Tjedan mozga obilježen i u Srednjoj školi Bedekovčina

Autor zagorje.com

Ovogodišnji Tjedan mozga održava se od 12. do 18. ožujka

TJEDAN MOZGA U BEDEKOVČINI GLAVNA.jpg

Tjedan mozga (Brain Awereness Week) organiziraju na razini Republike Hrvatske Hrvatsko društvo za neuroznanost, Hrvatski institut za istraživanje mozga i Znanstveni centar izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kako bi približili javnosti važnost i prednosti istraživanja mozga. Ovogodišnji Tjedan mozga održava se od 12. do 18. ožujka u RH, a dijelom aktivnosti u Krapinsko-zagorskoj županiji pridružila se i Srednja škola Bedekovčina na teme Mozak i umjetna inteligencija i Mozak – glad za kisikom i glukozom.

Javno predavanje održao je dr.med. Zlatko Crkvenčić na temu paničnog poremećaja. Panični napad iskusi barem jednom u životu do 3,5 % ukupne populacije, a češće se javlja kod mladih. Obilježava ga osjećaj nedostatka zraka i gušenje, nelagoda, intenzivno drhtanje i znojenje, između ostalih. Vrlo se lako može zamijeniti bolestima s istim simptomima, ali takva je pojava ozbiljna i treba stručnu, najčešće psihijatrijsku pomoć.

Učenice Medicinskog učilišta Patricija Škreb i Katarina Grandavec upoznale su sve zainteresirane s hranom za mozak, odnosno koje su to specifične namirnice koje imaju pozitivno i učinkovito djelovanje na funkcioniranje mozga. Hrana kao što su borovnice, orasi i zeleno povrće daju mozgu energiju.
Školski psiholog Srednje škole Bedekovčina Tomislav Čekolj održao je predavanje o modernoj ovisnosti o mobitelima pod nazivom Čine li nas pametni telefoni pametnijima i podcrtao sve veću ovisnost ljudi o mobitelima te kako u velikoj većini slučajeva, čak i mobitel koji je ugašen, a nalazi se kraj nas, znatno smanjuje mogućnost koncentracije i učenja. Također se sve manje možemo fokusirati i procesuirati informacije kojima smo zatrpani.

Zadnji događaj u obilježavanju Tjedna mozga bila je radionica za djecu iz Dječjeg vrtića Bedekovčina u obliku poligona za vježbanje koji su osmislili sami srednjoškolci posebno za djecu iz vrtića te bojanke i slagalice koje potiču rad mozga. Za odrasle su pripremljene i bojanke za odrasle koje imaju antistresni i opuštajući učinak.

Naglasak u sklopu Tjedna mozga, koji je u školi koordinirala Štefica Sukreški, dipl.med.tech., stavljen je na druženje, ples, zdravu prehranu i ostale aktivnosti koje pospješuju rad i razvoj mozga.