Prethodni članak
Sljedeći članak

Zoomirajmo ravnopravnost u Zagorju

Nakon zagrebačke premijere, izložba u studenom dolazi u Zagorje te će biti postavljena 10. studenog u Humu na Sutli (Osnovna škola Viktora Kovačića), 16. studenog u Tuhlju (Osnovna škola Lijepa naša Tuhelj) i 22. studenog u Zaboku (Zelena dvorana). Sve tri izložbe počinju u 18 sati.


CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u partnerstvu s Krapinsko-zagorskom županijom – Povjerenstvom za ravnopravnost spolova, Mrežom udruga Zagor, Društvom "Naša djeca" Tuhelj i Udrugom žena Humsko srce, a uz potporu Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH i Care International provodi projekt "Ravnopravnost za sve u Krapinsko-zagorskoj županiji".

Jedan od ciljeva projekta je informirati javnost o ulogama i odgovornosti muškaraca za rodnu ravnopravnost a posebno za veću uključenost muškaraca u obiteljski život i podjelu kućanskih poslova. U tu svrhu organiziran je natječaj za fotografije koje tematiziraju doprinos i ulogu muškaraca u procesu postizanja ravnopravnosti spolova.

Stručni žiri u sastavu Ana Opalić, fotografkinja; Saša Ban, redatelj i Vedrana Kobaš, psihologinja, odabrao je i nagradio najbolje fotografije, a koje čine izložbu Zoomirajmo ravnopravnost. Nakon zagrebačke premijere, izložba u studenom dolazi u Zagorje te će biti postavljena 10. studenog u Humu na Sutli (Osnovna škola Viktora Kovačića), 16. studenog u Tuhlju (Osnovna škola Lijepa naša Tuhelj) i 22. studenog u Zaboku (Zelena dvorana). Sve tri izložbe počinju u 18 sati.

Na izložbama će govoriti Nataša Bijelić stručna suradnica u CESI i voditeljica istraživanja "Muškarci i rodna ravnopravnost" koje je 2009. godine provedeno u Hrvatskoj, kao dio međunarodnog istraživanja  o muškarcima i rodnoj ravnopravnosti IMAGES - International Men and Gender Equality Survey. Istraživanje su inicirali i koordinirali Instituto Promundo iz Brazila i International Center for Research on Women iz SAD-a. Republika Hrvatska je jedna od 6 zemalja u kojoj je provedeno istraživanje a ostale zemlje uključuju Brazil, Meksiko, Čile, Ruandu i Indiju.

Rezultati istraživanja otkrivaju brojne zanimljive nalaze, tako primjerice upućuju na to da muškarci koji žene tretiraju  kao ravnopravne bolje komuniciraju s partnericama i sudjeluju u brizi oko djece i kućanskim poslovima, te su dodatno zadovoljniji vlastitim vezama.

Također, pokazalo se da je negativan stav muškaraca prema rodnoj ravnopravnosti često povezan s upotrebom nasilja protiv žena i rizičnim ponašanjima muškaraca koja se istovremeno negativno odražavaju na seksualnost i partnerske odnose dotičnih muškaraca.

Uz navedene izložbe, u okviru projekta 23. studenog u Zaboku (Zelena dvorana) s početkom u 17 sati održati će se radionica kojoj je cilj upoznati nevladine organizacije te institucije s područja županije sa Zakonom o ravnopravnosti spolova i Nacionalnom politikom za ravnopravnost spolova za razdoblje 2011. do 2015. godine, kao i s mehanizmima koji zaduženi za provedbu Zakona.

Radionica je otvorena za sve zainteresirane te je potrebno potvrditi svoj dolazak na e-mail [email protected].

Još članaka iz "Županija"

Facebook