Prethodni članak
Sljedeći članak

Hvalevrijedne akcije povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana tolerancije

Udruga invalida Bedekovčina i Osnovna škola Bedekovčina u prostorijama škole održavaju dvije radionice


Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana tolerancije Udruga invalida Bedekovčina i Osnovna škola Bedekovčina u prostorijama škole održavaju dvije radionice.

Radionicama prisustvuju učenici I.b, II.b, III.b i IV.b razreda te osobe s invaliditetom i osobe s intelektualnim teškoćama.  U provođenju i organizaciji radionica sudjeluju učiteljice Lara Krznar, Lorena Videk, Ivana Ozimec, Dragica Burek i Tatjana Matejak, bibliotekarka Lucija Gorički i pedagoginja Petra Kos. U radionicama sudjeluju roditelji, aktivisti, asistenti i volonteri. Na obje radionice prisutno je oko 160 sudionika. U sklopu radionice prikazan je i video o toleranciji i priznavanju različitosti koji je izazvao oduševljenje sudionika radionice. Materijal za provođenje radionice osigurali su roditelji, kojima se posebno zahvaljujemo na doniranju pšenice. U ime škole i ravnatelja Ivana Paradija, sudionike radionice pozdravila je defektologinja Marta Kokolić. Radionicu su osmislile i vodile Marta Kokolić i Dragica Burek.

Između ostalog, udruga provodi projekt „I mi smo dio zajednice “ koji financijski podupire Županija krapinsko –zagorska. Projekt “Priznavanje različitosti ponos je svake zajednice“ podupire općina Bedekovčina. Cilj  ovih projekata je uključivanje osoba s invaliditetom u zajednicu, te senzibilizacija zajednice za potrebe osoba s invaliditetom. Ovakve radionice su pravi primjer realizacije ciljeva  ovih projekata,te su  hvalevrijedan oblik dobre prakse u prihvaćanju različitosti i razvoju tolerancije u svakodnevnom životu.

Udruzi invalida Bedekovčina ovi su se projekti realizirali kroz 80 radionica. Za osobe s intelektualnim teškoćama boravak među zdravom djecom, pogotovo među vršnjacima, nenadomjestiv je oblik socijalnog kontakta, podizanja samopouzdanja i samopoštovanja. To je ujedno i sveopće ohrabrenje za samostalan izlazak iz kuće -  u ambulantu, ljekarnu, trgovinu, na društvene događaje. To znatno poboljšava njihovo zdravlje i kvalitetu života. Kod zdrave djece razvija se empatija, ponos na mogućnost pomaganja slabijima od sebe, te razvoj volonterizma i smisao za zajedništvo. Voditeljica radionica je Maja Smrček Koprivnjak a projekte je osmislila Dragica Burek.

Korisnike radionica veoma je  dragocjena uloga volontera jer su bez njih radionice teško provedive. Pozivam mlade ljude koji imaju smisla za volontiranje da se priključe odanim volonterima udruge. U udruzi ih očekuju Martin Premur, Marija Pavetić i Josipa Čiček.

Udruga je realizirala i tradicionalni sedmodnevni boravak na moru. Voditelj i organizator bio je Dragutin Siketić.

Udruga invalida Bedekovčina izuzetno je ponosna na provođenje projekta Europskog socijalnog fonda za širenje usluga u zajednici MIPOS – Mi pomažemo starijima.

Još članaka iz "Županija"

Facebook