Prethodni članak
Sljedeći članak

'Asfaltirano je 4,5 km cesta, započelo je uređenje kuće Đure Prejca i otvoren je hostel – sve to nas čini turistički još atraktivnijima'

Uoči Dana općine Desinić koja svojih 26 godina obilježava na Jurjevo, jer je sv. Juraj zaštitnik i desinićke župe, o najznačajnijim investicijama razgovarali smo s načelnikom Zvonkom Škreblinom


ZL: Koje su to najvažnije investicije koje su realizirane na području Desinića od prošle godine kada se obilježavao Dan općine?

ŠKREBLIN: Najveće i najznačajnije investicije u protekloj godini od Dana sv. Jurja do današnjeg dana jesu svakako ulaganja u komunalnu infrastrukturu, odnosno u naše nerazvrstane ceste. Ostvarenje proračuna u prošloj godini bilo je 8 milijuna kuna i to je dosada najveći proračun koji je općina Desinić imala. Iz EU fondova dobili smo sredstva za cestu Jelenjak – Jalšovec Donji – Turnovo u dužini od 3 kilometra, a vrijednost radova bila je 3, 5 milijuna kuna. Svojim smo sredstvima i sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Ministarstva graditeljstva asfaltirali kilometar i pol cesta vrijednosti oko milijuna kuna. To su ceste u zaseocima Ocvirki - Ivanić Desinićki, Nebojse i Turnišće Desinićko prema Kisurima. Sveukupno je tako uređeno oko 4, 5 kilometara cesta, vrijednosti 4, 5 milijuna kuna. Moram spomenuti i adaptaciju i rekonstrukciju dječjeg vrtića Tratinčica u što se krenulo upravo zbog većeg broja djece i liste čekanja. Od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dobili smo 380.000 kuna, a ostatak od 90.000 kuna općinska su sredstva. Sada vrtić normalno funkcionira, nema liste čekanja, a vrtić polazi 60–ak djece. Od drugih investicija istaknuo bih i završetak nogostupa u Ratkajevoj ulici u dužini od 550 metara prošle godine i sanaciju klizišta kod obiteljske kuće Režeki - Ban čime smo spriječili evakuaciju četveročlane obitelji čija je kuća bila ugrožena. Investicija je bila vrijedna 120.000 kuna. Ove godine završena je i sanacija klizišta u Jalšovcu Gornjem na općinskoj lokalnoj cesti koja je stajala 280.000 kuna, a sredstva su dobivena od Ministarstva graditeljstva. Osim tih najvažnijih investicija, moram napomenuti i kontinuiranu brigu za naše mještane, od onih najmlađih do najstarijih, i to kroz sufinanciranje udruga, prijevoza učenika i srednjoškolaca, školskih udžbenika i dr..

ZL: Rekli ste da je naglasak na komunalnoj infrastrukturi. Osluškujete li potrebe građana? Što je njima prioritet?

ŠKREBLIN: Da, zbog toga smo se i upustili u tu, nazovimo ju 'avanturu'. Općina Desinić proteže se na 45 km2 i imamo preko 130 km općinskih nerazvrstanih cesta i njihovo nam održavanje i uređenje zadaje najviše brige. Riješili smo plinofikaciju kao i 90 posto vodoopskrbe, imamo još samo neke zaseoke na najvišim bregima gdje je potrebno izgraditi prepumpne stanice, tako da je popravak i asfaltiranje cesta ono što ljudi sada najviše zahtijevaju. Zato smo krenuli s tom komunalnom infrastrukturom. Mi još imamo preko 50 km neasfaltiranih cesta uz veliki broj onih koje su asfaltirane, ali dotrajale i treba im obnova. Zbog toga ćemo biti ustrajni i pokušati dobiti sredstva sa svih strana kako bi asfaltirati što više dionica na desinićkom području. Dokumentacija je spremna za oko 10 km cesta.

ZL: Dobili ste nove smještajne kapacitete otvarenjem hostela.

ŠKREBLIN: Da, dobili smo prve smještajne kapacitete, 42 ležajeva, a postavljanjem dopunskih ležaja može noćiti i do 50 ljudi. Hostel nam je veliki podstrek u turističkom smislu, jer smo se mi u strategiji razvoja bazirali upravo na turizam i poljoprivredu s obzirom da smo još uvijek čisti i zdravi kraj te na malo i srednje poduzetništvo. Zahvaljujem gosp. Hadinjaku što je otvorio hostel, jer je to njegova privatna investicija i ulaganje. Sada naši turisti mogu u Desiniću ostati koji dan više, a od toga će imati koristi, nadam se, i naši sumještani. Vidimo da turizam sve više raste i razvija se na kontinentalnom dijelu, a Desinić kao dio TZ područja Kumrovca, Desinića i Zagorskih Sela zaista ima puno lijepih objekata kulturne i sakralne baštine pa i mi očekujemo puno više turista.

ZL: Ostajemo kod turizma. Napokon je počela i rekonstrukcija rodne kuće Đure Prejca koju planirate pretvoriti u muzej s dodatnim sadržajima.

ŠKREBLIN: Ova naša priča s rodnom kućom poznatog Desinićanca Đure Prejca traje već 5 do 6 godina. Mi smo godinama imali spremnu projektnu dokumentaciju, prije toga smo i kupili kuću, jer je bila u privatnom vlasništvu. Imali smo ideju i plan i konačno smo na mjeri 7.4.1. prošli na natječaju i ove su godine krenuli radovi. Preko 85 posto su sredstva EU fondova, ostalo će Općina namiriti. U planu je obnova kuće, gospodarske zgrade, zdenca i dijela parkirališta. U objektu će se urediti spomen kuća sa zanimljivim sadržajima i turističko – info centar. Otvorenje novog turističkog sadržaja planira se iduće godine, na 150. obljetnicu rođenja Đure Prejca.

ZL: Na koji način potičete poljoprivredni razvoj?

ŠKREBLIN: Ove smo godine u proračunu osigurali 100.000 kuna potpore za naše poljoprivrednike. Prošle godine bilo je to 30.000 kuna. Riječ je o sljedećim potporama: sufinanciranje troškova umjetnog osjemenjivanja plotkinja goveda, sufinanciranje troškova umjetnog osjemenjivanja krmača, potpore za držanje goveda, potpore za držanje ovaca i koza, potpore za držanje pčelinjih zajednica, sufinanciranje nabave voćnih sadnica te loznih cjepova.

ZL: Osim turističkih investicija, što je aktualno na području općine Desinić? Što je još u planu?

ŠKREBLIN: Osim rekonstrukcije kuće Đure Prejca, projekta koji je vrijedan 5 milijuna kuna i jedan je od najvećih projekata, u planu je još asfaltiranje oko kilometar i pol cesta. Javili smo se na natječaje Ministarstva regionalnog razvoja kao i Ministarstva graditeljstva za nekoliko dionica i to s cestom Košnički Hum prema Jazbini dužine oko kilometar, Trnovec Desinićki – Crnići oko 400 m i Velika Horvatska u dužini 700 m. Nadam se da ćemo dobiti sredstva za barem dvije ceste. U planu je i sanacija klizišta uz glavne ceste, koja stoje već par godina i to u Košnici, Ravnicama i Dubravici, investicija vrijedna oko 1, 5 milijuna kuna. Dokumentacija je gotova i nadamo se sredstvima Hrvatskih voda. Ove godine započet ćemo i izgradnju nogostupa uz županijsku cestu od Dubravice prema Desiniću i to prva faza u dužini od 200 do 400 metara, ovisi o sredstvima, kako bi djeca mogla sigurnije prometovati u školu. Čekamo i rezultate natječaja od prošle godine za projekt u koji smo ušli sa Zagorskim vodovodom. Riječ je o pročistaču i kanalizaciji, značajnoj investiciji za naš kraj, za područje centra Desinića od Grešne Gorice do Bidružice. Upravo se sada izdaju odluke o prihvatljivosti tko je prošao. Zasada nam nisu poznati rezultati, ali se nadamo da ćemo proći, jer općina Desinić spada u potpomognuto područje što automatski znači i veći broj bodova i prednost u odnosu na druge JLS.

Još članaka iz "Županija"

Facebook