u pitanje sve ono što smo radili 40 minuta."

Ivan Tomas, trener Zaboka:

"Mislim da smo utakmicu izgubili s dosta plašljivim prvim poluvremenom. Tu mislim na napad, koji smo igrali dosta kukavički, sve nešto u grču. U drugom poluvremenu počeli smo igrati prirodnije, bilo je više probijanja, automatski je bolje išla lopta i otvarale su se pozicije. Obrana u drugom poluvremenu nije funkcionirala najbolje i radili smo glupe greške. Na kraju smo okrenuli 'vabank' i ostali kratki."