Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Zbog zanimljivog načina kompostiranja bio otpada, Stjepan u studenom bere svježe paprike

Stjepan Repovečki iz Repovca reciklira biološki otpad iz svog kućanstva, a zahvaljujući tom postupku voće i povrće ima kroz gotovo čitavu godinu


Recikliranje i razvrstavanje otpada aktualna je tema posljednjih mjeseci u javnosti. Koja će biti cijena odvoza otpada i koliko će se se često otpad odvoziti, zanimalo je mnoge Zagorce, a i Zagorski list je nedavno i pisao o toj temi.

Iskustvo u vrtlarstvu i šumarstvu

Javio nam se naš čitatelj Stjepan Repovečki koji na poseban način reciklira otpad stoga smo ga posjetili kod njegove kuće u Repovcu. Repovečki, koji 42 godine živi u Njemačkoj, sad je u mirovini, a studirao je vrtlarstvo i šumarstvo. - Kompostiranje je tad već bila tema, što govori koliko smo mi 'napredni' - objasnio je Repovečki. On u svojem dvorištu ima posebne kompostere koje je sam izradio. - To su tri betonske cijevi u koje sav biološki otpad ide u njih kroz čitavu godinu. Nakon tri godine kompost je zreo i može se na njemu štogod zasaditi. Na njemu možemo zasaditi tikvice, papriku i mnogo drugog voća ili povrća - rekao je Repovečki.

Tema iz 1974. godine

Kompostiranje je bila tema kad se dogodila prva kriza u svijetu 1974. godine i na temelju toga krenulo se razmišljati kako grijati plastenik bez nafte i plina. Biološki reaktori - gnojivo i otpad pri rastvaranju stvaraju temperaturu i njome se grijemo. To je još dan danas u funkciji i čovjek to može uvijek iskoristiti - govori Repovečki i dodaje kako za takve kompostere ne treba uložiti mnogo novaca i vremena. - Za podlogu treba pedeset komada starog cigla tako da se popuni jedan kvadrat, na to se stavi betonska cijev, između tih cigla stavi se malo pijeska ili granulata kako ne bi voluharice probijale jer poželjno je da jedino dođu gliste i sitni bioorganizmi. Na to stavite cijev i nju napunite bio otpadom. Unutra može ići sve što je biološko, a to mogu biti čak i novine, salvete, papir te sve što je razgradivo – istaknuo je Repovečki dodajući kako trošak cijevi i cigle stoji oko 800 do 1000 kuna i traje sljedećih dvadeset - trideset godina.

Na komposterima raste voće i povrće

U genijalnost ovog načina kompostiranja uvjerili smo se vidjevši kako na komposterima i u 11. mjesecu rastu paprike. Repovečki je, naime, nedavno uzgojio mnogo paprike za zimnicu. - U ljeti se unutra koncentrira voda i mogu se uzgajati krastavci, tikvice. Jedanput tjedno je dovoljno zalijevati tu površinu - objašnjava nam i dodaje kako kompletno reciklira otpad te da je to iznimno lako i jednostavno uz dobru volju i malo vremena. - Kompletno razvrstavam otpad. Kad se otpad razvrsta nema puno klasičnog otpada. Najviše ima plastike i biološkog otpada. Smatram da bi normalni otpad trebalo prazniti jednom tjedno, a ovaj drugi otpad više. Ovo može napraviti svako domaćinstvo - govori Repovečki uz riječi da je ovakav vid kompostiranja odličan za dječje vrtiće gdje djeca mogu od malih nogu učiti kako razvrstavati otpad na zanimljiv način, na njemu zasaditi i uzgojiti biljke, a na betonskim cijevima i nešto lijepo nacrtati.

Još članaka iz "Županija"

Facebook