Predstavljena monografija o poznatom svetokriškom slikaru i glazbeniku Stjepanu Roginiću-Hariju

Autor zagorje.com

Stjepan Roginić-Hari (1947.-2017.) rođen je u Štrucljevu, selu nedaleko Svetog Križa Začretja

hari začretje.jpg

U okviru Mjeseca hrvatske knjige Općinska knjižnica i čitaonica Sveti Križ Začretje organizirala je u petak 26. listopada u Muzeju Žitnica predstavljanje monografije Stjepan Roginić-Hari, slikar i glazbenik autora Marijana Tenšeka. Knjigu su predstavili povjesničarka umjetnosti Narcisa Brenzinščak i sam autor.
Stjepan Roginić-Hari (1947.-2017.) rođen je u Štrucljevu, selu nedaleko Svetog Križa Začretja. U mladosti se bavio glazbom. Svirao je u nekoliko sastava: Prijateli, Kon-Tiki, VIS Strijele, San i Tama. Na manifestaciji Igrajte nam mužikaši u Bedekovčini 1973. sa sastavom Roginići iz Štrucljeva imao je zapaženi nastup sa dvije popijevke za koje je sam napisao glazbu i stihove.

Od 1990. Hari se intezivno posvetio slikanju. Te godine nastao je ciklus Lijepa naša. Hari je bio slikar zavičaja, zagorskih krajolika s kojima su idilično srasle zagorske hiže i klijeti. Slikao je i mrtve prirode te motive iz kulturne baštine, osobito zagorske dvorce. Njegovo slikarstvo je realističko, gotovo dokumentarističko, detaljno u prikazu prostora i ambijenta. Poneke njegove slike očuvale su od zaborava arhitekturu koje danas više nema, kao npr. kuriju Puhakovec ili dvorac u Oroslavju. Njegovo slikarstvo nije samo igra kontrasta svjetla i sjene te tonskih modulacija, već je to svijet koji predstavlja umjetnički organiziranu cjelinu. Hari je u radu koristio raznovrsne tehnike: temperu, akvarel, pastel, a najviše ulje na platnu. Iz njegovih slika izvire mir, sklad, kristalna vedrina prostora, svijet kojem umjetnik prilazi srca i duše punih radosti stvaranja.

Hari ima svoj osobni i prepoznatljiv umjetnički stil. Stvarao je brzo i s lakoćom. Znao je kazati: Sporost kvari sliku kojom želim ovjekovječiti nadahnuće, a ono je stvar trenutka. Za života Hari je imao desetak samostalnih izložbi te niz skupnih, a sudjelovao je i na mnogim likovnim kolonijama. Bio je član nekoliko likovnih udruga. Organizirao je humanitarne prodajne izložbe svojih slika. Sav prihod darovao je djeci poginulih branitelja ili domovima za djecu s posebnim potrebama.

Monografija sadrži preko devedesetak reprodukcija ulja na platnu koje daju uvid u njegov obiman slikarski opus. Za zabočku župnu crkvu sv. Jelene Križarice Hari je naslikao titularku.
Stvaralaštvo Stjepana Roginića-Harija zauzima važno mjesto u plejadi zagorskih umjetnika. Ova monografija sačuvat će njegovo slikarstvo od zaborava. Prisutne ljubitelje Harijeva likovnog umijeća pozdravio je načelnik općine Sveti Križ Začretje Marko Kos. Promociju je glazbenim dijelom popratio pijanist i gitarist Nikola Tkalčević. Izdavač ove vrijedne i raskošne monografije je Elektronika-Nakladnik.