Odigrano 3. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske: Zasluženo slavlje Zadra

iako je početak pripao domaćoj momčadi, u nastavku je kvaliteta došla do izražaja

Čudo se ipak nije dogodilo. Zadrani su ozbiljno shvatili Zabok i na kraju slavili s 21 košem viška (71:92), iako je početak pripao domaćoj momčadi, no u nastavku je kvaliteta došla do izražaja.

Imala je ova utakmica malu „američku uvertiru“, koja je također otišla na stranu Zadra. Naime Jay-R Strowbridge iznenada je odbio potpisati ugovor sa Zabokom i otišao put Tirane, dok je s druge strane Zadar pojačao Amerikana Joshua Bostić, koji je dao veliki obol igri Zadra u prve dvije četvrtine, kada je Zadranima malo toga pošlo za rukom.

Odličan start Zaboka

Zabok je odlično otvorio vodstvom od 6:0 nakon samo minutu i pol igre, pa je Naglić odmah bio prisiljen pozvati prvu minutu odmor. Iduća tri napada Zabok je „bacio u bunar“ (dvije pogreške Kapuste, jedna Vlaića) i tu je propuštena velika prilika da „žuti“ odmah u startu stvore značajniju prednost. Nakon tri minute igre gosti su prvi puta poentirali preko Knowlesa (6:2), no istovremeno su vrlo brzo ušli u bonus, pa je Zabok s linije slobodnih bacanja preko Vlaića u 8. minuti došao do 8 koševa razlike (14:8). U samoj završnici prve četvrtine razigrao se Bostić koji je najzaslužniji što je Zadar u drugu četvrtinu prenio zaostatak od samo četiri koša (20:16).

Raspoloženi Vrlika najzaslužniji je što je Zabok u 14. minuti ponovno imao osam koševa prednosti (28:20), no nakon toga je „zabočki brod“ počeo polako tonuti. U 17. minuti goste je prvi puta u vodstvo tricom doveo Knowles (32:34), uzvratio je tricom Smajlagić (35:34) i to je bilo posljednje vodstvo Zaboka u utakmici. Tricom Ivanova i serijom od četiri koša Brzoje gosti 15 sekundi prije kraja druge četvrtine imaju već 6 koševa viška (35:41), no Kapusta sretnom tricom od table sa zvukom sirene ostavlja Zabok na samo tri koša zaostatka pred veliki odmor (38:41).

Zadar znatno agresivniji u nastavku

Utakmica se praktički rasplela u prve dvije minute nastavka. Zabok je u nastavak krenuo pomalo mlitavo, dok je s druge strane Naglić snizio petorku, a njegovi igrači podigli su agresivnost na najveću moguću razinu. Prvo su poentirali za goste Brzoja i Božić, a potom je u seriju od sedam koševa ušao Krajina i Zadar odlazi na +12 (40:52). Da nevolja za Zabočane bude veće sredinom treće četvrtine ozlijedio se Kapusta i više nije ulazio u igru. Zabok je tada postavio zonu 3-2, koju je odmah tricom za +17 (45:62) probio Brzoja. Žuti tada rade seriju od 8:0 i nakon dugo vremena spuštaju se na prednost ispod 10 koševa razlike (53:62), probudili su se i navijači, no Ivanov vraća dvoznamenkasto vodstvo Zadru (53:64), pred zadnjih deset minuta utakmice.

Odlično je za goste zadnju četvrtinu serijom od 8 koševa otvorio Knowles. Prednost Zadra se iz minute u minutu povećavala, a nakon trice Ivanova u 27. minuti gosti prvi puta imaju više od dvadeset koševa viška, točnije +21 (62:83), a već u idućem napadu za najvećih +23 (62:85) položio je Brzoja. Zabok se preko Smajlagića i Marića uspio u 38. minuti spustiti na -15 (70:85), no stvari je u svoje ruke uzeo Luka Božić i Zadar je na kraju slavio s 21 košem viška (71:92).

Paško Vrlika je s 20 koševa i 3 skoka bio daleko najbolji pojedinac u redovima Zaboka. Sven Smajlagić ubilježio je 13 koševa, 3 asistencije i 3 ukradene lopte, a vrlo dobro rolu imao je Ivan Vučić koji je uz 10 koševa i 5 puta uspješno astirao.

S 18 koševa, 5 asistencija i 4 skoka, prvo ime utakmice i prvo ime Zadra bio je Mislav Brzoja, a odličan je bio i Ive Ivanov sa 16 koševa i 5 skokova. Joshua Bostic pokazao se pojačanje i već u prvoj utakmici za Zadar ubilježio je 12 koševa i 6 asistencija, a odličnu je rolu imao i Kristijan Krajina koji je ubilježio 11 koševa i 6 skokova.

Navijači ponovno sjajni i na razini zadatka. Zdušno su bodrili svoje, ne vrijeđajući nikoga, a osim domaćim igračima skandirali su i Ivetu Ivanovu, Krešimiru Ćosiću i Draženu Petroviću u čemu su imali podršku dvadesetak pripadnika zadarskog Tornada, pa je atmosfera bila za svaku pohvalu.

U subotu protiv Alkara

Zabok tako nakon tri kola i dalje nema domaću pobjedu i drži sedmo mjesto u ligi. U subotu „žute“ očekuje uvijek neugodno gostovanje u Sinju kod Alkara. Kvaliteta je na strani zabočkih košarkaša, no „sinjski pakao“ znao je progutati i mnoge jače momčadi. Nadamo se da se to ovaj puta neće dogoditi, pogotovo iz razloga što u petom kolu u goste Zaboku dolazi Cedevita, pa će se na prvu domaću pobjedu morati još malo pričekati.

Ivan Perinčić, trener Zaboka:

“Igrali smo protiv momčadi koja igra ABA ligu i koja je složila momčad za gornji dio te lige i protiv takvog Zadra nismo imali imperativ pobjede. Presudan je bio mlitav ulazak u treću četvrtinu. To se ne smije dogoditi protiv momčadi koja igra na višem nivou. Protiv tako jakog protivnika svaka akcija i reakcija u napadu i obrani je bitna i bilo kakvo opuštanje je kobno. Sada idemo u Sinj pobijediti utakmicu. Ovaj ogled sa Zadrom bio nam je dobar pokazatelj gdje smo u odnosu na Zadar i što trebamo popraviti. Moramo biti prava momčad, respektirati jedni druge i tada možemo igrati sa svakim.“

Aramis Naglić, trener Zadra:

“Zabok je kvalitetna momčad i dosta nas je namučio u prvom poluvremenu. Nismo ušli onako kako sam očekivao da ćemo ući. Međutim jednom kontinuitetom u obrani i agresivnošću došli smo do vrijedne pobjede. Prvi puta smo igrali u zabočkoj dvorani koja je odlična. Isto tako odlična je i atmosfera, lijepo i kulturno okruženje i zaista je užitak igrati u Zaboku.“

Ive Ivanov, igrač Zadra:

“Loše smo ušli u utakmicu, ali nakon toga smo dobro odgovorili agresivnošću i prelomili utakmicu u našu korist. Uvije je lijepo doći igrati u Zabok. Hvala publici što me nije zaboravila.“

ZABOK – ZADAR 71:92 (20:16, 18:25, 15:23, 18:28)

ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 800, SUCI: Dožai (Zagreb), Terlević (Rijeka), Gracin (Zagreb).

ZABOK: Marić 7, Kapusta 5 (2-2), Kalpić 4, Vlaić 8 (2-2), Črnjević 4, Ćutuk, Vučić 10 (6-8), Tuđen, Vrlika 20 (4-4), Jambrović, Smajlagić 13, D. Lež. TRENER: Ivan Perinčić
ZADAR: Knowles 14 (1-1), Bašić, Ivanov 16 (2-2), Kraljević 2, Jelenković, Krajina 11 (2-2), Bostic 12 (2-2), Vuković 8 (2-2), Brzoja 18 (3-3), Špralja, Tomas 2, Božić 9. TRENER: Aramis Naglić

SLOBODNA BACANJA: Zabok: 14/16 (88%); Zadar: 12/12 (100%)

DVICA: Zabok: 21/45 (47%); Zadar: 25/39 (64%)

TRICA: Zabok: 5/20 (25%) (Smajlagić 3, Marić, Kapusta); Zadar: 10/24 (42%) (Knowles 3, Ivanov 2, Bostić 2, Krajina, Brzoja, Božić)

SKOKOVI: Zabok 28 (18+10) (Vlaić 5, Kapusta 4, Črnjević 4, …); Zadar: 39 (29+10) (Vuković 7, Krajina 6, Božić 6, Ivanov 5, Bostic 4, …)

ASISTENCIJE: Zabok: 21 (Vučić 5, Marić 3, Kapusta 3, Smajlagić 3, …); Zadar: 22 (Bostic 6, Brzoja 5, Božić 5, …)

VALORIZACIJA: Zabok: 77 (Vrlika 22, Smajlagić 14, Vučić 10, …); Zadar: 118 (Brzoja 22, Ivanov 19, Krajina 17, Bostic 17, Vuković 15, Božić 15, …)