Štemberger slomio otpor Zaboka u završnici

21. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša

Iako je u Škrljevu ima snažnu pomoć pedesetak svojih navijača, Zabok nije uspio iznenaditi Škrljevo, a samim tim izgubio je bitku za peto mjesto, a vrlo vjerojatno i za šesto mjesto. Domaćin je slavio sa 7 koševa razlike (83:76), ponajviše zahvaljujući izdanju Perkovića na početku i Štembergera na kraju utakmice, a bitan je faktor bio i napadački skok, koji je u potpunosti bio na strani Škrljeva. Šteta. Propuštena je još jedna lijepa prilika. Sreća ponovno nije bila saveznik Zaboka, no ni ona ne dolazi sama od sebe, već ju treba isprovocirati. Raspoloženi Marić imao je tek potporu Kapuste u nastavku i Jambrovića sredinom treće i četvrte četvrtine, a to je za pobjedu protiv Šrkljeva premalo. Knjiga je spala na dva slova.

Od početka se vidjelo da će Perković imati svoj dan. U prvoj četvrtini zabio je već 11 koševa (od čega dvije trice). Zabok se dobro držao do osme minute, a onda se Perkoviću tricom i dvicom priključio Konjević i nakon prve četvrtine na semaforu je stajalo 23:16.

Drugu četvrtinu dobre je za goste otvorio Ušić s dva napadačka skoka iz kojih je poentirao i nakon njegovog zakucavanja u 14. minuti domaćin ima prvo dvoznamenkasto vodstvo (29:18), a Perinčić zove minutu odmora. Nakon toga se razigrao i Stipčić, Zabok od veće razlike spašava Marić, a na veliki odmor odlazi s prednošću Škrljeva od 8 koševa razlike (40:32).

Zabok okrenuo -16

Loše je Zabok otvorio i nastavak, izuzmemo li atraktivan ulaz Marića za 44:34. Škrljevo odgovara serijom od 6:0 koju u 24. minuti zaključuje Perković (50:34) i mnogi su mislili da je tu priči kraj. No Perinčić zove minutu odmora, naređuje zonu 1-2-2, iz naftalina vadi Jambrovića, probudio se Kapusta i stvari su se počeli mijenjati. U 30. minuti Jambrović s linije slobodnih bacanja približava Zaboka na samo -1 (58:57), a nakon što je Štemberger pogodio jedno slobodno bacanje u zadnjih deset minuta ušlo se rezultatom 59:57 i Zabok je debelo bio u igri. Obrana Zaboka od 25.-30. minute bila je fantastična, a djelomično se nastavilo i u uvodnim minutama zadnje čevrtine. U 32. minuti Kapusta dovodi Zabok u vodstvo (60:61), a nakon toga tricu postiže fantastični Marić i Zabok ima četiri koša viška (60:64), što domaćeg stratega Rajkovića tjera na minutu odmora. Domaćin brzo vraća na 64:64, a onda Kapusta i Jambrović ponovno u 36. minuti podižu na 64:68.

Luda završnica Štembergera

No tada je stvari u svoje ruke u potpunosti uzeo Štemberger. Prvo je položio za 66:68, a onda otvorio Šarca na trici za 69:68, da bi prošao pokraj Črnjevića kao brzi vlak i položio za 71:68. Marić je donio tračak nade tricom za porvnanje (71:71), no Štemberger je odgovorio s dvije vezane trice (77:71). Zabok je probao s pet malih, ali ni to nije donijelo ploda, dapače na drugoj strani Perković s linije slobodnih bacanja podiže na +8. No ni tu priči nije bio kraj. Na ulazu u zadnju minutu Kapusta pogađa tri bacanja za 79:74, a odmah nakon toga Vučić krade loptu Štemberger i 40 sekundi prije kraja na semaforu stoji 79:76. Nevidljivi Vlaić nakon toga radi faul na Štembergeru koji pogađa oba bacanja (81:76), Marić na drugoj strani promašuje tricu i tu je svakoj priči bio kraj. Konačnih 83:76 postavlja Štemberger s linije slobodnih bacanja.

Domaće je s double-dobule učinkom predvodio Jasmin Perković koji je uz 23 koša ubilježio i 11 skokova. Junak utakmice, Siniša Štemberger, upisao je 22 koša uz 7 asistencija. Kod Zaboka Petar Marić postigao je 23 koša uz po 3 asistencije i osvojene lopte, Kapusta je uz 19 koševa upisao 3 asistencije uz lošu tricu 0-6, a Jambrović je za 11 minuta ubilježio isto toliki broj koševa. Cijela unutarnja linija Zaboka, nije imala bolji učinak od Perkovića. Vlaić, Črnjević, Buljević, Jambrović i Ćutuk ubilježili su zajedno 19 koševa 9 skokova. Tek je Jambrović odigrao za prolaznu ocjenu. Črnjević je u najgorem trenutku imao loš dan, a Vlaićevo ozbiljno igranje košarka nakon zaposlenja u Zagrebaparkingu stvar je prošlosti. Tome je najbolje svjedočila ova utakmica. Šuter Šakotić imao je šut 0-5, što je također nedopustivo. Na svoju žalost trener Perinčić imat će jako težak zadatak do kraja prvenstva. Sva sreća da je Zabok zacementirao sedmu poziciju i da je odavno riješeno pitanje opstanka.

U subotu dolaze Jazine

Iako u subotu u Zabok stiže davljenik Jazine, Zabok neće imati nimalo lak posao. Drugoj zadarskoj momčadi ovo će biti posljednja prilika u borbi za opstanak. Predvode ih najbolji asistent lige Mirza Sarjalija i američki šuter Remi Barry. Tu su i odlični razigravač Teo Petani, a pod košem iskusni Zrnić i Kaštropil. Nimalo bezazlena momčad. Zabok je uvjerljivo slavio jesenas u hladnim Jazinama, no ova momčad je znatno ojačala roster. Na putu prema jedanaestoj pobjedi Zaboku će trebati podrška navijača, koja nadamo se neće izostati. Utakmica između Zaboka i Jazina odigrat će se u subotu 7.4. s pola sata kasnijim početkom od uobičajenog u 19.30 sati.

ŠKRLJEVO – ZABOK 83:76 (23:16, 21:16, 15:25, 24:19)

ČAVLE: dvorana Mavrinci, GLEDATELJA: 350, SUCI: Hordov, Kruljac i Reić

ŠKRLJEVO: Šarac 12, Štemberger 22 (12-14, Jashari, Ušić 7 (3-6), Barnjak (0-2), Boban 2, Hrnjkaš, Perković 23 (9-11), Konjević 7 (0-2), Furlan, Janc, Stipčić 10 (3-4). TRENER:

ZABOK: Martinko, Marić 23 (7-10), Kapusta 19 (9-10), Jordano 3, Vlaić 0 (0-2), Črnjević 3 (1-2), Ćutuk, Vučić 10 (4-4), Tuđen, Buljević 5 (2-2), Jambrović 11 (7-7), Šakotić 2 (2-3). TRENER: Ivan Perinčić

SLOBODNA BACANJA: Škrljevo: 27/39 (69%); Zabok: 32/40 (80%)

DVICA: Škrljevo: 16/29 (55%); Zabok: 16/28 (57%)

TRICA: Škrljevo: 8/24 (33%) (Šarac 2, Štemberger 2, Perković 2, Konjević, Stipčić); Zabok: 4/25 (16%) (Marić 2, Jordano, Buljević)

SKOKOVI: Škrljevo: 41 (29+12) (Perković 11, Konjević 9, Ušić 4, Stipčić 4, …); Zabok: 25 (20+5) (Buljević 5, …)

ASISTENCIJE: Škrljevo: 17 (Štemberger 7, Konjević 4, …); Zabok: 11 (Marić 3, Kapusta 3, …)

OSVOJENE LOPTE: Škrljevo 7 (Štemberger 3, …); Zabok: 10 (Marić 3, …)

IZGUBLJENE LOPTE: Škrljevo: 17 (Štemberger 5, Perković 4, Konjević 3, …); Zabok: 14 (Vlaić 4, Marić 3, …)

PET OSOBNIH POGREŠAKA: Škrljevo: Ušić, Boban, Stipčić; Zabok: Vlaić, Vučić, Jambrović

VALORIZACIJA: Škrljevo 90 (Perković 27, Štemberger 22, Stipčić 14, Konjević 10, …); Zabok: 70 (Marić 20, Kapusta 17, Vučić 10,…)