Prethodni članak
Sljedeći članak

MILIČKI: 'Cilj nam je da osiguramo uvjete mladima da ostanu živjeti u Mariji Bistrici'

Kreće se u osnivanje srednje glazbene škole u Mariji Bistrici, s glazbenim i gimnazijskim programom te školovanjem za deficitarna zanimanja

  • foto: arhiva

    foto: arhiva


Početkom veljače, u Mariji Bistrici održan je inicijalni sastanak na temu izgradnje srednje glazbene škole. Osim domaćina načelnika Josipa Miličkog, predsjednika Općinskog vijeća Teodora Švaljeka, donenadavnog rektora Svetišta Zlatka Korena i ravnateljice marijabistričke osnovne škole Vesne Brlek, sastanku su prisustvovali i župan Željko Kolar, njegova zamjenica Jasna Petek, predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki, potpredsjednik Županijske skupštine Josip Kovačić i pročelnik Županijskog upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu Ivan Lamot.

Zemljište spremno

U razgovore vezano na osnovanje srednje škole krenuli smo još s ministrom Barišićem, a istu smo temu krajem protekle godine otvorili i s novom ministricom Divjak. Od Ministarstva smo dobili zelenu svjetlo za daljnji razvoj projekta. Najprije novu srednju školu treba uvrstiti u mrežu srednjih škola Krapinsko – zagorske županije, a potom odrediti i dogovoriti način financiranja izgradnje objekta, ali i nastavnog procesa – pojasnio nam je načelnik Josip Milički, dodavši kako je zemljište za izgradnju nove škole spremno. Općina je otkupila 50 tisuća kvadrata zemljišta, na kojem će se graditi novi dječji vrtić, centar za posjetitelje, premjestiti osnovna škola i dvorana te izgraditi nova srednja škola, što je predviđeno i u prostornom planu. Interes je velik, kaže Milički, jer mnogi koji završe osnovnoškolsko glazbeno obrazovanje pri marijabistričkoj osnovnoj školi sada trebaju daljnje srednjoškolsko obrazovanje tražiti negdje drugdje. Stoga je cilj nadograditi osnovno glazbeno školovanje srednjom školom, a k tome bi se pripojili i srednjoškolski programi strukovnih odjeljenja vezano na deficitarna zanimanja, kao i gimnazijsko odjeljenje.

Razvoj Marije Bistrice

Kako bi se nova srednja škola uvrstila u mrežu srednjih škola KZŽ, potrebno je provesti analizu mreže, s podacima o broju učenika i deficitarnim programima. Nakon analize, Županijska skupština treba donijeti odluku o uvrštavanju nove srednje škole u mrežu, a onda kreće projektiranje i dogovaranje financiranja, kao i donošenje odluke Ministarstva obrazovanja o programu i novim radnim mjestima. – Drago mi je da se krenulo razmišljati o još jednoj srednjoj školi i spremni smo maksimalno se posvetiti tome. Marija Bistrica, s obzirom na kulturnu baštinu i povijest, zaslužuje srednju školu. Čemu nam ceste i infrastruktura, buduća brza cesta, ako mladi ljudi odlaze zbog nepostojanja drugih uvjeta koji im trebaju za život? Buduća srednja škola bit će u sklopu integriranog projekta razvoja Marija Bistrice i demografskog pothvata, kojem je cilj otvoriti nova radna mjesta i osigurati uvjete mladima da imaju gdje nastaviti se školovati i ostati živjeti, ali i privući nove, mlade obitelji u Mariju Bistricu – rekao je Milički.

Analiza mreže škola

Da postoji potreba za otvaranjem srednje glazbene škole, istaknuo je i župan Željko Kolar. - Obzirom na 4 osnovne glazbene škole u našoj županiji (jedna od njih i u Mariji Bistrici), procjena je da u Mariji Bistrici postoji potreba za srednjom glazbenom školom. U istu bi išli učenici koji osnovno glazbeno školovanje završavaju u Mariji Bistrici, no očekuje se da će ta škola pobuditi interes i iz drugih područja - bivše Općine Donja Stubica te Zlatar, ali se može računati da bi učenici dolazili i iz Zagrebačke županije – rekao je župan Kolar. Posljednja srednja škola u našoj je županiji otvorena 1997. godine, i to u Pregradi, izdvajanjem iz SŠ Krapina. Nakon analize i definiranja potrebe, postojeća mreža srednjih škola KZŽ može se nadopuniti kroz izmjenu, a Odluku donosi Skupština KZŽ te se taj prijedlog upućuje resornom ministarstvu, dodao je župan. U tijeku je analiza situacije u odnosu na postojeću mrežu srednjoškolskih programa KZŽ te početka planiranja upisa u 1. razred srednje škole za školsku godinu 2018/19., a o načinu financiranja još je rano govoriti. – Nakon što se definira mreža i kad budu dogovoreni programi, onda će se moći razgovarati o načinu financiranja – zaključio je župan Kolar.

Još članaka iz "Županija"

Facebook