Zabok mučio Cibonu do samog kraja utakmice

25. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske

Košarkaši Zaboka bili su blizu skidanja još jednog od dva „skalpa“ koji im nedostaju (Cibona i Cedevita). Cibona je na kraju slavila sa sedam koševa razlike (72:65), a do pobjede su doslovce došli u zadnjoj minuti utakmice. Šteta što u rosteru Zaboka zbog poslovnih obaveza nije bilo Vlaića, jer dojma smo da bi s njim Zabočani otišli kući pjevajući. Falio je još jedan iskusan košarkaš pod košem. Što se tiče druge strane, nije bilo Marko Tomasa, a njega su „vukovi“ nadomijestili velikom agresivnošću, koja je povremeno prelazila i granice grubosti, što je na svojoj koži najbolje osjetio najbolji igrač Zaboka, Petar Marić, koji je do poluvremena dva puta primao liječničku pomoć, a općenito vrsni fizioterapeut Zaboka, Dejan Lež, imao je pune ruke posla.

Odlično je za Zabok otvorio Kapusta, još bolje za „vukove“ Žorić, pa je u 6. minuti na semaforu stajalo 12:6. Nakon dvije odlične reakcije Vučića Zabok se približio na -1 (12:11), no u samoj završnici prve četvrtine dva je slobodna bacanja pogodio Žorić, pa tricu Novačić i domaćin je u drugu četvrtinu ušao sa šest koševa viška (17:11).

U uvodnim minutama druge četvrtine Šakotić je igrao napadačku simultanku, no do 15. minute na semaforu je stajalo 25:18. Zabok preko Jambrovića i Kapuste kreira seriju od 8:0 i prelazi u vodstvo (25:26). Nakon toge obje su se momčadi izmjenjivale u vodstvu, da bi Marić tricom donio Zaboku koš prednosti (32:33), pred „veliki odmor“. Nažalost, u zadnjem napadu Marić je čini se slomio prst, no to ga nije omelo da predvodi svoju momčad u drugom dijelu utakmice.

Cibona je nastavak otvorila serijom od 9:0 (41:33), koju su tricama zaključili Ratkovića i neugodni Novačić. Zabočki trominutni „post“ tricom je prekinuo Vučić, koji je držao Zabok u igri u tim trenutcima. Priključio se i Marić i Zabok je na isteku 28. minut vratio stvari na početak (51:51). Kakvu takvu prednost (56:53) gostima je pred zadnjih deset minuta s linije slobodnih bacanja donio Uljarević.

Isti je igrač ušao u zadnju četvrtinu sa serijom od 5:0, nadovezao se na njega i Bilinovac i u 32. minuti na semaforu stoji 62:53. Nakon izgubljene lopte Marića i kontre Gilberta, Cibona u 35. minuti ima najvećih +10 (66:56).

Tehnička Žoriću

Zabok je uspio doći na -6 (68:62), tada je tehničku pogrešku napravio Žorić. Nakon dvoboja s Marićem na centru dosuđen mu je četvrti prekršaj, što ga je iznerviralo pa je krenuo s neumjesnim primjedbama prema sucu Prpiću, koji mu je da tehničku pogrešku, što je značilo da je za njega utakmica gotova. No Zabok to nije iskoristio. Marić je promašio dva bacanja, nakon njega to je isto napravio i Črnjević. Zabočani nisu zagradili nekoliko skokova u završnici, a nakon trice Gilberta za 72:63 29 sekundi prije kraja sve je bilo riješeno. Šakotić je samo uspio smanjiti na konačnih 72:65.

Zabok je s 20 koševa i 3 skoka predvodio Marić, Šakotić je upisao 11, a Vučić 10 koševa uz 7 skokova. Novačić je s 26 koševa i 5 skokova bio prvo ime utakmice, dok je Žorić upisao 17 koševa, 8 skokova i 3 blokade.

CIBONA - ZABOK 72:65 (17:11, 15:22, 24:20, 16:12)

CIBONA: Jularić, Bilinovac 6 (4-4), Uljarević 8 (3-4), Bistrović, Ratkovica 3, Žorić 17 (5-6), Ćorić, Gilbert 7, Novačić 26, Bošnjak, Rozić 7 (2-4). TRENER: Ante Nazor

ZABOK: Martinko, Marić 20 (4-7), Kapusta 8 (6-6), Jordano, Črnjević 4 (0-2), Ćutuk 2, Vučić (2-2), Tuđen, Buljević 4 (2-2), Jambrović 6, Šakotić 11 (3-3). TRENER: Ivan Perinčić

SLOBODNA BACANJA: Cibona: 14/18 (78%); Zabok: 17/22 (77%)

ŠUT IZ IGRE: Cibona 24/60 (40%); Zabok: 22/60 (37%)

TRICA: Cibona: 10/35 (29%) (Novačić 6, Uljarević, Ratkovica, Gilbert, Rozić); Zabok: 4/24 (17%) (Marić 2, Vučić 2,)

SKOKOVI: Cibona: 38 (Žorić 8, Gilbert 5, Novačić 5, Bošnjak 5, Rozić 5, …); Zabok: 38 (25+13) (Črnjević 7, Vučić 7, Jambrović 4, …)

ASISTENCIJE: Cibona: 21 (Bilinovac 4, Uljarević 4, …); Zabok: 18 (Kapusta 7, …)

VALORIZACIJA: Cibona: 90 (Novačić 27, Žorić 24, Gilbert 10, …); Zabok: 69 (Vučić 17, Marić 15, Jambrović 10, …)